7 помилок архітекторів при проектуванні вікон

7 помилок архітекторів при проектуванні вікон

Що варто знати архітектору, щоб вікна не стали «прогалиною» в енергоефективності будівлі

Які ризики виникають через розміщення вікна без урахування поетапної термомодернізації будівлі, її поверховості, монтажної ширини профілю, сонцезахисту та інших параметрів.

7 помилок при проектуванні вікон:
  1. Помилкове визначення позиції вікна щодо утеплення
  2. Помилки проектування вікон при поетапній термомодернізації будівель
  3. Ігнорування одного з ключових параметрів проектування вікон — монтажної ширини профілю
  4. Відсутність або помилки проектування монтажного шва
  5. Неправильне визначення теплоізоляційних характеристик вікна
  6. Відсутність розрахунку вітрових навантажень на вікна
  7. Ігнорування сонцезахисту

Помилкове визначення позиції вікна щодо утеплення

Позиція вікна щодо утеплювача істотно впливає на тепловий баланс всієї будівлі при реконструкції й у нових будинках, де вікно розміщується традиційним чином посередині несучої стіни (особливо — за чвертю).

Основний і найбільш ефективний тип утеплення будівель — розміщення утеплювача із зовнішнього боку стіни для дво- або тришарових типів стін. Як підтверджують розрахунки і випробування, найкраща позиція для вікна — у товщі утеплювача. При такому розміщенні зменшується зовнішня площа поверхні будівлі і кількість «містків холоду» у зоні примикання вікон. 

Розміщення вікна щодо утеплювача
Найкраща позиція для вікна — в товщі утеплювача: мінімум «містків холоду» в зоні примикання вікон Фото: OKNA.ua

Помилки проектування вікон при поетапній термомодернізації будівель

Позиція вікон та їх розміри повинні враховувати майбутнє примикання зовнішнього утеплення фасаду у тому числі при поетапній реконструкції будівлі, коли зовнішнє утеплення фасаду і монтаж вікон проводиться у різний час.

Ігнорування одного з ключових параметрів проектування вікон — монтажної ширини профілю

Монтажна ширина профілю є одним з найважливіших параметрів вікна, що впливає на комфортну експлуатацію при підвищенні рівня енергоефективності. Монтажна ширина для пластикових, алюмінієвих і дерев'яних вікон впливає не тільки на максимально можливу ширину склопакета, який може бути використаний у вікні, а і на ймовірність випадання конденсату у критичних точках примикання до укосів.

Монтажна ширина в алюмінієвих вікнах опосередковано пов'язана з шириною термомоста, який суттєво впливає на теплоізоляційні властивості профільної системи. У дерев'яних вікнах монтажна ширина ще важливіша і повинна бути більшою у порівнянні з монтажною шириною ПВХ-вікон, оскільки дерев'яні профільні системи мають гірші теплоізоляційні характеристики порівняно з пластиковими вікнами тієї ж монтажної ширини, всупереч поширеній протилежній думці.

Відсутність або помилки проектування монтажного шва

При проектуванні вікон згідно вимог ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель» і ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Конструкції будинків і споруд. Шви з'єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін. Загальні технічні умови», монтажний шов має бути тришаровим, і особлива увага повинна приділятися герметичності нижнього монтажного шва.

Тришаровий монтажний шов
Тришаровий монтажний шов, що забезпечує низький рівень повітро- та паропроникності Фото: OKNA.ua

Клас герметичності будівлі зараз є обов'язковим параметром, що проходить випробування на об'єкті при присвоєнні класу енергоефективності. Як показує практика, найбільша повітропроникність в оболонці будівлі припадає на віконні монтажні шви.

ДСТУ Б В.2.6-79:2009
Рис. А.4, ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Конструкції будинків і споруд. Шви з'єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін. Загальні технічні умови»

Згідно п. 4.16 ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель», постачальник вікон зобов'язаний надавати теплові карти вузла примикання на вимогу. Це допоможе якісно вибрати найкращий спосіб монтажу вікна і тип профільної системи.

У проекті необхідно обов’язково враховувати роботи з підготовки прорізу перед монтажем вікон. Прорізи повинні бути з рівними, твердими поверхнями, особливо це стосується керамічних блоків, які мають бути попередньо оштукатурені в області підвіконня, нижній частині вікна та відливів.

Рис. 1, ДСТУ Б В.2.6-79:2009
Рис. 1, ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Конструкції будинків і споруд. Шви з'єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін. Загальні технічні умови»

Неправильне визначення теплоізоляційних характеристик вікна

Поширена помилка — визначення необхідних теплоізоляційних характеристик склопакета замість вікна, коли враховується Ug або Rg склопакета у центральній точці без урахування профільної системи і крайових зон склопакета.
Друга поширена помилка — спрощений розрахунок Ro з урахуванням склопакета і профільної системи без урахування крайової зони.
Обидва методи дають завищені теплоізоляційні параметри вікна, що призводить до підвищення реальних тепловтрат щодо розрахункових значень.
Швидкий розрахунок основних типів вікон з урахуванням крайових зон для всіх поширених профільних систем доступний в енергокалькуляторі OKNA.ua.

Ошибки архитекторов
Фото: OKNA.ua
Приклад розрахунку вікна в енергокалькуляторі OKNA.ua

Відсутність розрахунку вітрових навантажень на вікна

Розрахунки вітрових навантажень показують, що поширені пластикові системи не можуть використовуватися вище п'ятого поверху навіть для стандартних розмірів вікон. При збільшенні площі вікна, особливо при збільшенні висоти, потрібно звернути увагу на армування або додаткове посилення імпостів. Але ці ж металопластикові системи можуть бути нерідко використані до 25-го поверху при застосуванні спеціальних армувальних підсилювачів.

При проектуванні вікон недостатньо вказувати бренд і серію профільної системи — необхідно також вказати марку або форму і товщину сталевого (або іншого) армувального підсилювача. Ігнорування подібних розрахунків може призвести до руйнування склопакетів, підвищення повітропроникності вікнами, що спричинить появу значних тепловтрат і прямого дискомфорту у вигляді свисту («виття») вікон, оскільки фурнітура вже не зможе компенсувати прогини конструкції.

Попередній розрахунок вітрових навантажень з підбором доступних армувальних підсилювачів для поширених профільних систем металопластикових, алюмінієвих та дерев'яних вікон можна зробити у калькуляторі вітрових навантажень OKNA.ua.

Ошибки архитекторов
Фото: OKNA.ua
Приклад розрахунку вікна в калькуляторі вітрових навантажень OKNA.ua

Ігнорування сонцезахисту

Згідно ДБН В.2.6–31:2016 «Теплова ізоляція будівель», будівля повинна задовольняти вимогам теплового балансу з урахуванням зимових і літніх умов експлуатації. У п. 4.14 зазначено, що для всіх орієнтацій світлопрозорих конструкцій, крім північної, повинна розглядатися необхідність застосування сонцезахисту.
Ефективний солнцезахист — це комбінація зовнішнього сонцезахисту і застосування оптимальних параметрів склопакета, що забезпечують достатньо природного освітлення і мінімальне проникнення сонячної енергії влітку.
Ігнорування питань сонцезахисту призводить до дискомфорту та зайвої витрати енергії на кондиціонування повітря.

Над текстом працювали
Андрій Лесьо, Галина Коноваленко

Фото обкладинки
Галина Коноваленко, OKNA.ua

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567

Нове та найкраще