Європа планує розпочати хвилю реновації
Олена Сердюк 6 листопада 2020 р. о 08:44
Європейська комісія опублікувала Стратегію хвилі реновації, яка має на меті подвоїти темпи реконструкції для зменшення викидів та «енергетичної бідності» упродовж наступних десяти років. За їхніми підрахунками, до 2030 року в будівельному секторі можна відновити 35 млн будівель та створити до 160 000 додаткових зелених робочих місць.
ЄС має зменшити викиди парникових газів у будівлях на 60%, споживання енергії на 14%, а споживання енергії для опалення та охолодження на 18%. Це надасть змогу зменшити викиди на 55% до 2030 року. Саме таку мету запропонувала Європейська комісія.
Для цього Європа планує зосередитися на трьох напрямах:
- Декарбонізація опалення та охолодження.
- Подолання енергетичної бідності, щоби зробити стійкі будівлі доступними, особливо для домогосподарств із середнім та низьким рівнем доходу.
- Реконструкція громадських будівель, таких як школи та лікарні.
Стратегія включатиме такі основні дії:
- Посилення енергоефективних норм, включно зі запровадженням мінімальних вимог до нинішніх будівель.
- Забезпечення доступного та цільового фінансування. Це запуск нових програм, спрощення правил поєднання різних потоків фінансування, збільшення кількості грантів та позик, різні стимули для приватних інвестицій.
- Допомога в підготовці та реалізації проєктів реконструкції від технічної допомоги органам влади до навчання на нових зелених робочих місцях.
- Розширення ринку стійких будівельних продуктів та послуг.
- Створення нового європейського Bauhaus, міждисциплінарного проєкту.
- Розроблення підходів на основі сусідства для місцевих громад для інтеграції відновлюваних джерел та цифрових рішень. Створення районів із нульовою енергією, де споживачі продають енергію в електромережу. Ширше використання відпрацьованого тепла. Стратегія також включає ініціативу доступного житла для 100 районів.
У червні 2021 року планується розглянути цілі відновлюваного опалення та охолодження та запровадження мінімального рівня поновлюваної енергії в будівлях.
Читайте ще:
З 2027 року всі будівлі в Україні повинні бути енергонезалежними
У ЄС щороку лише 1% будівель проходять енергоефективне оновлення і 85% будівель були побудовані понад 20 років тому, тому хвиля реконструкцій необхідна. Крім того, 34 мільйони європейців не можуть дозволити собі опалювати будинки й потребують доступних стійких рішень.