Освітленість в Енергокалькуляторі OKNA.ua

Коефіцієнт природного освітлення (КПО, Daylight Factor, DF, Average Daylight Factor, ADF) показує наявність денного світла в приміщенні і виражається у відсотках. Чим більше денного світла в приміщенні, тим більший відсоток КПО.

КПО залежить від:

  • ● площі вікна
  • ● площі підлоги
  • ● розташування вікон
  • ● можливих затінень
  • ● характеристик склопакету — площа та світлопроникність скла
  • ● площі непрозорих частин вікна — яку частку у вікні займають профілі

Чому важливо звертати увагу на КПО (DF)

Доведено, що природне освітлення впливає на активність, сонливість, продуктивність та навчання у дорослих і дітей. У разі заміни скління може суттєво змінюватись освітленість приміщення. Наприклад, у разі заміни звичайного вікна з двома шарами скла на вікно з невдало вибраним склопакетом, може погіршитись освітленість у два рази.

Для забезпечення зорового комфорту, слід підбирати вікна і їх конфігурацію з урахуванням не тільки енергоефективних властивостей, а і з урахуванням КПО (краще на рівні 5%). Так можна оптимізувати використання комфортного денного світла.

Як розраховується освітленість в Енергокалькуляторі OKNA.ua

Одним з основних впливових факторів для розрахунку освітленості є відношення площі вікна до площі підлоги. В Енергокалькуляторі OKNA.ua під час розрахунку енергоефективності не обов’язково вводити площу підлоги кімнати. Які ж дані використовуються?

Стандарти забудови 60-90 рр. передбачали скління з коефіцієнтом 0.18. Тобто відношення площі вікон до площі підлоги мало складати 18%. Цього нормативу дотримувались й під час забудови до початку 2010-х років. Тому таке співвідношення відповідає більшості квартир та типових індивідуальних житлових будинків. Саме це співвідношення за замовченням використовує «Енергокалькулятор OKNA.ua».

Але площу підлоги можна змінити у відповідності до площі приміщення. Для цього відведено спеціальне поле: «Площа підлоги».

Якщо в кімнаті два вікна, для більш коректного розрахунку площу кімнати треба розділити на дві відповідні частини. І для розрахунку КПО використовувати частину площі кімнати.

Наприклад розглянемо ситуацію:
Заміна тристулкового вікна для типового дев’ятиповерхового дому серії 1-464А в Києві. Будівництво таких будівель велося на території всього Києва.
Розмір вікна, згідно з документацією (ШхВ): 2800х1500 мм.
Площа підлоги (кімнати): 17.2 м2.

Якщо замінити на енергоефективне вікно із профілю з монтажною шириною 70 мм та 40-мм склопакетом із двома енергоефективними склами та аргоном (4і-14Ar-4-14Ar-4і), то КПО складе 2.5%.
Якщо уточнити площу підлоги і ввести 17.2 м2, то КПО = 2.4%.

З чим порівнюється КПО

Згідно з ДБН В.2.5-28:2018 «Природне і штучне освітлення» (.pdf) коефіцієнт природного освітлення має складати:

  • для житлових кімнат, віталень, спалень, житлових кімнат гуртожитків — 2%;
  • дитячі — 2.5%;
  • для кабінетів, бібліотек — 3%.

Отже, середнє значення КПО для приміщень — 2.5%.

З часом скло забруднюється і його світлопропускання знижується. Тому в ДБН ввели коефіцієнт запасу для природного освітлення. Він становить, у разі миття скла двічі на рік, 1.2.

Тому, середнє значення КПО, з урахуванням коригуючого коефіцієнту щодо запилення скла, становить:
2.5% * 1.2 = 3%
Це значення використовує «Енергокалькулятор OKNA.ua» для порівняння розрахованного КПО вікна.

Як оцінювати отриману цифру

Фактор денного світла < 2% — кімната виглядає похмурою й більшу частину дня потрібне електричне освітлення.

Фактор денного світла 2-3% — кімната виглядає освітленою і штучне світло необхідне тільки в разі потреби. Досягнення 3% гарантує, що штучне освітлення буде потрібне лише в рідкісних випадках.

Фактор денного світла > 5% — приміщення гарно освітлене і штучне світло не потрібне протягом дня, але може виникнути проблема з перегрівом.

Можна скористатись більш досконалими інструментами для розрахунку КПО з урахуванням кольору стін, підлоги і стелі, просторових параметрів та орієнтації, наприклад, програмою Velux Daylight Visualizer, де потрібно накреслити приміщення і вікна. Пропонуємо порівняти отримані результати. :)