- Позиціонування на ринку
- Що таке розумний будинок
- Ринок розумних будинків
- Ринок сучасних розумних технологій vs ринок вікон
- Що може квартира з технологією розумного будинку
- Базові пристрої розумного будинку
- Завдання, які виконує система розумного будинку
- Де може знаходитися віконна галузь у цій схемі?
- Модель 1. Віконна або дверна конструкція + датчик або сенсор
- Модель 2. Віконна чи дверна конструкція + автоматика
- Інтеграція вікон у систему smart house
Позиціонування на ринку
Віконний ринок можна розділити на певні категорії. Однак не достатньо просто визначити, продукцію якого типу пропонує компанія своїм клієнтам. Нюанс у тому, щоб чітко сформулювати, за якими саме якостями відрізняються продукти з різних сегментів.
Для кінцевого споживача мають бути сформульовані зрозумілі аргументи, які б доступно пояснювали різницю між виробами, наприклад, у середньому та преміальному сегменті.
Що таке розумний будинок
Вперше поняття розумний будинок з’явилося у 1965 році. Тоді він займав приблизно півкімнати. Це був пристрій для домогосподарок, де можна було записувати кулінарні рецепти, вести сімейні фінанси та організовувати контроль за температурою й освітленням.
Ринок розумних будинків
Станом на 2018 рік доля Західної Європи на світовому ринку складає приблизно 17 млрд доларів. Інші ринки, куди потрапляємо ми, це є Східна Європа та Південна Америка — приблизно 13 млрд доларів.
Ринок сучасних розумних технологій vs ринок вікон
Головний тренд ключових світових подій на віконному ринку, зокрема, Fensterbau Frontale — усі провідні компанії (виробники профільних систем, склопакетів і, особливо, фурнітури) демонстрували щось, пов’язане з цифровими технологіями. Кожен намагається бути ближчим до цієї ніші, яка зростає і стає все ближчою до споживача.
Перші розумні будинки коштували 10 тис. доларів і більше. Зараз невелика централь розумного будинку коштує 300–500 доларів. Щоб мати набагато більше можливостей, достатньо лише докупити необхідні датчики.
Вже варто замислитися, як швидко ці технології будуть в Україні.
Що може квартира з технологією розумного будинку
Слідкувати за енерговитратами, доступ до камер спостереження, управління освітленням, клімат контроль, сигналізація. Кожен з пунктів дозволяє підняти статус помешкання та простіше його продавати. З іншого боку, така система дозволяє економити.
На Осокорках у Києві побудували першу школу, де використовується технологія розумного будинку. Там система враховує, де знаходиться сонце. Ті класи, куди сонце потрапляє швидше, збудовані з мультифункціональним склом.
Що таке система розумного будинку. Це є організована система, що дозволяє вирішувати частину повсякденних завдань на базі прописаного алгоритму без втручання людини. Наприклад, автоматичне регулювання роботи системи опалення (котла) відповідно до змін зовнішньої температури повітря замість того, щоб вмикати вимикати котел вручну. У рамках системи опалення така автоматизація вже є нормою. Віконний ринок тільки йде до цього.
Базові пристрої розумного будинку
Схематично система розумного будинку має централь — хаб, у рамках якого знаходиться програмне забезпечення, що дозволяє адмініструвати систему, датчики чи пристрої, що реагують на зміну того чи іншого положення, і актуатори — пристрої, які виконують рішення.
Завдання, які виконує система розумного будинку
- Забезпечення захисту
- Контроль за мікрокліматом
- Контроль за внутрішнім та зовнішнім освітленням
Де може знаходитися віконна галузь у цій схемі?
Поки що у вікнах станом на 2018 рік немає інтегрованої централі розумного будинку. Але у віконних та дверних конструкціях можуть бути вбудовані датчики або сенсори. Ці конструкції здатні автомотизуватися, виконувати певну дію.
Модель 1. Віконна або дверна конструкція + датчик або сенсор
Таку конструкцію має, наприклад, система Winkhaus ActivPilot Control. Це система внутрішніх або зовнішніх, провідних або безпровідних датчиків.
Безпека
Датчики інтегруються з сигналізацією і пультовою охороною. Особливість системи: традиційні датчики спрацьовують лише після того, як віконна або дверна конструкція вже відчинена. Тобто група підтримки виїжджає лише після того, як вікно чи двері вже фізично зламані.
Віконні датчики, інтегровані всередину вікна, спрацьовують на перших секундах зламу конструкції. Імпульс одразу подається на пульт охорони і починається відлік, до приїзду групи підтримки.
Якщо вікно або двері мають хороший рівень фізичного бар’єру, протизламну фурнітуру тощо, злодій не встигне проникнути до приміщення до приїзду охорони і будинок не буде пограбовано.
Енергоефективність
Інший приклад. Продаємо замовнику супер енергоефективне вікно. Однак при відкритому вікні і не вимкненому опаленні, енергоефективність вікна зводиться нанівець.
А якщо вікно оснащене спеціальними сенсорами, система кондиціонування чи опалення відключається автоматично, коли повертається ручка вікна чи дверей. Це особливо актуально для готелів.
Моніторинг положення вікна
У приватному будинку потрібно завжди пам’ятати, чи закриті всі вікна, бо це питання безпеки. За допомогою спеціальних датчиків можна звести всю інформацію разом на пульт охорони і бачити положення вікон на всіх поверхах.
Система захисту від отруєння чадним газом
Тільки у Німеччині кожного року приблизно 1000 людей гине від отруєння чадним газом. По Україні, на жаль, цю статистику ніхто поки не веде.
Якщо у будинку запалено камін і одночасно увімкнена витяжка, утворюється зворотна тяга і чадний газ з каміна потрапляє у приміщення. Ситуація небезпечна тим, що чадний газ не має кольору і запаху, а отруєння відбувається поступово і призводить до втрати свідомості (а у разі ненадання вчасної допомоги — до летальних наслідків).
Убезпечити мешканців будинку від отруєння чадним газом можна через поєднання датчика чадного газу з витяжкою і вікном у єдину систему.
Якщо датчик чадного газу фіксує перші прояви чадного газу, витяжка відключається автоматично. І поки у будинку не відкриють вікно на провітрювання, система буде блокувати роботу витяжки.
Це найпростіший спосіб без централізованої системи розумного будинку дати замовнику те, що вирішить його найголовніші проблеми чи завдання.
Модель 2. Віконна чи дверна конструкція + автоматика
Автоматичні електромагнітні системи запирання для дверей і автоматичні віконні системи для відкривання і оптимального провітрювання.
Двері: електромеханічні системи запирання
Звичайні двері з автоматичною системою вимагають ключа, який потрібно носити в кишені. Зсередини нові сучасні двері можна відкривати за допомогою натискної ручки. Якщо зовні стоїть офісна ручка, потрібно мати ключі. Рівень комфорту і захисту цих дверей можна підняти, якщо об’єднати їх разом з електричною касетою. Така система дозволяє відкривати двері одним зі способів:
- ○ зчитувач обличчя (face ID)
- ○ зчитувач відбитків пальців
- ○ клавіатура для введення коду
- ○ картки чи спеціальні брелоки з технологією RFID (англ. Radio Frequency IDentification, радіочастотна ідентифікація — спосіб автоматичної ідентифікації об'єктів, в якому за допомогою радіосигналів зчитуються або записуються дані, що зберігаються в так званих транспондерах, або RFID-мітках, — прим. ред.)
Всі ці технології Winkhaus вже пропонує в Україні.
Вікна: автоматизовані системи провітрювання
Контроль за мікрокліматом є наступним ключовим трендом, який буде розвиватись у віконній галузі. Вже сьогодні вікна можна оснастити системою автоматичного режиму провітрювання з дистанційним управлінням.
У одного з наших дилерів у Миколаєві було замовлення на вікна з автоматикою і замовниця сама попросила, щоб у момент, коли вмикається витяжка, вікно автоматично відкривалось на провітрювання. Ми успішно реалізували цей проект. Датчик спрацьовує на рівень вологи чи CO2.
Інтеграція вікон у систему smart house
Для клієнта звичним є дистанційне відкривання вхідної хвіртки чи гаражних воріт, жалюзів, управління світлом. Використання метеостації, яка контролює показники внутрішньої та зовнішньої температури, вологості, геоприв’язку. Всі ці функції разом з управлінням опаленням, провітрюванням та кондиціонуванням об’єднуються разом у централь управління розумним будинком. Там мають бути і віконні конструкції.
Віконна конструкція, оснащена датчиками, сенсорами чи автоматикою, дозволяє говорити не про заповнення прорізу, а про інтеграцію у екосистему будинку.
Замовник, який здатний розуміти сучасні технології, зрозуміє необхідність сучасних рішень віконної індустрії.