Чому природне освітлення важливе?
Вікно в будинках призначене насамперед для того, щоб в приміщення потрапляло природне світло. Ми проводимо в приміщеннях 80-90% свого часу, а природне світло є регулятором добового циклу гормонів і важливою складовою продуктивної роботи і здорового способу життя.
У спадок з СРСР нам дісталися рекомендації (виходячи з потреб у природному освітленні): площа віконних прорізів повинна бути 18% (20%) від площі підлоги приміщення. Але із застосуванням двокамерних склопакетів світловий потік зменшився з 82% до 75% у порівнянні серійним спареним дерев'яним вікно з двома склами, наприклад, зразка 1970 року. Це зменшує на 9% природну освітленість. З підвищенням потреби в енергозбереженні двокамерні склопакети отримали ще й два енергоефективних покриття, що значно знизило тепловтрати через вікно. У той же час світлопропускання ще знизилося з 75% до 36%, наприклад. Це зменшило світловий потік у видимому спектрі на 108%. Всього падіння природної освітленості в приміщенні може становити 128%.
Щоб компенсувати втрати світла, необхідно збільшити площу вікон. У нашому випадку площа енергоефективного вікна повинна бути у понад 2 рази більше. У нових проектах будинків архітектори збільшують світлові прорізи до 30-40% площі підлоги і більше, враховуючи властивості енергоефективних вікон і вимоги до освітленості.
Взимку така велика площа скління дозволяє додатково економити на опаленні за рахунок прогріву приміщення сонцем. Але ця ж здатність вікон пропускати багато світла і багато сонячної енергії стає проблемою в літній час, оскільки приміщення перегрівається і зростають витрати на кондиціонування.
Для вирішення цього завдання застосовується сонцезахист.
Пластикові вікна: захист від сонця із зовнішнього боку
Найбільш ефективний захист вікон від сонця — це зовнішній регульований сонцезахист.
Види зовнішнього сонцезахисту
Рафштори — міцні жалюзі, які монтуються зовні перед вікнами.
Маркіза (касетний тент, рулонний тент, тент пергола, шарнірний тент) — легкий навіс, елемент фасаду будівлі, встановлюється над вхідними дверима або вікнами для захисту від сонця, а також дощу і снігу.
Віконниці — традиційний зовнішній захист вікон від сонця. Найчастіше віконниці роблять з дерева, але в сучасному виконанні вони бувають металеві та пластикові.
Ролети (рольставні, ролставні, захисні жалюзі, ролети) — це вид зовнішнього сонцезахисту у вигляді рулону, двох напрямних і полотна з ламелі. Ролети мають кілька призначень: сонцезахист і захист приміщення від злому.
Нерегульований зовнішній сонцезахист — козирки, екрани і фіксовані ламелі.
Захист вікна від сонця всередині приміщення
Внутрішні елементи сонцезахисту:
- ○ штори горизонтальні
- ○ жалюзі (венеціанські жалюзі) вертикальні
- ○
штори-жалюзі - ○ ролети
Внутрішній сонцезахист частково підвищує комфорт у приміщенні. Але ефективність захисту від перегріву штор, жалюзі і ролетів обмежена, якщо вони використовуються в комбінації з енергоефективними склопакетами, які знижують можливості виведення зайвої сонячної енергії.
Як працює захист вікон від сонця?
Зовнішні елементи сонцезахисту охолоджуються зовнішнім повітрям, а перевипромінювання від нагрітих сонцем ламелей або полотен ізолюється склопакетом.
Якщо полотно сонцезахисту створює перешкоду з відносно невеликими щілинами, сонцезахист у закритому стані слугує додатковим елементом енергоефективності в зимовий час, особливо вночі при зниженні температур. Захист забезпечує додаткову повітряну кишеню між вікном і полотном сонцезахисту.
Настільки ж ефективно працює сонцезахист у подвійних фасадах.
Ролети, жалюзі, рафштори, віконниці — всі ці елементи захисту від сонця в 3-4 рази зменшують надходження сонячної енергії через вікна, що знижує витрати на кондиціонування.
Сонцезахист вікон допомагає економити
Взимку в приміщення необхідно пропускати більше світла і сонячного тепла, а влітку — обмежувати зайве надходження тепла. З цими завданнями зовнішній сонцезахист в порівнянні з внутрішнім справляється в рази ефективніше. Мультифункціональні сткла в більшості випадків небажано застосовувати на східну і південну сторони через зниження рівня природного освітлення приміщень.