Грабіж заміського будинку

В Україні кожні 5 хвилин зламують вікна чи двері

Офіційна та прихована статистика

Результати анонімного опитування серед 1 103 відвідувачів будівельних платформ виявили прихований рівень крадіжок приміщень.

І, якщо за 2000-2019 роки загалом офіційних та прихованих зламів було 8 626 в середньому на місяць, то в Україні приблизно кожні 5 хвилин зламуються вікна чи двері в приміщення.

Нижче подано графік з офіційними даними Генеральної прокуратури України та Державної служби статистики України. Він ілюструє обернену залежність доходів населення та рівня «квартирних» крадіжок.

Кількість крадіжок в 2013-2019
Кількість крадіжок та щомісячний дохід домогосподарств по роках в Україні Фото: Андрій Лесьо OKNA.ua

Давайте проаналізуємо це детальніше.
У 2013-2015 роках, коли гривня слабшала і доходи зменшувались, спостерігається зростання кількості зареєстрованих заяв з 22 000 до 27 850. Ця тенденція продовжилась у 2016 році, коли був встановлений антирекорд – подано майже 36 000 заяв, тобто щодня повідомлялося про 99 крадіжок!

У 2017 році бачимо зростання доходів. Крім того, 11 червня вводиться безвізовий режим між Україною та ЄС, що дало можливість нашим співвітчизникам активніше їздити на заробітки. Як бачимо, з цього часу рівень злочинів, пов’язаних з проникненнями в житло або іншу нерухомість, помітно знижується.

Чому ми вважаємо, що справжній рівень злочинності приховується?

Погляньте на наступний графік, де наведений розподіл кількості заяв за місяцями.

Графік кількості звернень із приводу крадіжок в залежності від року
В останні місяці років (окрім 2015-го) спостерігається зниження кількості зареєстрованих звернень Фото: OKNA.ua

Ви помітили, що в останні місяці кожного року (крім 2015) спостерігається зниження кількості зареєстрованих звернень? Але ж рівень захисту та активність злодіїв залишаються незмінними, тож в чому справа?

Це дуже нагадує практику «поліпшення статистики», про яку багато хто чув. Вона полягає у відмові реєструвати заяви про вчинення злочинів з метою покращення статистичних даних правоохоронних органів. Таким чином рівень криміналізації за рік може бути відкоригований на 5-10 відсотків.

Ми провели тематичне опитування на OKNA.ua - Платформа. Воно показало, що 37% респондентів особисто стикалися з фактами чи спробами проникнення до своїх будинків за останні десять років. А ось у 2000-2009 роках таких було лише 22%. Графічно це виглядає так.

Зростання постраждалих від крадіжок за два десятиліття
37% опитаних стикались зі зламами за десятирічча Фото: OKNA.ua

Крім того, постраждалі мали такий прикрий досвід не один, а 1,78 рази за 10 років.

«Ви уявляєте, яка шокуюча статистика виходить в масштабах всієї країни, якщо 37% опитаних постраждали від «квартирних» злочинців майже двічі за 10 років?»

Давайте спробуємо підрахувати статистику в масштабах всієї країни хоча б орієнтовно.

Отже, для початку – портрет респондентів. За стАттю це 62,7% чоловіків та 37,3% жінок, а розподіл за віком поданий нижче.

Портрет користувачів будівельних платформ
Відвідувачі будівельних платформ OKNA.ua, BAU.ua, TRUBA.ua, DECOR.ua відображають 29,7% жителів України Фото: OKNA.ua

За наведеними характеристиками користувачі OKNA.ua відображають 29,7% жителів України. З урахуванням офіційних даних щодо кількості населення (41 млн) і середнього розміру сім’ї (2,58 чол.), а також припущення про вторинну віктимізацію*, маємо в середньому 8 626 крадіжки чи пограбування на місяць у 2000-2019 роках.

А середня кількість зареєстрованих заяв за даними Генпрокуратури – 2 236 на місяць у 2013-2019 роках.

Тобто кількість реальних зламів у 3,86 рази більше, ніж офіційна статистика.

* Вторинна віктимізація включає найближче оточення. За нашою гіпотезою, ще дві сім’ї (батьки / діти, що живуть окремо, але включені в коло найближчого оточення) сприймаються як потерпілі, якщо з однією з осель цього кола станеться інцидент.

«Лише 1 з 4-х зламів вікон чи дверей фіксує поліція»

Якщо кількість фактичних зламів у середньому 8 626 на місяць, це означає, що в Україні приблизно кожні 5 хвилин зламуються вікна чи двері в приміщення.

«В Україні кожні 5 хвилин зламуються вікна чи двері»

Чому лише один з чотирьох злочинів фіксується у правоохоронних органах?

Деякі потерпілі не вважають за потрібне звертатися до поліції та витрачати кілька годин на оформлення заяви.

Причини можуть бути різними:

  • заподіяна шкода незначна;
  • відсутність довіри до поліції та надії на те, що вдасться затримати злодіїв і повернути майно;
  • відсутність страховки;
  • сприйняття крадіжок звичним явищем.

Крім того, інколи працівники поліції можуть чинити вплив на постраждалих та відмовлятися фіксувати «безнадійні» випадки.

Прикладом можуть слугувати крадіжки з будмайданчиків, з якими стикається майже кожен індивідуальний забудовник. У більшості таких випадків поліція навіть не викликається.

Як захистити житло?

Звичайні вікна та двері можна відкрити абсолютно безшумно всього за 10 секунд, маючи звичайну викрутку. На жаль, про це не здогадуються власники житла, але дуже добре знають злочинці. І це жахає.

Але є вікна з відповідним рівнем захисту, наприклад, RC2. Іх теж можна зламати, але для цього зловмисникам знадобиться більший комплект інструментів і мінімум 30 хвилин. А цього часу буде достатньо для спрацювання сигналізації і приїзду служби охорони.

Етикетка для вікна з класом зламостійкості RC2
Продукції з етикетками зламостійкості RC, що підтверджена в європейських сертифікаційних лабораторіях. Фото: OKNA.ua

Де застосовувати вікна класу RC?

Для приватних житлових будинків (котеджів): клас зламостійкості RC2, RC2N – для першого і другого поверхів.

RC2N – відрізняється від RC2 склопакетом. Вікно або двері RC2N – зі звичайним склопакетом, RC2 – із зламостійким.

Для багатоквартирних будинків: RC2 або RC2N – для першого та другого поверхів, а для інших рекомендоване застосування вікон з класом зламостійкості RC1N.

Запитаєте – навіщо?
Бо перехожі чи сусіди можуть сприйняти злочинців на фасадах багатоквартирних будинків за промислових альпіністів, які не викличуть у них жодного занепокоєння.

Іван Богдан, Winkhaus

Коментар спеціаліста: WINKHAUS єдиний фурнітурний бренд, що пропонує в Україні протизламні елементи у кожній віконній системі

Іван Богдан, комерційний директор Winkhaus Україна

До 2015 року у Німеччині стрімко зростала кількість пограбувань зі зламом. Найчастіше грабіжники проникали у приміщення через легкодоступні вікна або балконні двері. Завдяки інформуванню у медіа про ризики, програмам мотивації від страхових та охоронних компаній, превентивним мірам від віконних компаній кількість пограбувань на німецькому ринку поступово зменшується.

Нещодавно Федеральне міністерство внутрішніх справ Німеччини (BMI) опубліковало поліцейську кримінальну статистику (PKS) за 2019 рік, що засвідчила суттєве зниження кількості пограбувань (на 10,6%). Водночас не варто думати, що ризик зменшився – за тією ж статистикою у Німеччині кожні 6 хвилин відбувається спроба пограбування зі зламом.

Українському віконному ринку поки що далеко до відповідальності за вікна, що несуть потенційну загрозу для власників будинку. У нашої компанії є бажання змінити ситуацію. Наразі Winkhaus єдиний фурнітурний бренд, що пропонує в Україні протизламні елементи у кожній віконній системі.

Декілька років тому ми започаткували проект securityWinkhaus, що відкриває доступ нашим партнерам до продуктів з підвищеним рівнем захисту – ліцензовані захисні вікна, зламостійкі дверні замки, спеціалізовані датчики, механічні та електронні циліндри підвищеної секретності. Зараз ми співпрацюємо з найбільшими охоронними компаніями і розвиваємо послугу з апгрейду існуючих вікон до підвищеного рівня захисту.

Обрати компанію за рівнем зламостійкості продукції можна в каталозі «Вікна»

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567
Пов'язаний контент

Нове та найкраще