Оцінка віконного ринку за підсумками 2015 року
Оцінюючи підсумки 2015 року у віконній галузі України, більшість опитаних виробників віконної продукції (65%) зазначили падіння ринку до 30% порівняно з 2014 роком.
Загалом, основною стратегією українських виробників
Однак, незважаючи на загальний негативний тон підсумкових оцінок, більше половини респондентів змогли закінчити рік зі збереженням показників 2014 року або показати зростання до 20%. Негативним виконання планових показників 2015 року назвали лише 8% учасників опитування.
При цьому серед негативних змін, що відбулися на ринку у 2015 році, учасники опитування виділили зниження вартості продукції в доларовому еквіваленті, скорочення кількості дилерів і загальне погіршення якості кінцевих виробів.
Більше 90% респондентів вказали відсутність
Продукція та продажі
Офіційні дані щодо індексу споживчих цін в Україні за 2015 рік свідчать про інфляцію на рівні 44%. Підвищення торкнулося всіх груп товарів, включно з віконною продукцією.
Так, більшість учасників опитування (46%) вказали підвищення цін у гривневому еквіваленті на вироблені вікна в середньому на 20-40%. Майже 20% респондентів ще більше збільшили свої ціни аж до 60%. Ті ж компанії (37%), які суттєво підвищили ціни раніше, обмежилися зростанням у 2015 році до 20%.
При цьому лише 37% респондентів пішли на скорочення власної націнки. Інші виробники або зберегли свою націнку на попередньому рівні (46%), або були змушені підняти її на 10-20%.
Асортимент продукції та комплектуючі
Говорячи про зміну асортименту пропонованої віконної продукції в Україні, значна частина опитаних виробників (55%) зазначили, що у 2015 році розширили свою продуктову лінійку новими моделями, про що також свідчить додавання нового профілю і / або фурнітури більшою половиною компаній (65%).
При цьому оновлення лінійки комплектуючих у такого ж числа респондентів (64%) проходило без зміни постачальника.
Решта 36% учасників опитування почали співпрацю з новими виробниками комплектуючих із метою знизити собівартість своєї продукції або мати більш вигідні умови співпраці.
Структура використовуваних комплектуючих загалом збереглася без змін щодо попередніх років. Лише 28% учасників опитування зазначили, що вітчизняні комплектуючі становлять понад 60% в їх продукції. У решти респондентів цей показник значно нижче, а 18% вказали, що працюють виключно з комплектуючими іноземного виробництва.
Популярність продукції економ-класу
Що стосується сегмента найбільш активно використовуваних комплектуючих у 2015 році, то тут очікувано велика частка комплектуючих економ і стандарт класу, що зазначили 37%
Енергозбереження
Тренд на використання енергозберігаючих технологій уже давно розповсюджений у більшості країн світу. Переваги енергозберігаючої продукції очевидні, у тому числі й у віконній галузі. Відповідно всі респонденти опитування пропонують своїм споживачам продукцію з
Так однокамерні пакети з енергозбереженням складають менше 20% у більшості респондентів (46%). Частка двокамерних склопакетів з
Особливо важливо зазначити, що респонденти опитування брали участь у державній програмі енергоефективності в співпраці з низкою українських банків.
При цьому 91% опитаних компаній вказали, що дана програма показала себе ефективною.
Маркетингова діяльність
Як і раніше, у 2015 році провідну роль у просуванні своєї продукції українські виробники вікон залишили власним відділам маркетингу, що легко можна пояснити в умовах стратегії оптимізації власних витрат. Іншими словами, залучення рекламних агентств до популяризації продукції є швидше поодинокою подією, ніж практикою на українському віконному ринку.
Основним каналом реклами і просування у 2015 році очікувано став інтернет, який активно використовували 33% опитаних компаній.
Однак результати опитування показують, що жодна компанія не працює з повним набором інструментів інтернет-маркетингу: контекстна реклама, seo,
Нікуди не пішли з поля зору маркетологів
Найменш ж активно у 2015 році використовувалися регіональні й національні ЗМІ, що загалом закономірно з виходом масового споживача в інтернет за відгуками й первинною інформацією.
Конкурентне середовище
Загалом більше половини, а саме 55%, респондентів зазначили, що вважають своїми основними конкурентами більш 5 компаній, а 37% орієнтуються лише на 3-5 основних конкурентів. Водночас 73% оцінюють якість власної продукції вище конкурентів і ретранслюють цю думку на споживача.
Основним інструментом конкурентної боротьби у 2015 році
Відносно впливу діяльності конкурентів на підсумки 2015 року, то тут більшість учасників опитування (55%) зазначили, що поява нових конкурентів у регіонах не мало для них відчутних наслідків. На 28% респондентів посилення конкуренції зробило більш значний вплив.
Дилери
Судячи за підсумками опитування, 2015 рік не приніс істотних змін щодо кількісті активних дилерів, які працюють на ринку вікон України. Про це свідчить думка 54% опитаних виробників вікон, які зазначили їх незначне скорочення в порівнянні з 2014 роком.
З явною негативною оцінкою тенденції кількості власних дилерських салонів згодні лише 18% компаній.
Особливо цікаво зазначити, що 64% учасників опитування змогли збільшити кількість своїх представників у регіонах.
Водночас збільшення відбувалося, як правило, внаслідок уже освоєних регіонів, де це зробити в більшості випадків було простіше.
Відносно якості співпраці виробника й дилерів, то тут важливо наголосити на необхідності градації самих дилерів в міру їх власної зацікавленості в даному бізнесі і професіоналізмі.
Зокрема, учасники опитування вважають, що якраз головною складністю під час роботи з дилерами є їхнє небажання підвищувати власну кваліфікацію (38%) і системно підходити до організації власного бізнесу (21%).
Так, 46% опитаних виробників вікон вказали, що не бачать особливого інтересу дилерів у рекламній підтримці. Водночас основний акцент робиться саме на ціну продукції, яка продовжує залишатися основним чинником у налагодженні співпраці між дилером і виробником.
Навчання й мотиваційні програми
Ще одному аспекту співробітництва — навчальним семінарам для дилерів як способу підвищити якість обслуговування кінцевих споживачів, а значить і свої продажі — також не приділялося у 2015 році належної уваги з боку виробників вікон. Про це говорять 83% учасників опитування, які рідко проводили подібні заходи, хоча 46% з них високо оцінюють їх ефективність.
Загалом, у 2015 році 64% учасників опитування оцінили загальну лояльність дилерів віконної продукції в Україні як середню й досить надійну. Ця ж кількість виробників вважає, що серед їх власних дилерів середню або високу лояльність зберігає 30-40%.
Кадрова політика
Як видно з попередніх розділів, незважаючи на негативну оцінку динаміки віконного ринку України, його учасники продовжують активно працювати, а значить неминуче стикаються з пошуками тих, хто виконує цю роботу.
Підсумки опитування демонструють, що у 2015 році найбільшу нестачу кадрів респонденти зазначили в області продажів (32%) і на виробництві (25%).
При цьому 55% компаній збільшили свої відділи продажів із метою стимулювання збуту.
Відносно способів економії, до яких були змушені вдатися респонденти у 2015 році, то тут 67% з них зазначили, що взагалі не вводили
Прогноз на 2016 рік
Вельми показовим є те, що найбільш важливу роль респонденти відвели підвищенню професійного рівня свого персоналу (25%). Очевидно, що в умовах загалом усталеного ринку цей чинник конкуренції для багатьох виходить на перший план.
Роблячи прогнози щодо перспектив віконного ринку України у 2016 році, більшість респондентів (65%) сходяться на відсутності
Обсяг інвестицій у 2016 році
Відносно абсолютних цифр, то тут перспективи додаткового інвестування у 2016 році в опитаних компаній загалом розділені порівну.
Інвестиції більш 150 тис. у.о., як правило, припадає на компанії з першої п'ятірки виробників і припускають придбання обладнання для успішної конкуренції й подальшої монополізації ринку, що, загалом, неминуче в найближчі роки з боку основних гравців ринку.
Інвестиції від 50-150 тис. у.о. відповідають планам компаній із меншою часткою ринку, але які планують зберегти цю частку в найближчий 1-2 роки, і будуть спрямовані безпосередньо в просування продукції на ринку.
Стратегічне планування у віконних компаніях України
Окремо варто зазначити підхід до бізнес-планування в українських віконних компаніях. Результати опитування свідчать, що підхід до ведення бізнесу в багатьох компаній не відрізняється продуманістю й системністю. Так, практично половина опитаних компаній потребує формування або суттєвого доопрацювання своїх
Загаолом максимальний горизонт бізнес-планування обмежується 2 роками в більшості компаній.
http://oknakonsult.com/analitika/
Но в тоже самое время вынужден отметить, что не все респонденты были честны в своих ответах и из-за этого происходит дисбаланс в ответах на некоторые вопросы. Хотелось бы конечно чтобы все отвечали честно и не предвзято, но ожидать этого, увы, не приходится.