Коли на вулиці стоїть спекотна погода, стіни й повітря в приміщенні нагріваються і виникає питання: «Чи потрібно відкривати вікна в спеку?». У різних ситуаціях по-різному:
В цілому, у спеку рекомендують провітрювати кімнати ночами, а вдень тримати вікна закритими. Коли вікна відривають на ніч, охолоджується повітря в приміщенні, стіни, підлога і стеля. У такому приміщенні прохолода залишається всередині довше й потрібно менше використовувати кондиціонер.
Чи можна відкривати вікна в спеку?
Якщо в денний час у приміщенні перебувають люди, то необхідно відкривати вікна в спеку через затхле повітря навіть, якщо працює кондиціонер. Більшість кондиціонерів є спліт-системами. Такі кондиціонери охолоджують повітря, але не змінюють його на свіже. Втома людей у прохолодному, але не свіжому повітрі, непомітно накопичується і продуктивність падає.
Провітрювати в спеку краще залповим способом так, щоби швидко змінювалося повітря, але не нагрівалися стіни. Для цього потрібно відкривати стулки на різних сторонах квартири або офісу, створюючи протяг. Повітря швидко оновиться, знизиться рівень СО2 і продуктивність відновиться.
Отримуємо позитивну відповідь на питання, чи варто відкривати вікна в спеку, коли температура в приміщенні вища, ніж на вулиці. Хоча краще відкривати стулку, яка вже в тіні.
Коли в спеку краще закривати вікна
Якщо температура в приміщенні нижча, ніж на вулиці, а повітря свіже, вікна краще тримати закритими.
Ще один прогресивний спосіб провітрювання — кімнатні рекуператори. У разі використання рекуператорів, вікна залишаються закритими. Повітря регулярно змінюється, водночас до 70% менше працює кондиціонер. Так що питання, у спеку краще відкрити або закрити вікна, навіть не виникає.
Звичайні віконні провітрювачі (без рекуператора) у спеку запускають до кімнати гаряче повітря. З ними необхідно поводитися, як із вікнами: закривати заслінки в спеку.
Коли проблема, чи закривати вікна в спеку, актуальна щоліта, можна розглянути більш фундаментальне рішення — установку зовнішнього сонцезахисту.
Ролети, зовнішні жалюзі або ставні по-справжньому ефективні в якості сонцезахисту. Вони захищають від сонячного тепла (випромінювання) на 90-95%.
Якщо стоїть питання, яку проблему закрити першою: утеплення або солнцезахист? Від чого дискомфорт більший, те потрібно закривати найпершим. Коли ж пріоритетність не має значення, монтаж краще провести в порядку:
- Зовнішній солнцезахист.
- Утеплення стін.
У такому порядку не порушується фасадне утеплення під час установки зовнішніх систем сонцезахисту.