Невидимі втрати тепла

Невидимі втрати тепла

Чому при виборі вікон важливо враховувати їхню герметичність (повітропроникність), особливо це актуально при купівлі вікон для котеджів
 5 071

Уявіть корабель з двома пробоїнами в корпусі: однією більшою, другою трохи меншою. Корабель — вікно. Велика пробоїна — склопакет. Якщо закрити велику пробоїну (замінити склопакет на енергоефективний), ми усунемо основну проблему (витік тепла). Але залишається менша пробоїна — це не достатня герметичність вікна або повітропроникність. Через меншу пробоїну вода продовжує надходити до корпусу корабля (холодне повітря потрапляє в приміщення навіть при закритому вікні!). Тепер друга пробоїна стає головною проблемою. Поки що мало хто звертає на цю «пробоїну» увагу, але від цього вона не зникне.
Якщо вікно не має низької повітропроникності, то навіть у закритому стані воно буде пропускати занадто багато холодного повітря, для нагріву якого потрібно більше витрат на опалення.
Розповідаємо, як вибрати герметичні вікна і що саме у вікні впливає на повітропроникність.

Згідно з європейським стандартом EN 14351, вікна за повітропроникністю поділяються на 4 класи:

1-й — найгірший. Вікно не герметичне і в закритому стані пропускає до 50 м3 повітря за 1 годину через 1 м2 вікна (за умови тиску 100 Па).

2-й — вікно пропускає 27 м3 за таких самих умов.

3-й — вікно пропускає 9 м3.

4-й — вікно пропускає 3 м3, це найкращий показник.

Згідно стандарту ЕС EN 14351, облік повітропроникності призводить до того, що знижується основний показник енергоефективності вікна R (коефіцієнт опору теплопередачі, для основної частини України норма R = 0,75). У результаті R вікна при 4-му класі повітропроникності може знизитися з 0,88 до 0,85. А у разі найнижчого 1-го класу навіть до 0,50. У нашому прикладі повітропроникність знижує енергоефективність вікна майже вдвічі (!).

VEKA профіль вікно
Згідно ДСТУ-Н Б В.2.6-ХХХ:201Х, урахування повітропроникності призводить до того, що знижується основний показник енергоефективності вікна R Фото: OKNA.ua

Що впливає на повітропроникність вікна?

За даними EN 14351-1, на повітропроникність вікна основний вплив справляють ущільнення і профільна система, особливо їхнє поєднання. Під профільною системою мається на увазі і сам пластиковий профіль, і правильно підібране армування.
Частково на повітропроникність може впливати фурнітура[1].
Склопакет НЕ впливає на повітропроникність.

VEKA профіль
За даними EN 14351-1, на повітропроникність вікна переважно впливають ущільнення і профільна система Фото: VEKA

Детально про вплив профільної системи

Профільні системи з товщиною стінки 3 мм і з товщиною армування стулки 1,5 мм для білих і 1,75 мм для кольорових профілів (рекомендовані виробником) забезпечують кращу геометрію вікна і дозволяють ущільнювачам добре примикати, знижуючи повітропроникність. Якісний ущільнювач протягом 15-ти років експлуатації вікна повинен надійно забезпечувати герметичність вікна.
Наприклад, у компанії VEKA всі профільні системи в комплекті з європейськими фурнітурами забезпечують найвищий 4-й клас повітропроникності за EN 14351-1.
Компанії виробники вікон при відповідному рівні виробництва можуть забезпечити найкращий 4-й клас повітропроникності, при якому негативний вплив на енергоефективність вікна буде мінімальним.

Профіль VEKA
Усі профільні системи VEKA в комплекті з європейськими брендами фурнітури були протестовані в ift rosenheim. За результатами тестування вони забезпечують найвищий 4-й клас повітропроникності згідно EN 14351-1 Фото: VEKA

Як вибрати вікна без невидимих втрат?

Щоб придбати «корабель без другої пробоїни», тобто вікно з низькою повітропроникністю, при купівлі просіть у продавця паспорт вікна.
Зразок такого паспорта можна побачити тут. У паспорті перевіряєте параметр «повітропронікність». Щоб отримати енергоефективне герметичне вікно, цей показник повинен бути не більше 9 м3/(м2·год) за умови тиску 100 Па.

Якщо не перевірити цей параметр, то, швидше за все, отримаєте вікно з високим показником повітропроникності.

Зверніть увагу, що цей начебто непомітний фактор стає дуже важливим для вікон з хорошими енергоефективними склопакетами. Вікно з високим показником повітропроникності може звести нанівець інвестиції в дорогий склопакет!

Вікна з різними класами повітропроникності можна перевірити в енергокалькуляторі.

Висновки

Повітропроникність відчутно впливає на енергоефективність і витрати на опалення.

Перевірити вікно за цим параметром можна ще на етапі покупки — в паспорті виробу.

Недостатня увага до повітропроникності підвищує витрати і знижує повернення інвестицій в утеплення.

  • Кількість, положення, підвищення жорсткості фурнітури. При можливій заміні фурнітури: якщо є документальне підтвердження по нормах на фурнітуру, що робочі характеристики нової фурнітури відповідають характеристикам фурнітури, яку заміняють (на підставі первинного випробування), то повторне випробування не потрібне (DIN EN 14351-1).
  • Фото обкладинки: greenbuildingadvisor.com

    Стаття публікується на правах реклами
    Думка редакції OKNA.ua може не збігатися з думкою автора
    Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
    +380 44 390 XX XX +380 44 390 9500
    +380 44 390 XX XX 0800 303 305

    Нове та найкраще