Працююча економіка стає важливою
Бізнес-спільнота, експерти та влада підняли питання про необхідність запуску економіки. Україна входить в затяжну фазу війни, яка є війною ресурсів, логістики та матеріально-технічного забезпечення, тобто функціонуючої економіки.
Тобто, якщо особа не задіяна в обороні, професійно не волонтерить, перебуває у відносно тихому місці, її найкраще рішення — пошук заробітку.
У разі працюючої економіки забезпечувати доводиться тільки літніх та недієздатних людей, всі інші себе забезпечують самі. А якщо економіки немає, то забезпечувати доводиться всіх.
Працюючий бізнес забезпечує себе та своїх співробітників, сплачує податки, підтримує суміжні бізнеси, створює обіг грошей в країні. Але перед ним постане складніше завдання.
Проблеми, які доведеться вирішувати
Підприємцям треба буде відновлювати бізнес в умовах невизначеності: невідомо, де частина персоналу, що зі збутом та фінансами.
Треба поновлювати всі логістичні ланцюги. Можливо перебудовувати бізнес або переносити його в інше місце, навіть, починати все з нуля.
Що потрібно бізнесу від держави для роботи
9 березня 2022 року бізнес-спільнота зустрічалася з представниками Верховної Ради, Офісу президента, Кабінету міністрів щодо допомоги у відновленні ділової активності в Україні.
У результаті були сформовані пропозиції від підприємств:
- Невідкладно лібералізувати податкову систему України у частині податків на працю, схвалити введення податку на виведений капітал та фіскалізацію виключно ризикових активів.
- Лібералізувати трудові відносини (законопроект 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність»). Визначити офіційний порядок бронювання ключових співробітників підприємств від призову для збереження можливості функціонування підприємств.
- Невідкладно прийняти законопроєкти 5688 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво» і 5689 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво» в цілому, що дозволить терміново провести релокацію виробничих підприємств на Західну Україну та відновити робочі місця.
- Забезпечити доступ до кредитних ресурсів — розширити програму безвідсоткового кредитування бізнесу на період воєнного стану. На поточний момент банки фактично припинили кредитування бізнесу, що унеможливлює переміщення та перезапуск.
- Вирішити питання автомобільної логістики в експорті й імпорті, надати можливість і українським, і іноземним перевізникам використовувати українських водіїв в міжнародних перевезеннях.
- Розширити перелік дозволених критичних позицій імпорту для функціонування вітчизняних виробничих підприємств, включивши туди необхідні для виробництва інгредієнти та компоненти, а також промислове обладнання для відновлення виробничих процесів.
- Забезпечити безперебійність і швидкість товарної логістики всередині України, зокрема врегулювати перевірки вантажівок на блок-постах територіальної оборони.
Зараз запускається ініціатива зробити акти виконаних робіт необов’язковими для спрощення ведення бізнесу. Case Україна розробила законопроєкт і готова надати його депутатам.
Кроки влади для допомогти
У відносинах влади та бізнесу, як то кажуть: не було щастя, так нещастя допомогло.
Вже діючі ініціативи щодо спрощення введення бізнесу під час воєнного стану:
- — запущена програма тимчасового переміщення підприємств із постраждалих регіонів;
- — внесені зміни до податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану;
- — урегульовані трудові відносини в умовах воєнного стану.
Зараз уряд готує рішення про кредитування підприємців під 0% на час воєнного стану плюс 1 місяць після війни. Потім буде мінімальна ставка – 5%. А загальна сума кредиту може становити до 60 мільйонів гривень.