Безпека праці в інструкціях та законах

 9 597

Необхідність швидко будувати капіталістичне суспільство та піднімати економіку на радянських уламках призвела до того, що техніка безпеки працівників у виробничих цехах на якийсь час відійшла на другий план. А відповідальність керівника за життя та здоров'я персоналу стала другорядною порівняно з виробленням підприємства. Однак у побудові як соціалістичного, так і капіталістичного суспільства перше місце займає здоровий глузд. Саме він через збільшення кількості травм і випадків загибелі людей на робочих місцях змусив керівництво держави переглянути механізми контролю за безпекою праці на виробництвах.

  1. Чому контролюючі органи останнім часом виявляють посилену увагу до охорони праці на виробництвах?
  2. Чи існують нині в Україні нормативні документи, які регламентують стандарти безпечної роботи на виробництвах, і що це за акти?
  3. Встановлення вікон у будівлях вимагає проведення монтажу конструкцій на великій висоті. Як має бути організований цей процес із погляду безпеки?
  4. Який план дій керівника та відповідальної особи у разі нещасного випадку на виробництві?

Чому контролюючі органи останнім часом виявляють посилену увагу до охорони праці на виробництвах?

— В.Д.В.
Держнаглядохоронпраці:
 Організація безпечного робочого процесу у державному чи приватному виробничому цеху у будь-який час була одним із пріоритетних напрямків роботи країни, оскільки громадянин є її найвищою цінністю. Кожен працівник підприємства має працювати у безпечних умовах.

Розвиток ринкової економіки веде за собою необхідність якнайшвидше вирішити проблему безпеки на виробництвах. Нові власники підприємств уміло справляються з фінансовими труднощами, але забувають про умови роботи співробітників та їхню безпеку. Активний розвиток бізнесу не завжди має на увазі таке ж активне впровадження технологій для безпечнішої роботи на виробництвах, навчання персоналу та підвищення їх кваліфікації.

Особливо помітно це проявляється у будівельній сфері. Кількість будівельних об'єктів значно зросла минулого 2021 року. Разом з ним збільшилася кількість травм і летальних випадків на будівельних майданчиках. З цієї причини у новому році вирішено посилити контроль за виконанням норм безпеки на будівельних майданчиках.

Чи існують нині в Україні нормативні документи, які регламентують стандарти безпечної роботи на виробництвах, і що це за акти?

— В.Д.В.
Держнаглядохоронпраці:
  1 січня 2003 року набув чинності наказ про затвердження інструкції, що регулює охорону праці, безпеку виконання висотних робіт та використання спецзасобів для страхування. Норми безпеки прописані у Законі України "Про охорону праці". Кожне підприємство має внутрішні акти з правилами безпеки роботи на будмайданчиках та виконання різноманітних робіт у виробничих цехах.

Встановлення вікон у будівлях вимагає проведення монтажу конструкцій на великій висоті. Як має бути організований цей процес із погляду безпеки?

— В.Д.В.
Держнаглядохоронпраці:
 Існують такі ключові правила виконання монтажу конструкцій на великій висоті:
  • ● якщо відстань від землі, будівельних перекриттів або настилу до місця, де проходить монтаж вікон, становить понад 5 м, такі роботи можна вважати верхолазними;
  • ● якщо відстань від місця роботи монтажника до неогородженого парапету не перевищує 2 м, такі роботи вважаються роботами на висоті;
  • ● верхолазні та роботи на висоті відносяться до категорії робіт з підвищеною небезпекою, їх необхідно виконувати з використанням спецзасобів індивідуального захисту (засоби страховки у вигляді запобіжних поясів та прилади у вигляді карабінів, строп, амортизаторів).

Без спецзасобів працювати на великій висоті заборонено. Ці та інші правила висотних робіт прописані в Інструкції з охорони праці, затвердженої Державним наглядом за охороною праці 24.10.2003 № 970/8291.

Який план дій керівника та відповідальної особи у разі нещасного випадку на виробництві?

— В.Д.В.
Держнаглядохоронпраці:
«Постанова про порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затверджене ухвалою Кабміну України від 17 квітня 2019 року № 337, регламентує проведення ретельного розслідування, якщо така ситуація сталася.

У Законі України про охорону праці та безпеку ведення робіт на провадженні зазначено, що вся відповідальність за травми та летальні випадки на провадженні лягає на керівника підприємства. Правильна організація трудового процесу та безпека на небезпечних виробництвах залежить від власника підприємства, тому покарання за нещасні випадки зазнає саме він.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще