Стиль Loft, сформований у 50-х роках у Нью Йорку, переосмислюється в Гельсінкі. Мова йде не про цегляні неоштукатурені стіни. Усе цікавіше. Це про підхід до процесу створення житла. І більше. Це про підхід до простору для роботи й життя. Він полягає в створенні великих багатофункціональних об'ємів життєвого простору й розподілені робіт зі створення будинку між девелопером та власниками.
Tila Housing Block
Пілотний проєкт «Tila Housing Block» (2011) у Гельсінкі створений архітектурною студією Talli Architecture & Design за концепцією часткового залучення ресурсів.
Як розподіляється будівництво:
- Девелопер будує основну будівлю, загальний об’єм квартир (юнітів), оздоблені санвузли, опалення та системи вентиляції. Усе.
- Власники юнітів створюють простір згідно з власними потребами в межах юніту.
Юніти є двох розмірів 100 м2 і 50 м2. Але головне висота юніту — 5 м. Що дозволяє власникам гратись об‘ємом і підлаштовувати під потреби. Джерело природного освітлення — прозора стіна на всю висоту юніту. Для перекриття по периметру юніту вбудований опорний профіль, завдяки якому можно створювати додатковий поверх площею ⅓, ½, ⅔ площі першого рівня за власним бажанням.
Чим це відрізняється від пропозицій на ринку Гельсінкі?
Коли мої друзі купляли квартиру в новому будинку в Гельсінкі, усе що вони зробили — перефарбували одну стіну. Усе оздоблення, усі вбудовані меблі, навіть сауна були готові. Це норма. Відтак, пропозиція «квартири-конструктора» може виглядати дивно.
Як у всіх великих містах, у Гельсінках дефіцит місць для забудови, а відтак ціни на житло високі. На цьому фоні цілком зрозуміле бажання, особливо молодих сімей, розділити будівельні роботи зі забудовником, щоби знизити ціну за нове житло.
Про те, на скільки вдало вгадали архітектори з концепцією, говорять два факти:
- У Tila Housing Block 39 юнітів. Сімей, бажаючих придбати юніти, було понад 2000!
- За аналогійною концепцією neo-loft запроєктовано й побудовано ще низку об’єктів у Гельсінкі.
Чим це відрізняється від київського ринку?
Квартири в новобудовах у Києві, як і в інших містах, продаються в різних станах готовності. Здебільшого, це голі стіни без штукатурки, без підлоги, без санвузлів.
У Tila Housing Block юніти мають відшліфовану бетонну (теплу) підлогу й готові до експлуатації санвузли. Підготовлені стіни під фарбування. Підготовлені опори для перекриття. Таке будівництво більше схоже на конструктор для дорослих.
Ціна 1 м2 у Tila Housing Block
1 м2 площі юніту у 2011 році обійшовся в 3500€. Але, з урахуванням додаткової площі другого рівня, ціна знижувалася до 2108 €/м2.
У результаті, зовні будинок виглядає цільним і зберігає єдиний дизайн. Всередині навпаки, кожен має свій власний простір, дизайн, індивідуальне планування, не схоже на інші.
Мешканці отримали добре освітлене нестандартне житло, а забудовник швидке і спрощене будівництво та високу ліквідність. Крім того, завдяки зниженню об'єму будівництва (висота двох поверхів знижена з 6,3 м до 5,3 м) та завдяки використанню частини легких дерев’яних перекриттів, замість бетонних, на будівництво витрачено менше матеріалів у порівнянні з традиційною квартирою. А відтак, зменшено вплив на довкілля під час будівництва та проживання.
Tila Housing Block — ще одна концепція багатоквартирних будинків із панорамними вікнами, яка пішла, навіть, далі і використовує скління на два поверхи одразу. Вікно не вбудовується в стіну, а саме стає стіною.