У березні 2021 року німецька асоціація Gesamtverband Kunststoffverarbeitende Industrie e.V. (GKV e.V., Об'єднаний союз індустрії з перероблення пластику) провела розвідку та опублікувала результати ситуації серед виробників продуктів із пластику.
Виробники продукції з пластику б’ють на сполох через тривалу нестачу сировини. Збої в постачанні сировини вже призвели до обмежень можливостей у виробництві та доставлення. А в деяких випадках різкий стрибок цін на пластики ще сильніше тисне на переробників (переважно середні підприємства). Постраждали всі сфери перероблення пластиків, а також усі види пластмас: від стандартних ПВХ (PVC), ПП (PP), ПЕ (PE) до технічних АБС (ABS), ПС (PC), ПА (PA) та високоефективних ПВДФ (PVDF), ПТФЕ (PTFE).
За даними GKV, ланцюг постачання сировини до Європи наразі сильно порушений.
Через зростаючий попит ціна на сировину зростає. Однак серйозною проблемою для компаній є не лише цінова тенденція, а і просто брак обсягів. Сировина недоступна в достатній кількості.
Ціни на пластики різко зросли по всій Європі
У першому кварталі 2021 року в Європі ціни на пластики різко зросли. Важливий для виробництва пластикових вікон та дверей полівінілхлорид суспензійний (ПВХ-С) зріс на 61% за останні 10 місяців.
Українські великі віконні виробництва також відзначили незвичну ситуацію на ринку: із середини 2020 року всі комплектуючі почали дорожчати. Про це йшлося на WINDO KYIV Conference online, яку підтримали OKNA.ua. Так, керівник компанії «Акорд-С», яка виготовляє вікна та двері з власної профільної системи, Олександр Рязанов зазначив, що на українському ринку:
- ● з початку літа 2020 року до початку 2021 року ПВХ подвоївся в ціні;
- ● модифікатор ударостійкості, який необхідний для виробництва ПВХ-профілів, подорожчав приблизно на 30%;
- ● з початку осені метал, який використовується для виробництва армуючого профілю, щомісяця дорожчав;
- ● на початок 2021 року ціна на скло зросли майже вдвічі.
Щодо ситуації в Європі з іншими пластиками за перший квартал 2021 року:
- ● вартість поліетилену (PE-LD) для пакування до середини березня подорожчала більш ніж на 35%;
- ● ціни на PE-HD, PE-LLD і PP також зросли на 35%;
- ● полістирол (PS) та пінополістирол (EPS) тільки в березні подорожчали на 30%;
- ● ціна на поліуретан (PUR) зросла на 50% за останні півроку;
- ● тризначні надбавки очікуються на поліаміди (PA 6 та PA 6.6), які використовуються в автомобільній та електротехнічній промисловості;
- ● АБС-сировина для корпусів електричних та медичних приладів за останні півроку подорожчала на 35%;
- ● PVDF та PTFE зросли на 35%.
У сфері вантажних перевезень можна сподіватися на нормалізацію
Крах світової торгівлі на початку пандемії Covid-19 та сплеск попиту в четвертому кварталі 2020 року призвели до хаотичних ситуацій із вантажними перевезеннями. Часто бракує контейнерів, які застрягли в портах, закритих через карантин. Як дефіцит пропозиції, так і сильний попит на вантажопідйомність призвели до того, що з кінця 2020 року на азійсько-європейському напрямку ціни на контейнери зросли більш ніж на 400%.
Це збільшує ціну на пластики в середньому на 200 євро за тонну. Крім того, квоти на імпорт до Німеччини із країн, що не входять до ЄС, складають близько 15%.
Однак за останні кілька тижнів ситуація, здається, стабілізувалась і повертається до траєкторії зростання, що демонструвалася до кризи через пандемію. Таким чином, принаймні в області вантажних витрат можна сподіватися на середньострокове послаблення. Однак досі немає вантажного місця для пасажирських літаків.
Використання вторсировини можливе лише обмежено
Європейська стратегія сталого зростання спрямована на зменшення використання «чистої» (первинної) сировини і збільшення частки матеріалів вторинної переробки.
Однак, за даними GKV, широке використання обмежене в багатьох сферах застосування. На заваді стають законодавчі норми безпеки, технічні перешкоди та високі вимоги до якості. Часто вторсировина не доступна в достатній кількості зі стабільною якістю. Також ціна на вторсировину зростає зі зростанням цін на нові товари.
Німецькі профільні бренди намагаються систематично збільшувати частку перероблених матеріалів у продуктах. А deceunick та Veka мають власні заводи з вторинного перероблення профілю. Також у Німеччині та по всій Європі діє ініціатива Vinyl2010, і низка компаній організовує збір старих віконних профілів.
В Україні заводи з виробництва ПВХ-продукції також використовують вторинну сировину. Виробники підвіконь закуповують обрізки профілів з виробництв вікон, і з чистого матеріалу (без бруду, залишків монтажної піни тощо) виготовляють продукцію. Однак у країні немає компаній, які збирають і переробляють старі пластикові вікна та двері. Вікна потрапляють на сміттєзвалища і їх об'єм буде збільшуватись, оскільки середній термін експлуатації вікон, що встановлені в кінці 90-х, завершується.
Напружена ситуація із сировиною залишається
Пандемія Covid-19 призвела до дисбалансу попиту та пропозиції на пластики у всьому світі. Оскільки промисловість в Азії, особливо в Китаї, почала зростати в другій половині 2020 року, там попит на сировину зріс раніше, ніж у Європі або США. Багато видів сировини з Близького Сходу та США перенаправлялися до Азії й тому відсутні в Європі.
Також на початку року ситуація погіршилася через аварії на заводах у США, планове обслуговування європейських заводів та форс-мажорні обставини.
Поки що напружена ситуація із сировиною в Європі залишається. Експерти очікують відновлення лише восени 2021 року.
Віконна галузь використовує не лише ПВХ для виробництва профілів. Ряд полімерів входить до складу склопакетів та металопластикових, алюмінієвих, дерев'яних вікон: ущільнювачі, термовставки, плівки тощо. То ж збільшення вартості сировини і надалі буде впливати на ціни віконної продукції.
Статтю підготовлено за матеріалами Gesamtverband Kunststoffverarbeitende Industrie e.V.
Фото: ift Rosenheim