Вимоги до європейського повітря планують узгодити з глобальними рекомендаціями ВООЗ
Олена Сердюк 12 березня 2024 р. о 16:41
Європейський Парламент та Рада попередньо узгодили зміни до Директиви щодо якості атмосферного повітря. Новий закон встановить стандарти якості повітря ЄС до 2030 року, які будуть більш узгоджені з глобальними рекомендаціями ВООЗ.
Як зазначають у пресцентрі Єврокомісії, це надасть людям, здоров’я яких погіршилося через забруднення повітря, право на отримання компенсації у разі порушення правил ЄС щодо чистоти повітря.
Забруднення повітря є найбільшою екологічною загрозою здоров’ю та основною причиною хронічних захворювань, включаючи інсульт, рак і діабет. Близько 300 000 передчасних смертей на рік у Європі та значна кількість неінфекційних захворювань, таких як астма, серцево-судинні проблеми та рак легенів, пояснюються забрудненням повітря. А за даними ВООЗ, щороку в Україні через забруднення повітря помирає 14 400 людей.
У цьому відношенні найгіршими забруднювачами є тверді частинки, діоксид азоту та озон.
Середньодобові вимоги до дрібнодисперсних частинок PM 2,5:
- Актуальні стандарти ЄС — не визначено,
- Поточні рекомендації ВООЗ — 15 мкг/м3 (не має перевищувати протягом понад 8 годин),
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 25 мкг/м3 (не перевищувати більше ніж 18 разів на календарний рік).
Річні вимоги до частинок PM 2,5:
- Актуальні стандарти ЄС — 25/20 мкг/м3,
- Поточні рекомендації ВООЗ — 5 мкг/м3,
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 10 мкг/м3.
Середньодобові вимоги до PM 10:
- Актуальні стандарти ЄС — 50 мкг/м3 (35 днів),
- Поточні рекомендації ВООЗ — 45 мкг/м3 (не має перевищувати протягом понад 8 годин),
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 45 мкг/м3 (не перевищувати більше ніж 18 разів на календарний рік).
Річні вимоги до PM 10:
- Актуальні стандарти ЄС — 40 мкг/м3,
- Поточні рекомендації ВООЗ — 15 мкг/м3,
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 20 мкг/м3.
Щогодинна вимога до діоксиду азоту (NO2):
- Актуальні стандарти ЄС — 200 мкг/м3 (18 годин),
- Поточні рекомендації ВООЗ — 200 мкг/м3 (не має перевищувати протягом більше ніж 1 години),
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 200 мкг/м3 (не можна перевищувати більше одного разу на календарний рік).
Добова вимога до діоксиду азоту (NO2):
- Актуальні стандарти ЄС — не визначено,
- Поточні рекомендації ВООЗ — 25 мкг/м3 (не має перевищувати протягом більше ніж 8 годин),
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 50 мкг/м3 (не перевищувати більше ніж 18 разів на календарний рік).
Річна вимога до діоксиду азоту (NO2):
- Актуальні стандарти ЄС — 40 мкг/м3,
- Поточні рекомендації ВООЗ — 10 мкг/м3,
- Значення, які мають бути досягнуті в ЄС до 1 січня 2030 року — 20 мкг/м3.
Граничні значення наведено також для ↗️ діоксиду сірки, бензолу, чадного газу, свинцю, миш’яку, кадмію, нікелю, бензо(а)пірену.
Директиви щодо якості повітря не перешкоджають державам-членам встановлювати суворіші стандарти в національному законодавстві.
Тепер Європейський парламент і Рада повинні офіційно ухвалити переглянуту Директиву. Вона набуде чинності через 20 днів після публікації в Офіційному журналі ЄС.
Для довідки.
Дрібнодисперсні частинки (PM2,5 та PM10), які можуть рухатися в атмосфері, впливають на серцево-судинні захворювання, хронічну обструктивну хворобу легень, гострі інфекції нижніх дихальних шляхів, рак легенів.
Діоксид азоту (NO₂) виділяється в результаті різних процесів горіння та може призвести до респіраторних інфекцій та зниження функції та росту легенів; це також пов’язано з посиленням симптомів бронхіту та астми.
Для довідки.
Дрібнодисперсні частинки (PM2,5 та PM10), що розповсюджуються в повітрі, мають великий вплив на здоров'я. Ці частки пов'язані з ризиком серцево-судинних захворювань, хронічної обструктивної хвороби легень, гострих інфекцій нижніх дихальних шляхів і навіть раку легенів.
Діоксид азоту (NO₂), який викидається в атмосферу під час різних процесів горіння, також може мати шкідливий вплив на здоров'я. Він пов'язаний з респіраторними інфекціями, зниженням функції та росту легенів, а також зі збільшенням симптомів бронхіту та астми.