Вхід в будівлю. Створення безбар'єрного простору

 1 880
Що означає створити безбар'єрний простір з погляду входу? На думку фахівців компанії DORMA, це коли люди з обмеженими можливостями легко можуть користуватися ним у своєму повсякденному житті без застосування особливих зусиль, а головне — без звернення до сторонньої допомоги.

Дуже багато приділяється уваги доступності будівель, при цьому найчастіше мова йде про поручні, пандуси, сходи, але майже зовсім не йдеться про вимоги до самих вхідних дверей, за винятком ширини отвору дверей. А тим часом, саме двері можуть стати непереборною перешкодою для входу в публічне місце, чи то бібліотека, чи то аптека, та й просто для входу в будинки, де ми живемо.

Скляний вхід
Приклад безбар'єрного входу: автоматичні розсувні двері DORMA ES 200, без порогів, сходів, гумовий килимок у рівень з плитковим покриттям

Отже, вхідна група

Знайти вхід у будівлю має бути легким і зрозумілим завданням для людей з обмеженими можливостями. Це завдання можна вирішити декількома способами: вдень і вночі вхідну конструкцію виділяти легко зрозумілими та яскравими знаками або акцентувати на освітленні в області вхідної групи. Але, на жаль, поки що такому простому, але важливому, завданню не надають значення, і воно не є основним критерієм у дизайні при моделюванні вхідної групи.

Зліва фото скляного входу з вулиці, праворуч зображення автоматичних дверей всередині приміщення
ЗЛІВА: Значний внесок дизайну у позначенні вхідної групи, Відень
СПРАВА: Виділення вхідної групи. Двері автоматичні DORMA ES 200

Освітлення як розпізнавальний знак

У Європі найчастіше використовується зовнішнє освітлення, як розпізнавальний знак. Звичайно, з метою енергозбереження для цього використовують датчик, що реагує на рух, або керування здійснюється за допомогою таймера та сутінкового вимикача. Номери будинків мають бути виділені підсвічуванням, і бажано вони мають виглядати більшими та чіткими з використанням контрастних кольорів, щоб можна було визначити номер будівлі людям із ослабленим зором.

Зліва вхідна група з підсвічуванням у темний час доби, праворуч карусельні двері
ЗЛІВА: Завдяки дизайну вхідної групи, підсвічуванню та великим знакам легко знайти вхід протягом дня або вночі
СПРАВА: Карусельні двері DORMA KTV у центрі та розпашні двері з боків

Вибір дверей

При виборі дверей потрібно враховувати тип, вагу, ширину, які функції вона повинна нести, і для кого призначена. Наприклад, якщо говорити про карусельні двері, то навряд чи такі двері можна назвати доступними. Якщо діаметр менше 4 м, карусельні двері не призначені для користувачів інвалідним візком і можуть призвести до порушення орієнтації у людей з порушенням зору.

Звичайно, карусельні двері — гарне і зручне рішення для здорових людей, тому краще встановлювати їх, якщо в безпосередній близькості передбачений вхід для людей з обмеженими можливостями, як, наприклад, розпашні автоматичні двері.

Підлога при вході. Що потрібно враховувати

Біля входу в будівлю, особливо восени та взимку, часто накопичується бруд та волога. Найчастіше навіть здоровим людям можна запросто послизнутися та отримати травму. Цю проблему легко вирішують спеціальні гумові килимки з пористою структурою для легкого чищення. Більш того, килимки можуть також ушляхетнити зовнішній вигляд вхідної групи і при цьому ефективно використовуватися як інформаційна підказка для людей з ослабленим зором або незрячих, що перед ними скоро буде вхідна група.

Вхідна група з гумовим покриттям на підлозі
Використання гумових килимів у вхідних групах

З іншого боку, при необдуманому підході такі килимки, незважаючи на добрі наміри, можуть стати справжнім потенційним камінням спотикання для людей з обмеженими можливостями. Але цього легко уникнути. Необхідно ще на ранній стадії проектування передбачати заглиблення в підлозі або ґрунті (якщо килимок монтується на вулиці, перед вхідною групою) для того, щоб він був в один рівень із підлогою.

Існують також прості правила при виборі килимка. Краще передбачити різнокомірність килимка. Щоб збільшити стійкість проти ковзання при вході в будівлю, у килимку розмір комірок повинен збільшуватися від дверей у напрямку руху, причому краще, щоб вони мали довгий характер - перевищення довжини над поперечним розміром.

Розмір міжвузлів повинен обмежуватися завширшки: 4, максимум 8 мм. М'які килимки чи килими з глибоким ворсом не підходять, тому що вони завдають маси труднощів людям на інвалідних візках, яким ними їхати значно важче. Те саме стосується гумових килимків з великими перфорованими структурами, оскільки в них можуть легко застрягти тростини.

Вимоги до дверей

Дуже важливо враховувати вагу дверей, адже двері мають відчинятися всіма, навіть якщо це дитина з ще маленькими силами в організмі або людина з обмеженими руховими навичками.

Досвід говорить про те, що для зручного ручного відкривання дверей сила, що прикладається, не повинна перевищувати 25 N. Якщо на двері встановлений дотягуваач, то момент, що розвивається при відчиненні дверей, не повинен перевищувати зусилля для розміру EN3 згідно DIN EN 1154, в іншому випадку краще використовувати автоматичні двері.

Зліва фото доступної вхідної групи багатоповерхівки, праворуч двері з доводчиком
ЗЛІВА: Приклад переобладнання вхідної групи у житловому будинку. Простота, зручність та естетичність
СПРАВА: Двері з використанням дотягувача DORMA TS 99 FL із функцією вільного ходу

Двері, обладнані доводчиком, не повинні створювати додаткових значних опорів при її відкриванні. Для вирішення цієї проблеми ще близько 15 років тому компанія DORMA розробила технологію Cam Action c кулачковим валом у вигляді серця шестерні та рейки, що забезпечує підвищену зручність відкриття.

Оскільки ми часто стикаємося з тим, що навіть продавці дотягувачів самі не знають, що таке стандарт DIN EN 1154 і що за ним стоїть, не кажучи вже про монтажні організації, майже неможливо уникнути помилки, коли під'їзні двері важко відкривати навіть здоровій дорослій людині. Тому для входів до громадських будівель та житлових будинків фахівці компанії DORMA рекомендують використовувати автоматичні двері або дверні дотягувачі з функцією вільного ходу.

Відповідно до вимог протипожежних дверей, дверні дотягувачі є обов'язковим елементом у двері. Через використання дверних доводчиків людям з обмеженими руховими навичками (з інвалідністю, діти, люди похилого віку) часто важко відкривати такі двері. Тому в будинках, готелях чи лікарнях краще використовувати доводчики з вільним ходом.

Що таке вільний хід? Це коли в нормальних умовах двері функціонують, як ніби дотягувача немає, і, отже, при відкритті дверей не потрібно долати додаткове зусилля по розтягуванню доводчика. Але при цьому концепція протипожежного захисту зберігається: коли датчик диму активізується, доводчик «вмикається» і двері самі зачиняються.

Важливо врахувати наявність плавного регулювання зусиль дотягувача (його легко визначити за маркуванням: розмір діапазону зусилля доводчиків вказується через дефіс, наприклад EN 2-4). Таке регулювання доводчиків дверей дозволяє навіть самим користувачам легко здійснювати наступне регулювання притискної сили, наприклад, при сильних вітрових навантаженнях, про які можна дізнатися з прогнозу погоди. Бажано, щоб дотягувач ще мав функцію фіксації у відкритому положенні.

Скляний тамбур з автоматичними дверима
Вхідна група, обладнана автоматичними розпашними приводами DORMA ED 100 та ED 250

Ширина чистого проходу має бути не менше 90 см. Звичайно, у громадських будівлях краще забезпечити більшу ширину для проходження з більшим комфортом.

Також слід врахувати необхідність майданчиків до та після дверей розміром ≥ 150 × 150 см для нормального руху. Якщо двері повинні відчинятися вручну, то бажано робити такі області для людей на інвалідних візках більшого розміру.

Автоматичні двері доступні

Автоматичні двері полегшують життя не тільки людям з обмеженими можливостями, але також і людям похилого віку та дітям з ще невеликими силами, особливо, якщо ці двері важкі. На думку фахівців компанії DORMA, вхідні двері до будівлі переважно мають бути автоматизовані.

Встановлення автоматичних дверей рекомендується там, де бажано зробити вхід комфортним, особливо якщо це:

  • • громадські будівлі - школи, лікарні, будинки для людей похилого віку;
  • • об'єкти, значущі для людей з інвалідністю.

Дотягувач

Активізація автоматичних дверей та їхнє відкриття може здійснюватися як за допомогою датчиків, так і за допомогою перемикачів. Якщо прохідність через ці двері висока, краще використовуватися детектори руху, якщо ж через двері проходять рідко, то доцільніше застосовувати кнопку.

При використанні кнопок важливо враховувати відстань від дверей, на якій вона повинна знаходитись, та висоту (85 см). Також при виборі автоматичних дверей потрібно враховувати такий параметр, як безпека пристрою – час закривання.

З точки зору доступу та дизайну найбільш підходящим рішенням є автоматичні розсувні двері. Двері повинні автоматично відчинятися при виявленні об'єкта на відстані 1,5 м від дверей. Але там, де це неможливо, краще застосовувати розпашні автоматичні двері.

Говорячи про розпашні автоматичні двері, для полегшення життя не тільки людям з інвалідністю краще застосовувати кілька нехитрих правил. Важливо попередити людей про те, що ці двері автоматичні. Оскільки людина на колясці може надто близько під'їхати до дверей, щоб її відчинити, людина потрапить в область спрацьовування радара, і двері почнуть автоматично відчинятися, тим самим вони можуть травмувати людину. Звичайно, якщо двері обладнані датчиком безпеки, то ризик травми можна уникнути, але це налякає людину.

Згідно з німецькими вимогами, на підлозі має бути позначена траєкторія відчинення автоматичних дверей для людей з інвалідністю, що також допомагає уникнути травм і негативних емоцій.

Використання скла

За останнє десятиліття двері з використанням скла стали нормою у будівництві. З одного боку, їх можна ідентифікувати, якщо поруч не скляні елементи. Але з іншого боку, скло – важкий матеріал, і вага дверей значно збільшується. Тому потрібно брати до уваги і пам'ятати, що двері повинні без зусиль відчинятися навіть дитиною.

В Україні, як і в Європі, використовують безпечне загартоване скло. Тим не менш, у нижній частині панелі дверей рекомендується через вплив дітей, ходунків, візків, велосипедів та інвалідних візків використовувати або дверні шини, або додавати горизонтальний упор на висоті 35 см на кшталт бамперів безпеки.

Довгі вертикальні ручки надають більшого комфорту та безпеки при відчиненні дверей, особливо якщо використовується замок-застібка.

Цілісноскляні двері, двері з великою площею засклення повинні бути помітні. Наприклад, завдяки нанесенню додаткової візуальної інформації, яка має бути по всій ширині поверхні, контрастною, містити поперемінно світлі та темні елементи та розташовуватися на висоті 40–70 см та 120–160 см.

У цій статті розглянуто лише невелику частину особливостей, які необхідно враховувати під час створення вхідний групи у межах безбар'єрного середовища. Головною метою є практичне втілення найкращих європейських норм та правил разом із оригінальним дизайном. Дверні системи повинні забезпечувати комфортний доступ будь-якій людині, адже будівля для всіх і кожного!

Стаття публікується на правах реклами
Думка редакції OKNA.ua може не збігатися з думкою автора
Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+359 2 971 XX XX +359 2 971 4904
+359 2 971 XX XX +359 2 870 4003
Алюмінієві профілі Profilco

Нове та найкраще