Ужгород та енергоефективність
Клімат Ужгорода помірно-контітентальний. Він характеризується жарким літом і м’якою зимою, оскільки місто закрите горами від холодних північних вітрів. Незважаючи на це, для міста, насамперед, важлива ступінь енергоефективності житлового фонду та соціальних об’єктів. Це зумовлено переглядом вартості тарифів на комунальні послуги, а також тим фактом, що Закарпатська область одна з енергодефіцитних областей країни на тлі низьких показників енергоефективності будівель.
Для підвищення теплоізоляції будинків фахівці рекомендують комплексну термомодернізацію, яка включає в себе утеплення стін, даху, підвалу, заміну віконних блоків і дверей, модернізацію систем опалення, вентиляції та освітлення. Однак, це суттєва інвестиція. Наприклад, згідно зі звітом з енергетичного аудиту ужгородського дитячого садка № 29, на 2016 рік потенціал енергозбереження сягає 64,3 % від базового споживання, але вимає 5,29 млн грн інвестицій (включно з установкою геліосистеми). Тому модернізацію часто поділяють на етапи, особливо власники приватних будинків, наприклад, жителі дачного масиву Шахта. Першим етапом за доступністю та отриманим ефектом є заміна на теплі вікна.
Ефективні металопластикові вікна Ужгорода
У ДБН В.2.6–31:2016 «Теплова ізоляція будівель» Закарпатську область відносять до ІІ температурної зони, як і південні області. Раніше вона входила в першу температурну зону, але у 2016 році поділ переглянули. Для другої зони мінімальне значення опору теплопередачі віконної конструкції становить 0,6 м2·К/Вт. Для порівняння: мінімальний коефіцієнт для І температурної зони — 0,75, а, наприклад, у Словаччині мінімальна норма — R> = 1.0, у Польщі — 0,91.
Коефіцієнт опору для другої зони перевищує конструкція з ПВХ-профілю з монтажною шириною не менше 60 мм і двокамерним склопакетом з енергоефективним склом (два шари). Однак, OKNA.ua рекомендує купувати вікна Ужгорода зі значенням R >= 1,0 м2·К/Вт, які вже поширені на нашому ринку.
Конструкції з коефіцієнтом мінімум 0,6 м2·К/Вт повинні встановлювати в новобудові, наприклад, у тому ж мікрорайоні Боздош, де активно будується житло. Адже забудовнику для введення об’єкта в експлуатацію необхідно провести технічне обстеження будівлі на відповідність основним вимогам, у тому числі, на енергоефективність.
Програми компенсації
Для стимулювання населення купувати світлопрозорі конструкції, утеплювати й модернізувати своє житло державою та місцевою владою розроблена низка програм.
Для приватних осіб працюють:
- «Теплі кредити» — компенсація 35 % від суми кредиту на енергоефективні матеріали. Не дивлячись на те, що в орієнтовному переліку вказані віконний блок, підвіконня, відлив, укіс і матеріали для монтажу, учасники надають компенсацію тільки на виріб.
- IQ energy — компенсація до 20 % (від 11 липня 2017 р. компенсація складає 35%) від суми кредиту після верифікації. У програмі зазначено, що компенсацію можна отримати не тільки купивши пластикові вікна, але й на супутні товари й установку.
- Місцева програма відшкодування відсотків за кредитами — із бюджету міста компенсують 15 %. Була прийнята на 2016–2017 рр.
Для ОСББ та ЖК:
- Компенсація 40 % від суми кредиту в рамках «Теплі кредити».
- Компенсація 40 % у рамках місцевої програми «Теплий дім». Призначена на 2016–2017 рр.
Також міська влада бере участь у проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», у рамках якого ОСББ або ініціативна група мешканців будинку беруть участь у конкурсі. Затверджені об’єкти ремонтуються на умовах співфінансування власників квартир, міської влади та організаторів проекту. Конкурс проводиться щорічно.
Проект ЄС/ПРООН цікавий, найперше, жителям лівобережжя (Нове місто) з типовою післявоєнної забудовою, яка комплексно не реконструювалася. Адже комісія оцінює стан багатоповерхового будинку, тобто майбутній ефект від проведених робіт.
Пошук вікон Ужгорода й компаній
Для пошуку віконної компанії можна скористатися каталогом платформи OKNA.ua, де фірми розміщують про себе не тільки контактну інформацію, а й розповідають про свої переваги, публікують ціни і спеціальні пропозиції. Низка фільтрів дозволяють уточнити вибір.
Вибираючи вікна Ужгорода, ціну не рекомендуємо виносити на перший план, особливо, орієнтуватися на мінімальну. Недорогі рішення можуть не володіти необхідними характеристиками. Це стосується не тільки енергозбереження, а й інших характеристик, наприклад, терміну служби. Прогнозований термін для якісних конструкцій — 30 років.
Також, тип конструкції й місце розташування ставлять додаткові завдання перед вікнами. Наприклад, для приватних будинків і квартир на перших поверхах важливим стає зламостійкість. Поліцейські звіти повідомляють про проникнення зловмисників переважно через вікна. Хороша новина в тому, що технології для цього доступні на українському ринку. Використання решіток не завжди можна застосувати. Як показує практика і випробування на зламостійкість, завдяки спеціальній комплектації фурнітури, загартованому склу або триплексу здебільшого можна змусити відмовитися від спроби проникнення зловмисників.
Для збереження історичного характеру Центру, потрібно збереження зовнішнього вигляду вікон. Сьогоднішні технології дозволяють відтворити вигляд старовинних вікон, але з кращими тепловими характеристиками й більш високим рівнем комфорту. Наприклад, ламінації з малюнком «під дерево» надає виробам із ПВХ-профілю вид дерев’яних. Але на ламіновані пластикові вікна Ужгорода ціна може бути трохи вища.
Для мешканців біля європейських автошляхів важливі показники звукоізоляції, а біля водойм або зелених насаджень можуть докучати комахи, яких зупиняють москітні сітки. Також, спекотне літо змушує вирішувати питання сонцезахисту. Зовнішні системи сонцезахисту:
- маркізи,
- зовнішні ролети,
- зовнішні жалюзі,
- вертикальні маркізи,
- віконниці або шатерси;
покликані впоратися з цим завданням. Так солнцезахист, нагріваючись на сонці, охолоджується зовні приміщення і знімає навантаження з кондиціонерів.
Договір
Всі параметри майбутньої віконної конструкції описуються в договорі. Там же вказують терміни доставки, гарантії на виріб і установку вікон. Тому OKNA.ua рекомендує в обов’язковому порядку укладати договір із компанією й передоплату за продукцію здійснювати на юрособу або ФОП, зазначених у документі.