Вікна будівлі у Копенгагені

Війна в Україні та її вплив на європейський ринок вікон

Україна давно є частиною Європи. ЄС є найбільшим торговельним партнером України, на нього припадає понад 40% її торгівлі у 2019 році. А Європейська торгова асоціація постачальників віконних систем з ПВХ (EPPA) зазначає, що українські виробничі потужності повністю інтегровані в європейський ланцюжок поставок віконних систем ПВХ.

Товарообіг між ЄС та Україною
Кількість українських компаній, що експортують до ЄС, зросла з приблизно 11 700 у 2015 році до понад 14 500 у 2019 році. Фото: europa.eu

Президент EPPA Патрік Зайтц (Patrick Seitz) зазначає, що ринок вікон відчув негативні наслідки негайно і їх можна очікувати в середньостроковій та довгостроковій перспективі.

Санкції та настрої покупців негативно вплинули на попит у короткостроковій перспективі

З початком повномасштабного вторгнення в Україну торгівля між ЄС та росією в основному припинилася. Це негативно позначилося на постачанні сировини та товарів. Санкції світової спільноти проти країни-терориста посилюють цей ефект.

Попит на вікна та двері в Європі також впав на тлі новин про війну.

Як польський ринок відреагував на повномасштабне вторгнення росії в Україну

За останні десять років Польща стала основним постачальником вікон на європейському континенті та тісно економічно пов'язана з Україною, тому ситуацію на їхньому ринку корисно досліджувати.

Польський галузевий інформаційний портал Forum Branżowe зазначає, що найбільшою проблемою для ринку у 2021 році був дефіцит матеріалів. Напад росії на Україну 24 лютого ще загострив проблеми на ринку сировини та комплектуючих.

Польські компанії повідомили, що через війну в Україні ланцюжки поставок комплектуючих, зокрема сталі та алюмінію, були порушені або навіть перервані. Все це призводить до постійного зростання цін на вироби.

Також з початку війни в Україні на ринку скла панувала невизначеність. За тиждень ціна на газ, який є основним джерелом енергії для заводів, зросла на 300%, а через десяток днів знизилася на 250%. І ніхто не може передбачити, як будуть розвиватися ціни на енергоносії найближчим часом.

Тому польські виробники вікон все частіше повідомляли своїм дилерам про підвищення цін. При цьому на початку березня попит значно впав. Хтось відзначив попит на рівні 20% порівняно з аналогічним періодом 2021 року, хтось — на рівні 10%. Це пов'язують із поганим настроєм через новини про війну. Польські продавці сподіваються, що покупці повернуться до позитивного мислення та до вікон й дверей.

Енергоносії мають найбільший вплив на європейський віконний ринок у майбутньому

Через зростання цін на енергоносії віконний ринок очікує посилення тиску на постачання матеріалів, оскільки це вплине на витрати виробництва.

Обладнання розрізає скляне полотно
Фото: Guardian

Glass for Europe зазначає, що нинішня енергетична криза становить загрозу для європейської промисловості плоского скла. Тому що склоплавильні установки повинні підтримуватися «гарячими» і не можуть зупинятися протягом усього терміну їх служби. У цьому контексті важливі безперебійне постачання та доступність енергії.

Для пом'якшення високих цін на енергоносії Єврокомісія запровадила мінімальні вимоги щодо наповнення газосховищ та компенсацій підприємствам.

До 1 листопада 2022 року європейські газосховища мають бути заповнені щонайменше на 80%. І всі оператори систем сховищ мають пройти нову обов'язкову сертифікацію. Несертифікованим операторам доведеться відмовитися від власності або контролю над газосховищами ЄС. Крім того, для припинення роботи газосховища необхідний дозвіл національного регулятора.

І країни-члени ЄС зможуть частково компенсувати додаткові витрати компаній на газ та електроенергію через підвищення цін. Загальна сума допомоги на одного бенефіціара не може перевищувати 2 мільйони євро. Допомога може перевищувати 25 мільйонів євро для енергоємних споживачів і 50 мільйонів євро для компаній, що працюють у певних секторах, таких як виробництво алюмінію та інших металів, скляних волокон, целюлози, хімічних речовин.

Проте Glass for Europe закликає Європейську комісію переглянути рекомендації щодо державної допомоги, щоби компенсувати сектору плоского скла його непрямі витрати.

Отже, після того, як наслідки пандемії Covid-19 вже підвищили ціни на європейському ринку вікон, повномасштабне вторгнення країни-терориста знову посилить тиск на галузь.

Найдите все свои архитектурные решения через OKNA.ua: Нажмите здесь чтобы зарегистрироваться. Вы производитель и хотите наладить контакт с клиентами? Кликните сюда.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567

Новое и лучшее