Результати опитування
Згідно з результатами опитування, проведеного OKNA.ua, кількість тих, хто стикався з крадіжками з квартир та будинків, зросла на 67% за 10 років в порівнянні з попереднім десятиріччям.
За період з 2010 по 2019 роки 37% опитуваних українців стикались з крадіжками з помешкань чи інших приміщень, або зі спробами крадіжок. Для порівняння в період з 2000 по 2009 роки з такими небезпеками стикався кожен п’ятий українець.
Чому зростає загроза злому і крадіжки
Серед причин зростання небезпек є:
- Зниження доходів домогосподарств у 2014 - 2016 роках.
- Зростання безробіття після криз 2008 та 2014 років.
- Встановлення вікон без захисту від злому, що полегшило доступ злочинців до будинків і квартир. Навіть в останні роки 2 з 5 вікон, вироблених в Україні, не мають базових елементів захисту. Наприклад,
у 2016 році в Україні було вироблено близько 5 млн віконних конструкцій, 2 млн з яких — без базового захисту. - Встановлення величезної кількості незахищених вхідних дверей, що теж полегшує життя злочинцям.
Відомо, що зростання безробіття на один відсоток призводить до зростання на декілька (за деякими даними — чотири) відсотки зростання злочинності, в тому числі і зростання крадіжок з квартир та будинків.
Різке зниження доходів теж є сприятливим фактором для підвищення злочинності.
Порівняно новим фактором є технологічний. Масова заміна незахищеними вікнами та дверима протягом 20 років теж призвела до негативних наслідків. Тенденція на зниження ціни вікон та вхідних дверей призвела до спрощення пропонованих конструкцій і нехтування безпекою. У більшості випадків злочинці потрапляють до будинку саме через вікна або двері.
Ще один висновок з опитування: ті, хто зіткнувся зі зламом вікон або дверей, з високою ймовірністю знов зіткнеться з такими проблемами протягом наступних 10 років. Навіть більше. Якщо у
Така статистика може бути пов’язана не тільки з тим, що злочинці можуть через деякий час повертатись, але і зі сприятливими умовами: розташуванням будівлі, порівняно високим доходом власників та іншими факторами, що збільшують ризики.
Як убезпечити приміщення
Високий рівень загроз може компенсуватись вищим рівнем захисту. На практиці поширені дві дієві форми захисту:
- Комбінація зламостійких вікон та дверей з охоронними датчиками та пультовою охороною.
- Комбінація зламостійких вікон та дверей з охоронними датчиками, пультовою охороною та надійною страховою компанією.
Які вікна та двері мають бути по зламостійкості?
Сучасні вікна та двері можуть бути укомплектовані так, що на злам знадобиться занадто багато часу. Тож в умовах обмеженого часу зловмисники частіше за все відмовляються від спроби.
На фото показана невдала спроба потрапити в приміщення через вікно
Звичайні вікна не мають жодного рівня захисту, і підготовленому злодію з примітивним інструментом може вистачити до 1 хвилини для зламу та проникнення до приміщення.
Розрізняють кілька рівнів протизламності вікон: базовий рівень (є два протизламні елементи), RC1N, RC2N та RC2. Для забезпечення рівня RC необхідна відповідна комплектація фурнітури, спеціальні ручки з замками, вклеєні склопакети тощо.
Рівні RC мають бути підтверджені сертифікатами відповідності, отриманими в результаті лабораторних випробувань.
Як проводилось дослідження
Опитування проводилось анонімно на будівельних платформах OKNA.ua, BAU.ua, TRUBA.ua, DECOR.ua в грудні 2019 року. Усього було опитано 1103 мешканці з 181 міста та селища України.
Фото обкладинки: Приклад невдалої спроби злому вікна з фурнітурою Winkhaus activPilot і замками для дитячої безпеки.
Автор фото: компанія ВДТ.