Розшифровка формули склопакета
Що сьогодні головне у вікні, крім якості? — Енергозбереження. Всупереч поширеному міфу про перебільшення значення профілю, енергозбереження в основному забезпечує склопакет. І щоб упевнитися у тому, що вам продають саме енергоефективне вікно, зверніть увагу на формулу склопакета, яку при розрахунку конструкції повинен надати консультант віконної компанії. Розуміння формули також допоможе при самостійному розрахунку енергоефективності вікна у Енергокалькуляторі OKNA.ua (пункт "Склопакет").
Розглянемо приклад
4 — це товщина скла у міліметрах (всього у двокамерному склопакеті три скла, в однокамерному — два).
i — енергоефективний шар (для відповідності вікна нормативним показникам енергоефективності для І кліматичної зони необхідно два шари "енергії" — по одному на внутрішньому і на зовнішньому склі).
14 — відстань між стеклами у міліметрах, яка сильно впливає на теплові характеристики вікна: основним утеплювачем у склопакеті є газове середовище між стеклами (зазвичай: повітря, аргон, криптон), і якщо порівнювати вікна, які відрізняються тільки шириною камер у склопакеті, то вікно з меншим газовим прошарком у склопакеті ізолює значно гірше (це справедливо для ширини між стеклами до 14-20 мм згідно ДСТУ EN 673:2009 — подальше збільшення відстані не призводить до значних змін теплових характеристик вікна).
Ar — заповнення камер склопакета аргоном (це інертний газ, який у комбінації з i-склом покращує енергоефективність вікна).
Чому саме з енергозбереженням?
Зараз в Україні набирає обертів процес термомодернізації будівель і вже працює низка програм з компенсації витрат на утеплення. Вікна, які можна встановити в рамках цих програм, для I кліматичної зони України повинні бути з двокамерним енергоефективним склопакетом із заповненням інертним газом — якраз той варіант, який розглянуто вище (детально про умови отримання компенсації читайте у статті "Як купити енергоефективні вікна за ціною звичайних за рахунок держави?").
Додаткові показники у формулі склопакета
Склопакет також може мати теплу рамку і сонцезахисний шар, що буде відображено формулою, наприклад:
T — наявність теплої рамки, яка значно впливає на теплові характеристики вікон, особливо з невеликими "теплими" склопакетами, і знижує ймовірність утворення конденсату по периметру склопакета;
s — наявність сонцезахисного шару (присутній у мультифункціональних склопакетах, які застосовуються для вікон, що виходять на сонячну сторону, щоб у літній період знизити нагрів приміщення сонцем).
Інші варіанти двокамерних склопакетів:
4-14Ar-4-14Ar-4i — енергія тільки на внутрішньому склі
4-14-4-14-4 — без енергії і аргону
4-10-4-10Ar-4i — з однією енергією і аргоном у внутрішній камері
Варіанти однокамерних склопакетів:
4i-16-4i — два скла з енергією
4-[16-20]-4i — енергія на внутрішньому склі, відстань між стеклами може варіюватися від 16 до 20 мм.