Як зробити будинок енергоефективним?

Як зробити будинок енергоефективним?

Скільки газу повинен споживати будинок А класу енергоефективності?

На хвилі енергозбереження власники житла намагаються утеплити його поетапно. І часто відбувається таке: утеплили, наприклад, фасад, відчули економію у перший опалювальний сезон і на цьому зупинилися.
Але чи використаний увесь потенціал енергоефективності? Чи може ще низка вкладень допоможе скоротити комунальні витрати?

Приклад з життя: частково утеплений будинок площею 78 м² споживає 1200 м³ газу. Власник утеплив стіни і залишив «звичайні» пластикові вікна. До утеплення фасадів споживання природного газу було на рівні 2200 м³. Власник був переконаний, що енергоефективні вікна — маркетинговий хід. У facebook-дискусії щодо заміни вікон або склопакетів у вікнах на енергоефективні він пише:

«Bogdan Sevastynov… У мене звичайні пластикові вікна, утеплений будинок (78 м²) і налаштоване опалення.
Результат такий: до утеплення витрата газу 2200 м³ на рік. Тепер 1200 м³. І це я не сильно економлю. 11 вересня об 19:52»

Рекомендуємо почитати: Як не допустити втрати тепла через поріг вхідних дверей

За словами власника житла, різниця у витраті газу, яку він отримав після утеплення фасаду будинку, його влаштовує. А тепер порівняємо наявні витрати з витратами будинку такого ж метражу, але класу енергоефективності А.

Якщо зробити більшість робіт з утеплення, але не зробити одну з необхідних (наприклад, не замінити вікна на енергоефективні), ефективність всього утеплення різко знижується

Розглянемо цифри. У кіловат-годинах споживання складе 1200 м³ газу * 9,3 кВт⋅ч / м³ = 11164,8 кВт⋅г на рік. На 1 м² площі витрачено приблизно 143 кВт⋅г /м² за рік (11164,8 /78, не враховуючи ефективність котла).

Читайте також: «Збережи життя дитині — зроби вікна безпечними. Інструкція, як швидко убезпечити вікно для дітей»

Відповідно до ДБН В.2.6–31.2006 «Теплова ізоляція будівель» для житлових будинків на 1-3 поверхи для другої кліматичної зони України (для Запорізької обл.) мінімальна норма витрат енергії на 1 м², включаючи гаряче водопостачання, складає 110 кВт⋅г/м2. Витрати будинку Богдана на 30% вищі, ніж мінімальні вимоги до житла, і, відповідно до вихідних даних, будинок відповідає класу енергозбереження E.

Энергоэффективный дом
Фото: Pixabay
* Кондиціонування забезпечується електрикою, а не газом, тому витрати газу повинні бути ще нижчими

Для будинку A класу по енергоефективності енерговитрати складуть максимум 55 кВт⋅г/м2 (110 * 0,5), що відповідає споживанню 461 м³ газу на рік ((55 кВт⋅ч/м2 * 78 м²)/(9,3 кВт/м3)). Порівняємо з заявленим споживанням у 1200 м³ газу на рік й отримаємо, що споживання газу у будинку в 2,6 рази перевищує енергоефективний рівень!

Сучасне енергоефективне вікно з R=0,9...1,0 втрачає у 2–3 рази менше тепла, ніж «звичайне» металопластикове вікно з простим однокамерним склопакетом (R якого приблизно 0,36). На жаль, немає точної інформації щодо площі вікон у будинку Богдана. Припустимо, що скління становить 20% від площі приміщень — 16м².

Сучасне енергоефективне вікно з R = 0,9...1,0 втрачає в 2-3 рази менше тепла, ніж «звичайне» металопластикове вікно з простим однокамерним склопакетом

Розрахунки в енергокалькуляторі OKNA.ua демонструють, що для клімату Запоріжжя економія складе 310 м³ газу при заміні вікон на вікна класу A. Виходячи з досвіду, ще стільки ж (300 м³) скорочується при правильному монтажі вікон, оскільки випробування показують, що холодне повітря проникає через монтажні шви вікон і дверей. Потенціал для скорочення — 310 + 300 = 610 м³. Досягається рівень споживання у 590 м³ газу. А це вже клас енергоефективності В.
Вхідні двері — ще одне місце тепловтрат. Детальний аудит дав би інформацію для подальших кроків.
Для будинку площею 78 м² класу енергоефективності А витрати на опалення + гарячу воду + кондиціонування у перерахунку на газ складуть максимум 461 м³ на рік. Тож є до чого прагнути.

Висновки

  1. Будинок не енергоефективний (не класу A) і навіть не відповідає мінімальним нормам (класу енергоефективності C).
  2. Вікна і двері відіграють істотну роль в енергоефективності.
  3. Монтажні шви вікон (якість монтажу) відіграє істотну роль у тепловому балансі будівлі.
  4. При поетапному проведенні утеплення будівель необхідно прагнути до результату, який дало б комплексне утеплення.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще