Німеччина потребує швидкої заміни 235 млн старих вікон
До 2030 року Німеччина має досягти цілей щодо захисту клімату: скоротити викиди СО2 на 45%. На думку Франка Ланге (VFF — німецька асоціація виробників фасадів і вікон) цьому сприятиме збільшення рівня реконструкції — хвиля реновації. Проте необхідно визначити пріоритет за принципом «найгірше спочатку». У цьому контексті віконні асоціації лобіюватимуть швидку заміну приблизно 235 млн старих вікон без енергоефективного скла, які встановлювалися в країні до 1995 року. Для порівняння, віконний ринок України становить орієнтовно 6 млн конструкцій на рік. Тому, як зазначає пан Ланге, завданням галузі буде нарощування необхідної потужності та усунення наявних вузьких місць у монтажній зоні.
Також зростає зацікавленість до використання вакуумних склопакетів через можливе низьке значення коефіцієнта U = 0,4 Вт/(м2К).
Після того як підтвердження довговічності вакуумних склопакетів стало можливим на основі ISO 19916-1 і програми випробувань ift Rosenheim, а в Європі є виробництва з надійними термінами доставлення, ніщо не заважає їхньому використанню.
Однак Петер Шобер (Holzforschung Austria — Австрійське товариство досліджень лісових продуктів), Карін Ліб (ift Rosenheim) та Міхаель Ельстнер (AGC Interpane) зазначили, що під час виготовлення вікон слід враховувати деякі конструктивні особливості вакуумних склопакетів: більше крайове заглиблення на 25 мм, щоби компенсувати термічно слабкі місця й запобігти утворенню конденсату.
VFF також пропонує варіант реконструкції, коли новий фасад, включаючи вікна, монтують перед стіною старої будівлі.
Зміна клімату посилює вуглецевий слід як параметр вибору
Ми маємо бути готові до того, що вуглецевий слід будівельної продукції, як основна характеристика, замінить U-коефіцієнт
Сучасні вікна та скління сприяють захисту клімату, якщо розглядати весь життєвий цикл. Вони можуть забезпечити значний приріст енергії на західній, східній та південній сторонах будівлі в разі використання прозорих будівельних компонентів. Однак використання матеріалів має бути збалансованим. За словами проф. Йорна П. Ласса абсолютно необхідні технології змінного затінення.
Поширення оцінювання життєвого циклу та екологічних декларацій продукції відповідно до EN 15804 призведе до того, що найближчим часом лише СО2-нейтральні будівельні елементи здобудуть максимальні субсидії в Європі.
На цьому тлі галузь намагатиметься впроваджувати реальну економіку перероблення. Мова йде про те, що перероблення товару планується вже на етапах проєктування та виробництва. Як зазначає проф. Ласс, у цьому контексті композитам буде важче.
Зелена угода ЄС та її імплементація в німецькому законі про клімат набуде повної чинності у 2022 році.
І Крістіан Столте (dena) очікує внесення поправок до німецького Закону про енергетику будівель (German Energy Act for Buildings, GEG) у 2022 році, згідно з якими будуть посилені енергетичні вимоги для нових будівель та реконструкції старих.
Вуглецевий слід ставатиме все більш важливим як параметр вибору. Викиди СО2 вказуватимуться в енергетичному сертифікаті будівлі.
Вікна підвищать додану вартість, а фасади — адаптивність
Розвиток технологій та цифровізація збільшать пропозицію вікон із доданою вартістю, таких як із сонячним затіненням, системою безпеки, вентиляцією, можливістю підключення до системи розумний будинок тощо.
Також, за словами проф. Ласса вікна будуть розвиватися в напрямку захисту від екстремальних погодних умов, таких як повені, торнадо та град. Оскільки страхувальники майна страхуватимуть будівлі лише в тому випадку, якщо вікна та двері забезпечать перевірений захист.
За словами проф. д-р інж. М. Арх. Лусіо Бландіні (ILEK), завдяки цифровому плануванню або моделюванню (CAD, BIM, цифровий близнюк) фасади стануть цифровими та адаптивними.
Проф. д-р Йохен Стоппер (TH Rosenheim) представив інноваційні ідеї студентського конкурсу Solar Decathlon Europe. Solar Decathlon EU — це міжнародний студентський конкурс із проєктування, будівництва та експлуатації будівлі для майбутнього життя, потреби в енергії якої мають задовольнятися виключно за рахунок власної сонячної енергії. Критерії оцінки включають такі аспекти, як архітектура, енергоефективність, доцільність і вартість, функціональність, стійкість або комфорт. У 2022 році модельні будівлі зосереджені на розширенні житла, кліматичній нейтральності та економіці перероблення відходів.
Земля під забудову є дефіцитним і дорогим товаром, тому Стоппер прогнозує високий попит на ідеї розширення даху та надбудови поверхів. Це можна зробити за допомогою дерев’яних, відносно легких, конструкцій.
І студентська команда TH Rosenheim «Levelup» розробила легку дерев’яну конструкцію з високим ступенем попереднього виготовлення. Принцип модульного дизайну дозволяє легко адаптуватися до різних майданчиків на місцевості, а високий ступінь попереднього виготовлення забезпечує швидке будівництво з незначними порушеннями наявної конструкції. Усі матеріали підлягають вторинному переробленню.