14 червня відбулась ІІІ зустріч Клубу Енергоефективності, присвячена питанню підготовки України до нового опалювального сезону.
Ключова теза зустрічі — необхідно прийняти пакет законів про енергоефективність. Старт комплексної термомодернізації можливий тільки з повноцінною законодавчою базою.
Клуб Енергоефективності — неформальне комунікаційне середовище, мета якого — налагодити тематичний діалог між відповідальними агентами змін та громадянами України.
Ініціатори Клубу: Громадянська мережа ОПОРА, Держенергоефективності та міжнародні компанії Henkel,
Два останні роки дали прорив на законодавчому рівні і на рівні енергоефективних технологій: прийнято закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку і почала працювати перша в Україні програма з енергоефективності «Теплі кредити».
Ключовий стимул для утеплення серед населення — фінансовий (підвищення тарифів), однак власник також має усвідомити відповідальність за стан будинку, у якому проживає.
Для економії енергії важливе як утеплення, так і регулювання системи опалення. Надважливим є прийняття закону про комерційний облік комунальних послуг, що дасть можливість отримати індивідуальний облік у старих будинках.
Український закон про ОСББ невисокої якості: він передбачає певний вибір, але не передбачає обов’язків, що призводить до проблем в управлінні будинками.
В Україні відсутні адекватні закони щодо управління ЖКГ та закони з «пакету енергоефективності». Без них неможливий запуск системної термомодернізації житла та діяльності Фонду енергоефективності.
Немає прозорої схеми розрахунку тарифів.
Необхідне оновлення інфраструктури у сфері виробництва та постачання комунальних послуг.
Українські міста, які запровадили системи енергоменеджменту та моніторингу, вже зекономили мільйони гривень.
Мешканцям будинків потрібно усвідомити свої права та обов’язки та користуватись тими можливостями, які вже є в Україні — програма «теплі кредити» та місцеві програми здешевлення цих кредитів, у майбутньому —
Термомодернізація багатоквартирних будинків має бути комплексною, також варто стимулювати будівництво пасивних будинків за нормами ЄС.
Основна проблема ОСББ в отриманні «теплих кредитів» — відсутність єдиного банківського продукту, який дав би можливість провести повну термомодернізацію. Отримання таких кредитів гальмується через проблеми з поверненням пільг та субсидій, також існують проблеми у банків із вимогами щодо обсягу ремонтних фондів ОСББ, що з їх точки зору є заниженими.
Держава не проводить навчальної роботи з органами місцевого самоврядування, що також гальмує проведення термомодернізації, тоді як 90% міст України, в тому числі Київ, потребують невідкладного ремонту мереж і котелень.
Комплексне утеплення та модернізація — найкращий підхід, однак у сьогоднішніх реаліях не варто нехтувати частковими заходами, термомодернізація може бути послідовною.
У 2017 році у програмі «теплих кредитів» задіяно вже 4 банки (приєднався ПриватБанк), введено обов’язковість комерційного обліку для термомодернізації багатоквартирних будинків, удосконалено питання моніторингу та верифікації результатів проведення енергоефективних заходів.
Держенергоефективності очікує виділення додаткових 300 млн грн на продовження програми «теплих кредитів», оскільки кошти для фізосіб вичерпано.
Найбільший потенціал підвищення енергоефективності на прикладі досвіду провідних країн світу (США, Японія, Китай) — сектор енергоефективності будівель.
В Україні лише 7% нового житлового фонду (забудова після 1991 року).
Найбільший попит за програмами енергозбереження — на встановлення енергоефективних вікон (67% від усіх кредитів), утеплення (17%), системи опалення (13%). У Німеччині системи опалення становлять 41%, а вікна — 35%.
800 млн грн на енергоефективність при 50 млрд грн на субсидії — це ганьба. Уряд не чує аргументи щодо виділення 1–2 млрд грн на енергоефективні програми.
В Україні недостатньо ОСББ для системного провадження комплексної термомодернізації, ми маємо набагато складнішу систему власності у порівнянні з країнами ЄС.
Мінфін фактично підтвердив, що кошти, закладені на субсидії, вже вичерпались. Уряд готує додаткові
Необхідна глобальна реформа системи субсидій, субсидіанти мають бути фінансово зацікавлені у проведенні енергоефективних заходів.
Для вирішення проблем ОСББ необхідне прийняття законопроекту, який визначає відповідальність забудовника за невчасну передачу технічної документації, та законопроекту, що вирішує питання земельної ділянки багатоквартирного будинку.
Енергоменеджерів необхідно готувати на державному рівні, впроваджувати енергоменеджмент системно, інакше невдовзі українці житимуть у містах з дуже різними рівнями якості комунальних послуг.