Пане Дмитре, а Ви памята'єте, з чого все починалось?
— REHAUТак, нічого не розуміючи в бізнес-планах, я написав 4 друкованих аркуші, які стали основою подальшого проекту. Я зібрав всю інформацію по об'ємам будівництва, вартості вікон та ін. і ці 4 аркуші так званого «бізнес-плану» (посміхається - R) і подав на розгляд засновникам компанії. А далі доволі швидко було прийнято рішення про початок виробництва вікон в Україні.
Розпочався процес пошуку та вибору обладнання, постачальників… Ми обрали REHAU. І не тому, що перші контакти найвірніші – головну роль відіграли саме співробітники концерну REHAU. Першою контактною особою на REHAU для нас був Томас Беттен. Під час зустрічі мене приємно здивувала різнобічність компетенцій компанії, а особливо той факт, що комплектуючі REHAU використовують навіть у системі життєзабезпечення на МКС. Для мене, як людини з авіації, наявність таких інновацій, серйозних розробок та технологій – це ознака серйозної компанії.
Одночасно ми отримували пропозиції і від інших виробників профільних систем, але я прийняв рішення працювати з REHAU. На щастя, засновники підтримали його. Скажу щиро, що всі наступні роки роботи лише підтверджували правильність цього вибору.
Пам'ятаю, справжнім одкровенням для мене став візит на завод у м. Віттмунді в 1998 р. В Україні ми тільки доводили правильність нашого вибору, відповідність організації виробництва, а там я на власні очі побачив, яким воно має бути.
Власне, так все і почалося.
Перше вікно – яке воно?
— REHAUА Ви, часом, не рахували, скільки всього вікон було виготовлено?
— REHAUЯкі з проектів запам'ятались Вам найбільше?
— REHAUВи залишили по собі значну спадщину…
— REHAUДмитре, пригадай-но, як ви прийшли від виробництва вікон до таких складних конструкцій, як зимові сади? Адже у свій час «Енран» був абсолютним лідером по виготовленню зимових садів на віконному ринку України — і по кількості, і по складності конструкцій.
— Ігор БінковськийСправді, той сад дуже складний, адже в ньому багато площин, які збігаються під різними кутами. Коли наші німецькі колеги з тех.відділу REHAU побачили його, вони не приховували подиву, як можна було реалізувати таку надскладну конструкцію. А ще я пам'ятаю, як під час будівництва ви проводили багато різних випробувань…
— Ігор БінковськийТакож ми вирішили освоїти випуск скла-триплексу за зразком технології Kömmerling: два скла скріплюються полімерною сумішшю, яка з часом полімеризується, і ось маємо триплекс. Ну а далі почались його випробовування під нашою баштою: поставили пакет під кутом в 15°, а пляшку кидали з башти з висоти 20 метрів – вона розлетілась на дрібні уламки, а на склі залишилась лише маленька пляма. Не уявляєте, як це надихнуло нас. Ми продовжили експеримент: кидали пляшки з різною мірою заповненості до тих пір, поки не зрозуміли, що це скло буде безпечним в експлуатації.
А потім ви перейшли до фасадів… До речі, «Енран» першим в Україні виготовив фасад з системи REHAU S701. Цей об'єкт зведено в Полтаві — будинок Полтавської податкової адміністрації.
— Ігор БінковськийІ тут я хочу зазначити, що компанія REHAU почала розвиватися на ринку України багато в чому завдячуючи «Енрану». В 1996 році «Енран» працював з експортним відділом концерну в Німеччині. Представництва REHAU в Україні ще не було – його відкрили в 1997 році, коли керівництво концерну оцінило потенціал і перспективи нашого ринку.
Спочатку ми не мали власного складу, хоча кількість компаній, зацікавлених в нашій продукції, постійно зростала, проте не всі були в змозі самостійно возити профіль із Віттмунда. На певному етапі ми збагнули потребу в такому партнері, який міг би поставляти профіль й іншим переробникам. Цю функцію погодився взяти на себе «Енран», і тривалий час ряд наших партнерів працювали саме з їхнього складу.
Ось так, завдяки розумінню «Енран» REHAU змогла повноцінно розвинутись на українському ринку. Його підтримка відіграла значну роль у просуванні нового на той час, складного і досить недешевого продукту.
— Ігор БінковськийУ свій час «Енран» був піонером у багатьох аспектах: ви одними з перших сертифікували виробництво по ISO 9001, першими просували ідею не просто вікон, а комплексних рішень, у тому числі – з правильним монтажем та сервісом...
— REHAUПо-перше, спільно з керівником цеху ми створили систему управління якістю, якою ми її собі уявляли: наше кредо на той час звучало приблизно так – «якість продукції починається з одягу співробітника». По-друге, ми намагались контролювати все, і тут я вдячний Ігореві Бінковському. Коли він відвідував наше виробництво, я завжди просив його знайти щось, що ми робимо не так. Як результат – наша продукція стала високоякісною, а система виробництва працювала відмінно.
У певний момент я почув про ISO, ознайомився з вимогами і виявилось, що це дуже нагадує все те, що побудували ми. Так з'явилась ідея сертифікувати управління якістю згідно з міжнародними вимогами.
Також варто згадати, що «Енран» був ініціатором першого навчального семінару по монтажу, який проводили спільно з REHAU. Потім був ще один семінар з фасадних систем. Власне, з цих семінарів і розпочиналось формування сучасного ринку та встановлення нових стандартів виробництва.
— Ігор БінковськийЦе додавало Вам конкурентних переваг?
— REHAUЯку гарантію Ви давали на вікна?
— REHAUЦікаво, а як Ви оцінюєте якість сучасних вікон REHAU, враховуючи Ваші високі стандарти?
— REHAUВзагалі, про якість хочу зазначити наступне: якщо компанія-виробник системи висуває якісь вимоги до переробника, їх необхідно виконувати, адже це не примхи. І повірте, навчитися працювати правильно не складно, складно потім перенавчатися.
Ви залишаєтесь прихильником REHAU?
— REHAUЧого побажаєте Вашим наступникам, які працюють на сучасному віконному ринку?
— REHAUТому перш за все хочу побажати всім колегам по цеху любити свою роботу і любити клієнтів.