ZEMP.HOUSE — інновація в сегменті багатоквартирних будинків
Автори проєкту ZEMP.HOUSE засновник студії SHOVK архітектор Андрій Лесьо і засновник та CEO платформи OKNA.ua, директор архітектурної майстерні Prostir Андрій Лесьо представили проєкт на заході Active House Days in Ukraine 2019. Проєкт був відзначений міжнародним журі Active House і отримав
Багатоквартирний будинок вперше об'єднав в собі цілу низку параметрів, які створюють здорові умови для проживання і роблять будівлю відповідною вимогам сталого розвитку:
- Стіни з енергоефективних, вогнестійких будівельних блоків з технічної коноплі.
- Половина витрат енергії на опалення, вентиляцію, охолодження і всі побутові електроприлади покривається власною сонячною електростанцією, вбудованою у фасад і дах.
- Відсутність цементу в житловому просторі.
- Комбінація вікон і автоматичної системи захисту від сонця для створення рівня природного освітлення і економії енергії на опалення, освітлення і охолодження.
- Природне освітлення нормалізує добовий гормональний цикл людини.
- Гібридна вентиляція завдяки автоматизованому контролю якості повітря.
- Використання геотермальної енергії Землі для опалення або охолодження.
$ 70 на рік на опалення
Згідно з розрахунками, зробленим на основі показників для середнього будинку в Новій Англії (регіон в США) з опалювальною площею 173 м², витрати на обігрів аналогічної площі ZEMP.HOUSE складуть всього $ 70 на рік!
Для порівняння, витрати на опалення приміщень тієї ж площі при використанні природного газу складуть 983 $, при використанні повітряного теплового насоса — $ 1,262 (джерело: mass.gov).
* Що таке Passive House, Multi-Comfort House та Active House
Passive House,
Passive house часто приймають за будинок з нульовим споживанням, хоча пасивними будинками вважаються вже будинки, де на опалення витрачається менш як 15 кВт⋅год/м2 на рік.
Для порівняння, споживання на опалення більшості українських будинків (багатоквартирних та приватних) становить 150-250 кВт⋅год/м2 на рік.
Active House помилково сприймають як будинки, які генерують більше енергії, аніж споживають. Це не обов'язково так. Перш за все Active House підхід, який враховує комфорт, мінімізує кількість споживаної енергії та вплив на навколишнє середовище. До того ж не менше як 25% від усього споживання енергії, разом з електроприладами, має виробляти сам будинок (комплекс) з поновлюваних джерел.