ДСНС України в інформаційній підбірці «Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру» повідомляє, що під час підготовки оселі необхідно «нанести захисні смуги зі скотчу (паперу, тканини) на віконне скло для підвищення його стійкості до вибухової хвилі та зменшення кількості уламків і уникнення травмування у разі його пошкодження». [1]
За даними Департаменту з питань безпеки ООН, 80% постраждалих загинули або отримали поранення від осколків бомб, начиння бомб, частин будівель, каміння та розбитого скла. Із цих видів осколків скло спричинило 80% травм і смертей. Така велика частка пояснюється тим, що скло легко розбивається, популярне в сучасній архітектурі та зазвичай на великій швидкості розлітається на шматки з гострими краями. [2]
Як нанести смужки на скло для захисту від ураження уламками
Смужки скотчу, паперу або тканини слід наклеювати на площину скла з боку кімнати, щоби затримати уламки.
Ефективніше повністю заклеїти скло плівкою. Таким чином, скло зміцнюється за прикладом багатошарового скла.
Заклеювати триплекс і загартоване скло не має сенсу, оскільки вони не руйнуються на небезпечні осколки.
Клейку стрічку на скло можна нанести по всій площі у вигляді «сніжинки» або у вигляді сітки. Під час вибухової хвилі основне навантаження припадає на центр скла, тому добре, коли лінії часто перетинаються в центрі скла. Це допоможе гасити вібрації та розсіювати ударну хвилю.
Заклеювати смужками енергоефективне скло небажано, тому що у разі потрапляння прямих сонячних променів скло може зруйнуватися від термошоку.
▲ Слід усвідомлювати, що захисні смужки або плівки не можуть повністю усунути загрозу. Вони лише зменшують шкоду і не треба повністю на них покладатися. Людина, що сидить біля вікна, все ще в небезпеці. Тому не ігноруйте сигнали тривоги і йдіть до укриття або хоча б скористайтеся правилом двох стін: сховайтеся за двома глухими стінами. [3]
Як знизити ймовірність розбиття скла від ударної хвилі в стулці
Ракетні удари по українських містах сформували власний досвід жителів. Харків’яни поділилися способом, як зменшити ймовірність розбиття скла від ударної хвилі. Це стосується вікон зі стулками, що відкриваються. Для глухих частин вікна працювати не буде.
Необхідно зробити наступні дії:
- Відкрийте вікно та відразу щільно закрийте його, не повертаючи ручку. Не замикати.
- Поставте одну-дві 5-літрові пластикові баклажки з водою на підвіконня і підперіть стулку вікна до рами.
Скляні, керамічні або металеві предмети не підходять для підпірки, оскільки вони ламаються.
Не ставте баклажки у кутку вікна, де розташовані віконні петлі.
Тоді ударна хвиля просто відкриває вікно. Баклажки уповільнюють відкриття. Падають, але не б’ються. Скло залишається цілим. Перевірено на металопластикових вікнах.
Після закінчення нальоту все потрібно повернути на місце.
Від уламків чи вибуху зовсім поряд скло розіб’ється, але вціліє від ударної хвилі з епіцентром подалі.
Які існують професійні товари для підвищення стійкості вікон
Департамент з питань безпеки ООН для підвищення стійкості вікон пропонує використовувати стійкі до розриву плівки (Shatter Resistant Film, SRF) разом із системою уловлювання вікон (windows catcher systems). [2]
Інші назви SRF: Anti-Shatter Film (ASF), Anti-Fragmentation Film (AFF), Fragment Retention Film (FRF), Blast Protective Film (BPF).
Система уловлювання вікон може бути у вигляді тросів, сіток, спеціальних штор тощо. Вони встановлюються всередині будівлі за вікнами.
Типова уловлювальна сітка може бути виготовлена з білої поліефірної нитки 400 г/м2, яка використовується для ткання маркізет.
Штори кріпляться у верхній частині і повинні бути дуже довгими. Надлишок намотується на «вантаж», тоді тканина здатна утримувати частини скла від розльоту. Після розсіювання тиску вибуху на підлогу з тканини падають уламки скла та сміття.
▲ Зверніть увагу, що система лише зменшує можливу шкоду, спричинену розбиттям скла. Тому необхідно уникати хибного відчуття безпеки та не перебувати в приміщенні з вікнами під час повітряної тривоги.
Для прикладу, тест, коли вікно було модернізовано плівкою SRF, але рама і анкерування були недостатньо міцними, щоб поглинути вибухове навантаження:
Як полагодити вікно, якщо вилетіло тільки скло
Якщо з вікна вилетіло тільки скло, його можна оперативно відремонтувати. За інформацією «Української Асоціації Віконних Систем», для ремонту знадобиться плівка, ніж, легкий молоток, скотч.
Оперативний ремонт складається з етапів:
- ● вийняти всі залишки скла або склопакету;
- ● вийняти штапики — це ті профілі, які тримали склопакет (скло) з середини приміщення;
- ● вийняти ущільнювач, якщо він не встановлений у штапик;
- ● попередньо зафіксувати плівку в два шари скотчем;
- ● закріпити плівку поетапно штапиком: зверху, знизу, а потім з боків.
Штапик можна забити в паз вручну, киянкою, легким молотком або будь-яким предметом.
Які вікна більш стійкі до вибухової хвилі
Київська віконна компанія Вікна-Стар, ТМ, яка зараз допомагає оперативно полагодити вікна та двері після обстрілів, проаналізувала характер пошкоджень. Їхні спостереження:
- ● Більшість конструкцій, які вилетіли разом з рамою, були змонтовані на анкерних пластинах, і кількість цих пластин не відповідала вимогам ДСТУ. У конструкціях, які монтувалися на рамний дюбель, принаймні рама залишалася на місці.
- ● Якщо рама залишалася на місці, а склопакети та стулки вилітали, у 80% випадків штапик затримував склопакет, а руйнувалося скло товщиною 4 мм, незалежно від того, однокамерний чи двокамерний склопакет. У 20% випадків вилітав весь склопакет.
- ● Стулка вилітала здебільшого через руйнування фурнітури: самого зачепу або пластику, до якого він кріпиться зазвичай одним шурупом.
Фахівці компанії підготували рекомендації, як забезпечити вікнам більшу витривалість під час ударної хвилі:
- У склопакеті встановлювати триплекс зі сторони приміщення і його вклеювати у стулку.
- Використовувати зламостійку фурнітуру, де збільшено кількість зачепів спеціальної форми. Вони кріпляться чотирма шурупами, два з яких вкручуються у метал рами. Звичайно, бажано використовувати армування товщиною 2 мм.
- Встановлювати конструкції на дюбелі через раму. Кількість кріплення має відповідати ДСТУ-Н Б В.2.6-146:2010 «Конструкції будинків і споруд. Настанова щодо проектування й улаштування вікон та дверей».
- Під час монтажу використовувати розпорні колодки, якими багато хто нехтував.
- Пам’ятка ДНСН «Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру»
- UN Department of Safety and Security, Division of Specialized Operational Support Physical Security Unit, PSU Information Bulletin, Blast Protection for windows (pdf)
- Пам’ятка ДНСН «Як діяти при обстрілах житлових будинків? Правила порятунку»
Рекомендації щодо вікон, які будуть більш витривалі під час ударної хвилі, аналогічні вимогам до протизламних конструкцій. Тепер на практиці можемо з упевненістю казати, що протизламні конструкції не тільки рятують від злодіїв, але і зможуть за певних обставин захистити від вибухової хвилі.
Джерела: