Вакуумні склопакети: новий рівень розвитку віконних технологій

Вакуумні склопакети: новий рівень розвитку віконних технологій

Що таке вакуумні склопакети, як вони можуть вплинути на віконний ринок і чому це вже тренд

На початку 90-х, коли на пострадянському просторі з’явилися вікна зі склопакетами, деякі споживачі їх наполегливо називали «вакуумними склопакетами». Причому називали так все вікно повністю. Невідомо, хто запустив цей міф, але псевдовакуумні склопакети прожили в головах споживачів до кінця 90-х років. Далі цей міф було успішно розвіяно.
Справжні вакуумні склопакети існують вже більше десятка років. Чому вакуумні склопакети показують на виставкових стендах, обговорюють на конференціях? Коли вони стануть, якщо не масовим, то хоча б доступним продуктом?

Чому вакуумні скла (VIG, Vacuum Insulated Glass) стають актуальними сьогодні

Уся справа у цьому графіку, який демонструвався в різних доповідях.

Графік демонструє, що для поліпшення теплотехнічних показників склопакета необхідно збільшувати кількість стекол. Дані з доповіді Каріна Ліба та Конрада Хубера (Karin Lieb, Konrad Huber), Rosenheimer Fenstertage 2018 Фото: IFT Rosenheim

Фізика процесу така, що для поліпшення теплотехнічних показників склопакета необхідно збільшувати кількість стекол в склопакеті. Тільки нещодавно зробили ривок і вивели склопакет та енергозбереження на перше місце за важливістю і звикли до «товстих» двокамерних газонаповнених склопакетів. Але що ж далі? Чотири і більше скла збільшують вагу стулки і знижують кількість природного освітлення приміщення. Спроби замінити внутрішні скла на плівки не були успішними (зараз такий продукт виробляється в обмежених кількостях).

Вакуумні скла можуть стати наступною технологією в розвитку світлопрозорих конструкцій і енергоефективності

Андрій Лесьо
засновник і CEO платформи OKNA.ua

Вакуумні скла (Vacuum glass (VG) або Vacuum insulated glass (VIG)) — пропоную використовувати термін «вакуумні скла», а не вакуумні склопакети через їх товщини і можливості розрізняти звичайні склопакети від склопакетів з вакуумними вікнами. При самостійному застосуванні або в складі склопакетів з використанням селективних стекол (i-скла чи low-e скла) можуть стати наступною технологією в розвитку світлопрозорих конструкцій і енергоефективності. Вони здатні забезпечити відчутне зменшення теплопровідності U при вазі і світлопропусканні, порівнянному з традиційними склопакетами. Без додаткового навантаження і збільшення товщини склопакетів, а значить зі збереженням фурнітури і монтажної ширини рам, можна отримати суттєвий приріст теплоізоляційних характеристик вікна.

VIG, Vacuum Insulated Glass
Схема вакуумного скла Фото: Commercialwindows.org

Стандарти

На вакуумне скло існує стандарт (проект), щоправда, не європейський, а міжнародний.
Це означає, що на момент написання статті неможливо отримати CE сертифікат на таку продукцію.

Стандарт, вакуумні склопакети
ISO 19916-1, проект, фінальна версія Фото: IFT Rosenheim

Енергоефективність нового рівня: чого можна домогтися із застосуванням VIG

Ug вакуумного скла (VIG) дорівнює 0,4, R = 2,5. Це на 78% краще, ніж двокамерний склопакет з двома i-склами і аргоном. При використанні вакуумного скла в складі однокамерного склопакета R склопакета підвищується до 3,2 - 3,3 при використанні аргону і криптону.
У разі застосування VIG у двокамерному склопакеті товщиною 41 мм з наповненням криптоном R підвищується до фантастичного значення 4,5. Це на 221% краще, ніж 4i-14Ar-4-14Ar-4i склопакет. І в середині склопакета теплова ізоляція на 36% краще, навіть ніж мінімальні чинні норми для утеплених стін у першій кліматичній зоні України!

Порівняння VIG окремо і в складі склопакета
Порівняльна таблиця значень R і Ug двокамерного склопакета з двома i-стеклами, вакуумного скла (VIG) окремо і VIG у складі однокамерного і двокамерного склопакетів Фото: OKNA.ua

Звукоізоляція: VIG vs триплекс

Ще одна важлива властивість вакуумного скла — звукоізоляційні характеристики. Звукоізоляція такого скла, як показано в доповіді Пітера Шобера (Peter Schober, Holzforschung Austria, Wien Ulrich Pont, TU Wien), порівнянна з триплексом зі склом аналогічної товщини. Тобто застосування VIG у складі склопакета призводить до поліпшення звукоізоляційних характеристик у тих самих випадках, де для цього застосовувався триплекс.

Звукоізоляція вакуумного скла
Звукоізоляція вакуумного скла, за даними доповіді Пітера Шобера (Peter Schober, Holzforschung Austria, Wien Ulrich Pont, TU Wien), у порівнянні з триплексом зі склом аналогічної товщини Фото: IFT Rosenheim

Кого торкнуться зміни з переходом на вакуумні склопакети

При переході на VIG технологію в першу чергу зміни торкнуться виробництва склопакетів.

Вакуумне скло потребуватиме:

  • ○ додаткового обладнання
  • ○ додаткових площ
  • ○ збільшення часу виробництва.

Крім того, покращений склопакет з  Ug 0.4...0.22 потребуватиме поліпшення найбільш проблемної зони вікна — крайової зони примикання склопакета до профілю. Щоб крайова зона не зводила нанівець усі зусилля з поліпшення теплоізоляційних характеристик вікна, краї склопакета доведеться ховати глибоко в профільну систему. Це потягне за собою внесення змін до профільних систем всіх типів вікон і ще більші зміни в фасадні системи.

Як VIG змінить виробництво вікон
Вікно з вакуумним склопакетом. З доповіді Пітера Шобера (Peter Schober, Holzforschung Austria, Wien Ulrich Pont, TU Wien) на Rosenheim Window & Facade Conference Фото: IFT Rosenheim

Розглядаються і можливі зміни в фурнітурі, перш за все в типах відкривання. Хоча при переході до використання вакуумних склопакетів гострої потреби в цьому немає.

Може так статися, що покупці вікон знову почнуть використовувати словосполучення «вакуумні склопакети», SEO фахівці підтягнуть запити, публікуючи тексти копірайтерів, наповнені міфами. Але все це вже може мати під собою підставу.

Буде перехід на VIG швидким або повільним, покаже час.

IFT Rosenheim провів низку лабораторних випробувань вакуумних склопакетів, і тепер проводяться польові випробування. Хоча технологія достатньо сира, перші об'єкти з використанням вакуумних стекол у склопакеті вже експлуатуються. Em> p>

Підготовлено за матеріалами конференції IFT Rosenheim.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567

Нове та найкраще

Олена Сердюк
Р
\"і-Стеклами\". Скло, скла, склам, склами, на склах. Виправте немає такого слова як \"стеклами\". Пишіть вже тоді російською.
Поскаржитися на СПАМ
Це не звичне слово, але воно є в українській мові. Це множина в орудному відмінку.
4 жовт. 2024 р., 13:13
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
Р
\"і-Стеклами\". Скло, скла, склам, склами, на склах. Виправте немає такого слова як \"стеклами\". Пишіть вже тоді російською.
29 вер. 2024 р., 15:27
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
І
Звучить добре, значить вікна будуть оновлюватися раз в 10 років. Була ера 60 мм. рам, зараз 70 мм переходить в 82 мм і далі вакуумні склопакети :)
22 бер. 2019 р., 13:23
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ