Герметик або ПСУЛ

 12 217
Порівняння масної і стрічкової систем монтажу від компанії «Сазі».

Іноді на віконних виставках нас запитують, чим краще захищати піну — герметиками або стрічками?

Так як ми — виробники герметиків, що ставлять таке питання очікує, що наша відповідь буде суб'єктивним. Розуміючи це, ми намагаємося об'єктивно порівняти дві різні технології монтажу — герметиками і стрічками, розповівши про переваги / недоліки кожної з них, і дозволити задає самому зробити вибір, сподіваючись, що озвучені переваги герметиків буде для нього важливі.

У даній статті ми проведемо порівняння мастичної і стрічкової систем монтажу. Постараємося, знову ж таки, підійти до питання максимально об'єктивно.

ПСУЛ
Фото: ТМ САЗІ
Попередньо Стисла Саморозширювальна Ущільнювальна Стрічка

Опишемо трохи стрічкові матеріали. Є три види стрічок. Перший — це ПСУЛ, заздалегідь стисла саморозширювальна стрічка ущільнювача. Являє собою поролон, просочений спеціальним розчином, що підвищує водонепроникність вироби. З одного боку стрічка має клейовий шар для кріплення до віконного отвору (іноді ПСУЛ кріплять до стінового прорізу).

Дифузійна стрічка
Фото: ТМ САЗІ
Дифузійна стрічка

Другий вид стрічок — це дифузійні. Являють собою тонку паропроникну мембрану з двома клейовими шарами (стрічка кріпиться одночасно і на віконний блок, і на стіну).

Пароізоляційна стрічка
Фото: ТМ САЗІ
Пароізоляційна стрічка

Третій вид стрічок — це пароізоляційна стрічка. Являє собою фольговану стрічку з двома клейовими шарами.

Переваги стрічкових матеріалів

  • Висока швидкість роботи

Для ПСУЛів час приклеювання до отвору складає 2-3 хвилини. Дифузійні і пароізоляційні стрічки наклеюються довше, в середньому за 5-6 хвилин. Час нанесення герметиків (з урахуванням розрівнювання шару герметика) становить в середньому 8-10 хвилин. Оскільки ПСУЛ наклеюють на 3/4 периметра вікна з одного його боку (в нижньому горизонтальному шві використовують дифузійну стрічку), то робота зі стрічками займає в середньому в 2 рази менше часу, ніж з герметиками.

  • Немає необхідності чекати часткової полімеризації піни

ПСУЛ і дифузійні стрічки приклеюють до запінення зазору. Пароізоляційні стрічки — відразу після. Герметики ж наносять поверх монтажної піни, тому піна повинна набрати твердість. Зазвичай під час виробництва монтажних робіт чекають можливості підрізу піни: влітку піну можна підрізати через 20-30 хвилин після її випінювання. Взимку, за температурою до 20 °С, тобто до температури, після якої роботи вже не проводять через обмеження, введених виробниками монтажних пін, підріз піни роблять не раніше, ніж на наступний день. Отже, зимовий монтаж герметиками розтягується на два дні.

Відзначимо, що після установки пароізоляційної стрічки припиняється доступ повітря до монтажної піни. Піна полімеризується за рахунок вологи повітря. Виходить, що з однієї зі сторін піна змушена твердіти тільки за рахунок прошарку повітря між піною і пароізоляційною стрічкою. Чи вистачить вологи в цьому прошарку для якісного затвердіння монтажної піни — питання, що вимагає додаткових досліджень. Тому деякі фахівці з монтажу вікон допускають приклеювання пароізоляційної стрічки тільки після повного затвердіння монтажної піни.

Крім того, взимку необхідно проявляти обережність під час роботи з стрічками. Розширення ПСУЛ (ПСУЛ поставляється в стислому стані) у холодну пору року займає тривалий час. Тому є небезпека, що монтажна піна під час вторинного розширення «обжене» ПСУЛ і вийде за його межі. В цьому випадку ПСУЛ не виконуватиме свої функції щодо захисту монтажної піни.

  • Стрічки не брудняться

Стрічки є твердими виробами, тому вони не брудняться на відміну від рідких герметиків. Зокрема, це призводить до того, що перед нанесенням герметиків багатьом монтажникам доводиться наклеювати на стіновий і віконний отвори малярський скотч, щоб запобігти забрудненню шва.

Переваги містичних матеріалів

  • Довговічність матеріалів, що застосовуються в монтажному шві
Герметик Стіз-А
Фото: ТМ САЗІ
Система монтажу за ГОСТом

Матеріали Системи Монтажу САЗІ повністю відповідають ГОСТ 30971-2002 «Шви монтажні вузлів примикань віконних блоків до стінних отворів. Загальні технічні умови», який діє на території Росії.

Герметики Стіз-А і Стіз-В — єдині монтажні матеріали, довговічність яких відповідно до незалежних випробувань на довговічність склала 20 років. Серед інших монтажних матеріалів є тільки одна стрічкова система, на яку були проведені подібні випробування. Але через низку причин, результатами цих випробувань ми не довіряємо.

Загалом, багато виробників стрічкових матеріалів визнають, що поролон ПСУЛ, маючи ту ж полімерну основу (пінополіуретан), що і монтажна піна, руйнується під дією УФ-випромінювання. Водночас, як вони стверджують, що товщини шару достатньо для захисту піни. Але будь-яких випробувань, зроблених хоча б власними силами, ці виробники не надають. Ми ж можемо сказати, що, щонайменше, під час руйнування ПСУЛ під дією сонця, внаслідок зменшення його робочої товщини, погіршується і так не висока водонепроникність стрічки.

  • Відсутність необхідності підготовки прорізів
Герметик Сазі
Фото: ТМ САЗІ
Консистенція дозволяє ефективно заповнювати всі тріщини.

Герметики завдяки своїй рідкій консистенції заповнюють всі тріщини і відколи, які є на стіновому отворі. Незважаючи на явну м'якість матеріалу стрічок, вони, на відміну від текучих герметиків, не здатні заповнити всі нерівності поверхні, на яку їх наносять. Тому для роботи з ГОСТ необхідно перед наклеюванням стрічок провести вирівнювання отвору шпаклювальними матеріалами.

Крім того, більшість наявних на ринку стрічкових матеріалів мають погану адгезію за низьких температур, тому під час використання таких стрічок взимку необхідно провести обробку стінового прорізу праймером, який збільшує адгезію.

  • Відсутність продування повітря і затікання води в нещільності на цегляній кладці
Герметик Сазі
Фото: ТМ САЗІ
Герметичний для опадів і повітря.

Під час монтажних робіт на цегляних стінах герметик проникає в розшивку швів між окремими цеглинами — в область, яку не можуть заповнити стрічкові матеріали через свою жорстку структуру. Зовнішній шар у разі використання стрічок виходить не цільним, і в розшивку між швами буде проникати вода і вітер, що з часом може вплинути на теплозахисні властивості монтажної піни.

  • Відсутність продування у разі появи тріщин у центральному шарі

Монтажна піна після завершення робіт з влаштування тришарового монтажного шва прихована від візуального спостереження, тому не представляється можливим виявити в піні тріщини, часто виникають в процесі експлуатації шва в разі використання низькоеластичних пін. У разі виникнення таких тріщин функція захисту приміщення від продування повинна виконуватися не піною, а зовнішнім шаром монтажного шва.

Чому не внутрішнім? Тому що внутрішній шар знову ж закритий від візуального спостереження підвіконням і внутрішніми укосами.

Наші випробування показали, що акрилові герметики (ми тестували Стіз-А, але імовірніше за все інші акрилові герметики володіють схожими характеристиками) витримують тиск повітря в 800 Па протягом мінімум 3 годин. Водночаас ні ПСУЛ, ні дифузійна стрічка, як показали ці випробування, не витримують будь-якого істотного тиску повітря.

Тиск повітря 800 Па відповідає піковому навантаженню на висоті 128 м, в будівлі, що перебуває в II-му районі за вітровим навантаженням (розрахункове значення вітрового тиску становить 0,42 кПа) в місцевості типу В (міські території, лісові масиви та інші місцевості, рівномірно покриті перешкодами висотою понад 10 м), згідно з СНіП «Навантаження і впливи».

  • Простота ремонтних робіт
Герметик Стіз-В
Фото: ТМ САЗІ
Консистенція герметика дозволяє легко проводити ремонтні роботи.

ПСУЛ неможливо вставити в монтажний зазор після установки віконного блоку. Тому, якщо виникає необхідність замінити ПСУЛ, то або переробляють весь монтажний шов (кріплення залишають на місці), або просто наносять герметик поверх старого ПСУЛ.

  • Висока водонепроникність

ПСУЛ і дифузійні стрічки добре пропускають не тільки повітря і воду в газоподібному агрегатному стані (у вигляді пари), але також і воду в рідкому стані під тиском (наприклад, під час дощу). Тиск повітря, за якого відбувається наскрізне проникнення води крізь зразок матеріалу, називається межею водонепроникності. Ми проводили порівняльні випробування різних стрічок (з міркування етичності ми не вказуємо назви стрічок, але це були одні з найдорожчих з наявних на ринку) і герметика Стіз-А. З тих стрічок, що ми випробували, краща за водонепроникності вже у разі тиску 150 Па пропускала воду з краю, який не має клейового шару. За тиском повітря 300 Па ця стрічка пропускала воду вже крізь свою поролонову частину. Герметик Стіз-А водночас не пропускав воду за тиском 1000 Па принаймні протягом 1 години. Ми припускаємо, що інші акрилові герметики повели б себе подібним чином у такому випробуванні. Тому, у разі використання випробуваних нами стрічкових матеріалів, щоб захистити піну від попадання води під час дощу, необхідно встановлювати додатковий вологозахист, наприклад, нащільники, що призводить до збільшення витрат часу на монтаж і його подорожчання.

150 Па — середня складова вітрового навантаження на 3-му поверсі в будівлі, що перебуває в II-му районі за вітровим навантаженням у місцевості типу В, згідно з СНіП «Навантаження і впливи».

300 Па — пікове вітрове навантаження на 4-му поверсі в будівлі, що знаходиться в II-му районі за вітровим навантаженням у місцевості типу В, згідно з СНіП «Навантаження і впливи».

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+38 050 123 45 67+380 50 123 4567

Нове та найкраще