Схема обладнання монтажного шва під час встановлення вікна

Як захистити монтажні шви вікон і чому піни недостатньо

Детальний розбір характеристик від німецького бренду Illbruck
 5 136
Поліуретанова піна є хорошим тепло- та непоганим звукоізолятором, але використання тільки піни під час встановлення вікон порушує вимоги ДСТУ Б В.2.6-79. Оскільки зовнішня ділянка шва повинна бути водонепроникною, центральна частина (піна) має забезпечити потрібний опір теплопередачі, а внутрішня — пароізоляцію. Монтажна поліуретанова піна добре справляється з однією з трьох вимог. Монтажні шви вікон впливають одразу на два важливих параметри енергоефективності будівлі: теплопередачу в критичних найвужчих зонах будинку та повітропроникність (герметичність).

Схема обладнання монтажного шва під час встановлення вікна
Три рівня ізоляції віконних швів за системою illbruck «i3» Фото: illbruck

Повітропроникність має бути найменшою з можливих

Під час спорудження будинків з низьким енергоспоживанням намагаються отримати найнижчий показник повітропроникності. Тобто зовнішня оболонка будівлі повинна бути якомога герметичною. Герметичність важлива для енергоефективності оскільки взимку все повітря, яке неконтрольовано попало в будинок, треба нагріти, а влітку охолодити. Це призводить до зайвого споживання енергії. Простіше кажучи: енергоефективний будинок — герметичний.

Практика показує, що герметичність, перш за все, стосується швів віконних та дверних конструкцій.

Європейський стандарт EN 12114 «Повітропроникність будівельних компонентів та будівельних елементів - Метод лабораторних випробувань» регламентує, що герметичності можна досягнути, якщо значення коефіцієнта інфільтрації «a» нижче 0,1 м3/[mh (daPa) 2/3]. Якщо стик заповнений тільки піною, цієї умови досягнути неможливо. Необхідно додатково ізолювати стик зсередини мембраною, яка також виконує роль пароізоляції.

Українські норми оперують поняттям кратності повітрообміну будинку за опалювальний період. Згідно ДБН В.2.6-31:2006 «Теплова ізоляція будівель» середня кратність повітрообміну визначається експериментально або приймається за нормами проєктування (ДБН В.2.2-15 «Житлові будинки. Основні положення»). Наприклад, для Активних і Пасивних Будинків максимальна кратність повітрообміну n50 ≤ 0,6 год-1 при різниці тиску 50 Па. Тобто при різниці тиску зовні і всередині будинку в 50 Па, що приблизно відповідає умовам при середній швидкості вітру, за годину в будинок надходить 0,6 від його внутрішнього об’єму повітря.

Важливо! Сьогодні не розглядають вентиляцію приміщення шляхом повітрообміну через щілини, включаючи нещільності в монтажному шві або негерметичні вікна, як це було 30 років тому.

Необхідно забезпечити водонепроникність під час дощу при швидкості вітру 112 км/год

Монтажний шов треба герметизувати від проливного дощу: потоку води, що падає на фасад під тиском вітру.

Відповідно до ДСТУ Б EN 1027:2013 «Блоки віконні та дверні. Водонепроникність. Метод випробування (60937)» віконний стик вважається герметичним, якщо зовнішня мембрана захищає утеплювач (піну) від води, при швидкості вітру не менше 112 км/год (різниця тисків 600 Па).

Без додаткового захисту піни ця умова не виконується. Вода зможе проникнути через шов всередину.

Точка роси має бути на поверхні монтажного шва

Коефіцієнт теплопередачі та точка роси (температура випадіння конденсату) прямо залежать від показника повітро- , водо- та паропроникності.

Поліуретанова піна — гігроскопічний матеріал, який поглинає воду і вологу. Чим більше піна увібрала пару, тим гірше вона ізолює тепло. І тим більше вона буде ставати містком тепловтрат.

А для уникнення утворення цвілі, водяна пара не повинна конденсуватися на внутрішній поверхні шва (температурний фактор fRsi ≥ 0,72). fRsi характеризує температуру внутрішньої поверхні. fRsi = 1 означає, що температура на внутрішній поверхні мостика тепловтрат така ж, як і в решті будинку.

Температура точки роси, у результаті установки вікна, має бути за межами внутрішньої поверхні шва. Для цього необхідно забезпечити ізоляцію зсередини приміщення від повітря і водяної пари протягом терміну служби вікна.

Піна також не стійка до ультрафіолетового випромінювання і руйнується під прямими сонячними променями. Тому не можна залишати монтажну піну відкритою.

Схема розміщення вікна зверху, збоку та внизу отвору у шарі теплоізоляції
Cистема попереднього настінного монтажу illbruck у шарі теплоізоляції Фото: illbruck

Підсумовуючи, заповнення стику тільки поліуретановою піною не можна назвати правильним монтажем, оскільки це не відповідає стандартам та не забезпечує енергоефективність будинку.

Замовити монтажні матеріали illbruck

Стаття публікується на правах реклами
Думка редакції OKNA.ua може не збігатися з думкою автора
Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 67 287 XX XX +380 67 287 0737

Нове та найкраще