На сірій стіні знак людини в інвалідному кріслі

Проблеми вхідних дверей для маломобільних груп населення

Три найпоширеніші проблеми вхідних дверей

Платформа OKNA.ua розібрала найпоширеніші проблеми вхідних дверей на думку маломобільних людей. Це не тільки особи на кріслах колісних, але і літні люди, батьки з дитячими колясками, люди після травм.

Нижче наведена вибірка, яка стосується лише дверей, взята з дослідження доступності будівель, парків, сквері та вулиць для маломобільних людей. Роботу провела компанія Big City Lab спільно з Мінрегіоном та громадською організацією «Безбар’єрність».

Опитування маломобільних людей дозволяє більш універсально дивитися на вхідні двері. Погляд під іншим кутом ініціює роздуми про конструкції, які б враховували потреби та особливості поведінки жителів, а не змушували підлаштовуватися. Мають не люди адаптуватися під двері, а двері під ритм життя людей.

Вхідні двері можуть мати вузький прохід

Біла цегляна стіна і вузькі чорні вхідні двері
Фото: Marcus Wallis (с) Unsplash

Якщо зробити двері вужчими за нормовану ширину дверного отвору, люди на кріслах колісних просто не зможуть увійти або вийти з будівлі.

6.2.6 Ширина дверних і відкритих прорізів у стіні, а також виходів із приміщень і з коридорів у сходову клітку повинна бути не менше ніж 0,9 м. При глибині відкритого прорізу більше ніж 1,0 м ширину прорізу слід приймати за шириною комунікаційного проходу, але не менше ніж 1,2 м.
Внутрішні дверні прорізи не повинні мати порогів і перепадів висот підлоги. За необхідності влаштування порогів їх висота або перепад висот не повинні перевищувати 20 мм.

ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»

Важкі двері важко відкривати та втримати

Велика вага металевих дверей ускладнює їх відкривання. Людям взагалі легше натискати на конструкцію, ніж тягнути. Деяким людям може бути важко впоратися з дверима із доводчиком, особливо якщо вони мають протистояти вітру. Тому двері, які автоматично відкриваються і закриваються, є кращими.

5.2.6 Сила, що прикладається до ручки дверей для їх відчинення, не повинна перевищувати 50 Н. (Це сила приблизно 5 кг. — Прим ред.)
5.2.7 Момент сили при повороті ручок запірних пристроїв для вводу заскочки не повинен перевищувати 2,0 Нм. (Зусилля приблизно 2 кг на відстані 10 см від вісі обертання. — Прим ред.)
5.2.8 Двері повинні бути обладнані замками, крім дверей евакуаційних виходів, які обладнують заскочками защипи, що зачиняються і відчиняються без допомоги ключа як із зовнішньої, так і з внутрішньої сторони.
5.2.9 Двері повинні бути обладнані приладом для самозачинення (дозакривачем). Дозакривач повинен довести відкрите на (10 ±2) градусів полотно дверей до площини коробки і зафіксувати його.
5.2.10 Кут відчинення (розкриття) дверного полотна повинен бути не менше 100 градусів.
5.2.11 Час зачинення дверного полотна при куті його розкриття в 100 градусів не повинен перевищувати 5 с.
5.2.12 Швидкість руху зовнішнього краю дверного полотна під час зачинення дозакривачем від кута розкриття (10 ±2) градусів не повинна перевищувати 300 мм/с.

ДСТУ Б В.2.6-77:2009 «Конструкції будинків і споруд. Двері металеві протипожежні. Загальні технічні умови»

Двері без кнопки автоматичного відкривання з можливістю фіксації у положенні «відчинено» створюють труднощі користування для людей в інвалідних візках.

6.2.7 В полотнах зовнішніх дверей слід передбачати оглядові панелі, заповнені прозорим і ударно міцним матеріалом, нижня частина яких повинна розташовуватися в межах 0,3-0,9 м від рівня підлоги. Нижня частина дверних полотен на висоту не менше ніж 0,3 м від рівня підлоги повинна бути захищена протиударною смугою.
Слід застосовувати двері на завісах однобічної дії з фіксаторами у положеннях «відчинено» і «зачинено». Слід також використовувати двері, що забезпечують затримку автоматичного зачинення дверей тривалістю не менше ніж 5 с.

ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»

Двері для торгових, бізнес-центрів, вокзалів та інших громадських місць, які треба штовхати, часто бувають занадто важкими для дітей та літніх людей.
Карусельні двері незручні для людей на колісних кріслах і незрячих через складність помітити їх за допомогою тростини. Альтернативні виходи не завжди відкриті.
Прозорі двері без маркування також непомітні для людей з вадами зору.

Чотири схеми дверей з різними варіантами маркування
Приклади маркування дверних прорізів: а, б – окремих елементів і деталей (дверні ручки, петлі); в, г – полотна дверей по горизонталі і вертикалі Фото: Рис. ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»

6.1.3 Не допускається застосування дверей, що гойдаються на завісах, обертових дверей та турнікетів на шляхах руху МГН (маломобільні групи населення). У разі необхідності встановлення вищеназваних дверей такі двері повинні бути продубльовані дверима для користування МГН та позначені піктограмою Міжнародного символу доступності.
Двері для користування МГН бажано проектувати з автоматичним відчиненням (на фотоелементах) або з примусовим відчиненням через вимикач. Вимикач встановлюється поруч з дверима на доступному місці для осіб у кріслах колісних на висоті 0,75-0,8 м і 0,3 м (для відчинення дверей ногою, милицею або тростиною його слід розташовувати заввишки 0,3 м). Діаметр кнопки-вимикача – 0,15 м.
У полотнах зовнішніх дверей потрібно передбачати оглядові панелі, заповнені прозорим і протиударним матеріалом. Прозорі полотна дверей на входах в будівлі, а також прозорі огорожі, повинні виконуватися з ударостійкого матеріалу. Нижня частина скляних дверних полотен повинна бути захищена протиударною смугою.
На прозорих полотнах дверей слід передбачати контрастне маркування заввишки не менше 0,1 м і завширшки не менше 0,2 м, розташоване на рівні не нижче 1,2 м і не вище 1,5 м від поверхні пішохідного шляху.

ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»

Високий поріг заважає кріслам колісним та дитячим коляскам

Мати дивиться вниз, щоби викотити дитячу коляску
Фото: Sarah Chai (c) Pexel

Додатковою перешкодою може стати високий поріг. Найчастіше протипожежні двері виготовляються з високим порогом.

6.1.4 Вхідні двері необхідно проектувати без порогів. За необхідності влаштування порогів висота кожного елемента порога не повинна перевищувати 0,02 м. При цьому слід виконувати скоси/пандус не більше 0,3 м в довжину і уклоном максимально 8% (1:12). Усі пороги повинні бути контрастно виділені.

ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»

Також під час облаштування вхідних груп можуть бути допущені прорахунки в зонах, дотичних до дверей: відсутність або облаштування занадто крутих пандусів, встановлення неправильних поручнів на пандусах, відсутність навісів, слизькі поверхні біля дверей та на сходах, відсутність тактильних смуг.
ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» п. 5.3.1, 6.3.2.5 та 5.2.3, 5.1.11, 5.2.1, 8.2.2.

Можна дізнатися більше про проблеми доступності та вимоги щодо безбар’єрності за посиланнями:

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще