Херсон енергоефективний
Велика частина будинків у Херсоні побудована за радянських часів і велика частина багатоквартирних будинків 1950-1970 років забудови. Вимоги до теплоізоляції будинків були низькими й такі будинки втрачають значну кількість тепла взимку через огороджувальні конструкції. Вони вимагають модернізації, утеплення. Це актуально не тільки для житлових масивів Таврійського, Склотари, ХБК, але і для Центру, Грецького передмістя з історичними будівлями.
Наприклад, у рамках Проекту «Реформа міського теплозабезпечення» був проведений енергоаудит 10 житлових будинків, який показав, що на опалення витрачається 85-156 кВт·год/м2 енергії в рік, що перевищує європейські норми в середньому в 4 рази (15-45 кВт·год/м2), а українські в середньому у 2-3,5 рази (ДБН В.2.6-31: 2006 «Теплова ізоляція будівель» зі зміною №1: 48 кВт·год/м2).
Херсон приєднався до Угоди Мерів, взявши на себе зобов'язання щодо зменшення в три раза споживання містом теплової енергії до 2030 року. Й одним з інвестиційних проектів буде «Термомодернізація 821 багатоповерхового житлового будинку». Йдеться про «глибоку» модернізацію, у тому числі й заміну вікон Херсона:
- комплексна модернізація систем внутрішнього теплопостачання та встановлення індивідуальних теплових пунктів;
- установка сучасних радіаторних систем;
- установка вікон і балконних блоків;
- утеплення стін фасаду, даху, підвалу;
- установка локальних приточно-витяжних вентиляційних модулів.
Обмеження:
- у проекті беруть участь 821 будинки (5 поверхів і вище), а житловий фонд Херсона налічує 51,9 тис. будинків (дані за 2010 рік);
- реалізація стартує у 2020 році й за перший рік роботи програми планують модернізувати 10 будинків;
- комунальні тарифи зросли вже сьогодні.
У міського проекту є свої переваги й обмеження, тому для активних мешканців запущені інші програми.
Програми з підвищення енергоефективності житлового фонду
Комплексна модернізація будинку — велика інвестиція із середньою окупністю на рівні п'яти років. І для стимулювання населення були запущені державні та комерційна програми. Усі вони компенсують частину грошей, витрачених на енергоефективні матеріали, у тому числі на покупку вікон у Херсоні з енергозберігаючими склопакетами:
- Державна програма «Теплі кредити» для приватних осіб: компенсація 35% від суми кредиту.
- «Теплі кредити» для ОСББ та ЖБК: компенсація 40% від суми кредиту.
- Програма «IQ Energy»: кредит із компенсацією 15% (від 11 липня 2017 — 35%) від суми кредиту, якщо економія енергії досягає 20% і більше від початкового рівня.
- Програма від Херсонської обласної ради: компенсація 20% від суми кредиту (але не більше за 3 тис. грн за однією кредитною угодою).
Для державних програм є рекомендації за матеріалами, які можуть брати участь. Наприклад, у переліку вказані не тільки теплі вікна, але й підвіконня, укоси та відливи, а також матеріали для монтажу. Однак, учасники перестраховуються й на компенсацію подають договір тільки на світлопрозорі конструкції.
Оскільки комплексна реконструкція — серйозна інвестиція, і її часто дроблять на кроки. Першими міняють вікна через співвідношення вкладені кошти / отриманий ефект (іноді вкладення можуть окупитися за опалювальний сезон). У програмі беруть участь тільки енергоефективні вікна.
Вимоги до вікон
Наприклад, у документі від Херсонської обласної ради зазначено, що можна отримати компенсацію за купівлю світлопрозорих конструкції з двокамерним склопакетом з енергозберігаючими покриттям. Чинний ДБН В.2.6-31:2006, згідно з яким значення опору теплопередачі віконного блоку не повинно бути менше 0,6 м2·К/Вт (друга температурна зона).
Значення R = 0,6 перевищують металопластикові вікна Херсона із шириною ПВХ-профілю 60 мм і двокамерним склопакетом і два i-скла. Однак, технології постійно розвиваються й орієнтуватися на мінімальні вимоги невигідно. Наприклад, у Болгарії, яка розташована південніше, прийнято мінімальне значення опору на рівні R = 0,71 м2·К/Вт, а до 2020 року хочуть подвоїти показник до 1,67 м2·К/Вт, а в Словаччині мінімальна норма R = 1.
OKNA.ua рекомендує міняти віконні блоки на конструкції з опором теплопередачі 0,9-1,0 м2·К/Вт, виробництво яких уже поширене в країні.
Особливості сучасних світлопрозорих конструкцій
Особливості клімату й умови ринку зробили пріоритетними теплоізоляційні властивості вікна, але сучасні конструкції пропонують низку інших переваг:
- хороший зовнішній вигляд;
- простота догляду;
- довгий термін служби;
- безпека;
- звукоізоляція.
У різних ситуаціях ці властивості стають не менш важливими у разі експлуатації. Наприклад, у разі реконструкції історичних будівель важливо зберегти дизайн фасаду. Тому забезпечуючи сучасний рівень теплоізоляції будівлі ще враховують і зовнішній вигляд оригінальних вікон. Особливо для перших поверхів важлива безпека, яку підвищують з допомогою спеціальної комплектації безпечної фурнітури і склопакетів із триплексом або загартованим склом. На показники звукоізоляції впливають контури ущільнення й товщина скла в склопакеті. Додатковий комфорт створюють завдяки шторам. Москітні сітки стають актуальними неподалік від водойм, а маркізи й інший зовнішній сонцезахист допомагає не перегрівати приміщення, що виходять на південну й особливо західну сторони. Додатковий комфорт, особливо для південних регіонів, забезпечує багатофункціональне скло, якє працює майже так само, як і енергозберігаюче взимку, але ще і зменшує перегрів від прямих сонячних променів влітку.
Звичайно ж, на спеціальні вікна Херсона ціна буде вище в порівнянні з базовою комплектацією.
Де купити пластикові вікна
Для пошуку компанії й покупки віконної продукції можна скористатися каталогом платформи OKNA.ua, яка працює з 1999 року.
У каталозі представлені виробники та віконні салони з контактами, описом їхньої діяльності та особливостями. Одним із переваг каталогу OKNA.ua є можливість в одному місці отримати пропозиції від різних компаній. Адже на платформі зібрана найповніша база віконних компаній України.
OKNA.ua не рекомендує вибирати конструкції, орієнтуючись тільки на мінімальну вартість. Віконні блоки з мінімальною ціною можуть не володіти необхідними характеристиками для застосування в південному регіоні.