ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель»: аналіз змін

ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель»: аналіз змін

Що нового у нормативах з теплоізоляції будівель для віконного ринку?

У січні 2017 року Мінрегіон України представив новий ДБН з теплоізоляції будівель, який набуде чинності 1 травня 2017 року. Проаналізувавши документ, OKNA.ua пропонує ознайомитися з ключовими моментами, які важливі для учасників віконного ринку.
Статтю підготовлено за матеріалами семінару, який було проведено OKNA.ua на виставці «Примус: Вікна. Двері. Профілі. Фасади».

Аналіз ДБН В.2.6-31:2016 по пунктах:
  1. Складові енергобалансу
  2. Норми енергоспоживання
  3. Коефіцієнт опору теплопередачі — обов'язковий до застосування
  4. Вхідні двері багатоквартирних будинків і котеджів зрівняли у «правах»
  5. «Зелене світло» найбільш правильному монтажу вікон
  6. Розрахунок коефіцієнта теплового опору аналогічно EN ISO 10077-1:2006
  7. Вікна повинні «плакати»?
  8. Обов'язкові теплові карти
  9. Мінімальний термін експлуатації
  10. «Зірковий час» для зовнішнього сонцезахисту
  11. Про повітрообмін відповідно до класів будівель
  12. Монтаж згідно ДСТУ — не рекомендація, а норма

Складові енергобалансу

Як основний метод розрахунку у ДБН взято енергетичний баланс будівлі, на чому акцентується увага. Це означає, що енергоспоживання будівлі не може бути більше, ніж максимально допустиме значення Emax. У той же час, норми для будівель збільшилися: наприклад, раніше для житлових будівель від 4 до 9 поверхів для першої кліматичної зони (Київ, Львів, Харків та ін.) Emax = 55 кВт⋅год/м2, у нових нормах цей показник збільшено до 83 кВт⋅год/м2.

ДБН
Фото: OKNA.ua

ДБН
Фото: OKNA.ua
ДБН
Фото: OKNA.ua

Збільшення максимальної норми енергоспоживання пов'язане зі зміною філософії обліку. У попередньому ДБН (ДБН Б В.2.6-31:2006) при розрахунку енергоспоживання будівлі враховувалося тільки опалення, у нових нормах до розрахунку енергобалансу будівлі також включено кондиціювання та підготовка гарячої води, що і відображено у формулах 2 і 3, де енергія приведена для житлових будівель до загальної внутрішньої площі і для громадських будівель — до загального внутрішньому об'єму.
Чим це загрожує віконним компаніям? Якщо енергобаланс будівлі вимагатиме скорочення втрат енергії за рахунок вікон, то за проектом може бути встановлена умова для вікон, наприклад, R = 0,9 замість R ≥ 0,75 (тут і далі значення розглянуті для першої кліматичної зони, для другої зони — за аналогією).

ДБН
Фото: OKNA.ua

Норми енергоспоживання

У пункті 5.3 зазначено, що допускається вимога з енергоспоживання у разі термомодернізації будівлі з коефіцієнтом від 1 до 1,25. Тобто рівень максимального споживання може бути збільшений на 25%. Виходить, що до термосанації 95% житлового фонду, який не відповідає нормам з енергоефективності, допустили можливість ставитися ліберально, і, навіть після термомодернізації, будинки можуть не відповідати вимогам сучасних будівель.

ДБН
Фото: OKNA.ua

При наявних технологіях і рівні цін це зниження вимог, за оцінками OKNA.ua, не є необхідним або у достатній мірі виправданим, оскільки досягнення встановлених показників несуттєво збільшує вартість термомодернізації. Наприклад, при утепленні фасаду збільшення на 25% товщини утеплювача дозволить скоротити тепловий потік через стіни приблизно на 25%, але призведе до подорожчання фасадного утеплення значно менше ніж на 25%. Більше того, енергобаланс має прагнути до зниження енергоспоживання щодо Emax, а не просто бути близьким до цього показника.

Коефіцієнт опору теплопередачі — обов'язковий до застосування

Незважаючи на те, що вимоги до опору теплопередачі елементів теплоізоляційної оболонки будівлі заявлені у п. 4.5 як альтернативний принцип проектування огороджувальних конструкцій, вимога щодо опору теплопередачі залишається обов'язковою (див. формулу 4 нижче).
У п. 4.6 зазначено, що різниці температур, гігієнічні норми, температура поверхні — усі ці вимоги «перевіряються обов'язково». Таким чином, крім коефіцієнта опору теплопередачі 0,75 потрібно доводити, що поверхня профільної системи і вузла примикання відповідає всім вимогам (до 13% на теплоізоляційні характеристики вікна впливає дистанційна рамка, розміри і архітектура конкретного вікна при рівних інших компонентів).
Коефіцієнт R має бути приведений по всій конструкції, а не просто враховувати характеристики склопакета, і перевірено R ≥ 0,75 (п. 6.1. нового ДБН), для перевірки використовуйте енергокалькулятор OKNA.ua.

ДБН
Фото: OKNA.ua
ДБН
Фото: OKNA.ua

Зараз у більшості випадків коефіцієнт R = 0,75 приймають за оптимальну, а не мінімальну вимогу. Але OKNA.ua рекомендує пропонувати конструкції з показниками R > 0,75 — 0,9, 1 і вище, щоб забезпечувати високий рівень енергоефективності та відповідати і майбутнім вимогам, які періодично підвищуються.

До мінімальної норми для коефіцієнта опору теплопередачі Rmin для вікон об'єктів, які утеплюються, може бути застосований коефіцієнт 0,8 за умови виконання вимог енергобалансу будівлі, мінімальної температури поверхні і максимального перепаду температур (формули 1, 5, 6). Ця норма на практиці мало застосовується і, більше того, вона не виправдана, оскільки вартість енергоаудиту будівлі і аргументованого захисту виконання формул 1, 5, 6 порівняна або перевищує економію на вікнах, а втрати від експлуатації вікон зі зниженою нормою зроблять ще менш вигідним її використання.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Вхідні двері багатоквартирних будинків і котеджів зрівняли у «правах»

У ДБН 2006 року вимоги до вхідних дверей для багатоквартирних будинків і для котеджів відрізнялися: для малоповерхового будівництва вони були вище, а для багатоповерхового — нижче. Чому така різниця мала місце, і вхідні двері в багатоповерхівці мають бути холоднішими — загадка (а на практиці встановлювалися залізні двері, які не могли забезпечити навіть мінімальний теплозахист і, напевно, не відповідали чинним вимогам).
Тут слід звернути увагу на зміну понять: «вхідні двері» замінено на «зовнішні двері».

ДБН
Фото: OKNA.ua

У новому ДБН норми щодо опору теплопередачі вхідних дверей для приватних і багатоповерхових будинків зрівнялися, однак і цей рівень є нижчим, ніж вимоги для вікон.

ДБН
Фото: OKNA.ua

«Зелене світло» найбільш правильному монтажу вікон

У п. 1.10 попереднього ДБН була вимога, згідно якої вікно повинно монтуватися не ближче, ніж 50 мм від краю отвору зовнішньої площини стіни. Аргументом існування такої норми було, мабуть, те, що монтаж здійснюється виключно на дюбелі, і край, наприклад, цегляної стіни не міг забезпечити надійність монтажу. Фактично, у попередніх нормах виносний монтаж був просто заборонений.

ДБН
Фото: OKNA.ua

У новому ДБН цей пункт виключений. Тепер оптимальний монтаж у площині зовнішнього утеплення не заборонений, а отже, при належному виконанні, дозволений. На європейських виставках вже багато років представлені різноманітні кріплення і навіть системи кріплення вікна у товщі утеплювача від різних виробників. При його застосуванні виключені традиційні проблеми з віконним укосом: холодні зони, промерзання, утворення конденсату і, як наслідок, поява грибка. Усе зазначене відбувалося через неоптимальний монтаж вікон (вікна втоплені в стіну) при зовнішньому утепленні, і товщина ізоляції в області укосів знижена щодо основного утеплення, що і утворює місток холоду.

Розрахунок коефіцієнта теплового опору аналогічно EN ISO 10077-1:2006

У новому ДБН не зазначена формула, яка застосовується для розрахунку коефіцієнта теплового опору вікна, але є посилання на ДСТУ Б В.2.6-189:2013, у якому присутні всі необхідні розрахунки. Методика розрахунку, зазначена у ДСТУ, в основі своїй відповідає європейським нормам EN ISO 10077-1:2006.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Вікна повинні «плакати»?

Залишилася незмінною норма про мінімально допустиме значення температури на внутрішній поверхні світлопрозорих огороджувальних конструкцій житлових і громадських приміщень — усі поверхні СПК, коробки, імпости, штапики можуть бути з температурою не нижче 6 °C. Це парадоксальна, за оцінками OKNA.ua, вимога — навіть для фасадного скління ця норма для стійок і ригелів не повинна бути нижче, ніж температура точки роси (приблизно 10,7 °C).
Тобто вікна, які повністю відповідають зазначеним у цій частині ДБН умовам, обов'язково мають «плакати» — при екстремальних температурах на них буде випадати конденсат.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Обов'язкові теплові карти

Вимога для розрахунку теплових полів у новому ДБН носить вже не рекомендаційний, а обов'язковий характер. Раніше було зазначено, що для всіх видів профілів, монтажна ширина яких менше 100 мм, потрібні «деякі заходи» з утеплення відкосів. У новому ДБН чітко сказано, що потрібно будувати двовимірні або тривимірні теплові поля у зоні примикання до вікна для профілів, монтажна ширина яких є меншою за 100 мм.

Рекомендація від OKNA.ua: необхідно один раз побудувати чи замовити у постачальників профільних систем карти температурних полів для кожного виду монтажу будь-якої запропонованої профільної системи і розмістити їх на сайті або додавати до договору.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Мінімальний термін експлуатації

Вимога до мінімального експлуатаційного терміну змінних елементів, таких як ущільнювачі, залишилась незмінною — не менше, ніж 15 років.

«Зірковий час» для зовнішнього сонцезахисту

На вікнах приміщень, обладнаних кондиціонерами, в обов'язковому порядку має бути встановлений сонцезахист, до того ж у більшості випадків — зовнішній сонцезахист (виняток — північний напрямок). Раніше ця норма стосувалася лише четвертої архітектурно-кліматичної зони, а відтепер розповсюджується на всю територію України.
Для перших поверхів озеленення може прийматися як сонцезахист.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Нова норма дозволяє обґрунтовано рекомендувати клієнтам ролети, зовнішні жалюзі тощо, що забезпечить віконним компаніям додатковий обсяг робіт. Особливо це стосується ситуацій, коли вікно виходить на Західний та Південно-Західний напрямки. З огляду на те, що сьогодні кондиціонери стають стандартом, нова норма дає додатковий поштовх розвитку і зростанню сегменту зовнішнього сонцезахисту.

Про повітрообмін відповідно до класів будівель

Нормативні показники повітрообміну за класами будівлі — це не рекомендовані і не оптимальні, а максимальні значення. Вони можуть бути набагато нижче за кратністю повітрообміну (об'ємом повітря у приміщенні, який змінюється протягом години). Тут необхідно враховувати увесь повітрообмін, включаючи щілини монтажу, повітропроникність вікон, дверей, повітропроникність стін і будь-які системи вентиляції та рекуперації. Для тих віконних компаній, які додатково продають кімнатні провітрювачі або вбудовані у вікна системи вентиляції, слід враховувати встановлені вимоги.

ДБН
Фото: OKNA.ua

Монтаж згідно ДСТУ — не рекомендація, а норма

У п. 4.16 нового ДБН сказано, що «проектування вузлів з'єднувальних місць примикань віконних і дверних блоків до конструкцій зовнішніх стін необхідно здійснювати з урахуванням положень згідно ДСТУ Б В.2.6-79» (ДСТУ Б В.2.6-79:2009 Конструкції будинків і споруд. Шви з'єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін. Загальні технічні умови).

Віконним компаніям слід звернути особливу увагу на цей пункт, оскільки будь-який замовник має право вимагати монтаж згідно ДСТУ, навіть якщо спочатку домовлялися щодо «полегшеного» варіанту. Компанії, які будуть проводити монтаж виключно за стандартом, значно знижують ризики рекламацій.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567

Нове та найкраще

Андрій Лесьо
О
Авторы ДБН создали проблемы во всем, перечислять их нет нужды. Главная и глобальная проблема - зачем? Все было далеко не плохо.
Поскаржитися на СПАМ
Если нет конкретики в замечаниях — нет конструктивного обсуждения.
7 лют. 2017 р., 08:54
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
О
Авторы ДБН создали проблемы во всем, перечислять их нет нужды. Главная и глобальная проблема - зачем? Все было далеко не плохо.
6 лют. 2017 р., 18:58
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
Андрій Лесьо
Олексій, просто для уточнения
1. "авторы" — подразумевается "авторы ДБН", верно?
2. о каких именно проблемах идет речь?
6 лют. 2017 р., 17:36
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
О
Авторы по недомыслию или,скорее, по незнанию или "под заказ" создали проблемы там, где их не должно и не может быть.
6 лют. 2017 р., 11:19
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ