Продаємо вікна в Європу

У результаті зниження мит у рамках зони вільної торгівлі з ЄС обсяги експорту української віконної продукції в європейські країни влітку цього року зросли в порівнянні з весною більш ніж на 69,8%. Динаміка позитивна, але експорт продукції передбачає її попередню сертифікацію відповідно до директив і регламентів ЄС. Про нюанси і «підводні камені» цього процесу спеціально для OKNA.ua розповів Уве Колодцій, провідний аудитор компанії TÜV Rheinland Group.


Уве Колодцій
Уве Колодций, провідний аудитор
компанії TÜV Rheinland Group

Що необхідно знати про механізм сертифікації віконної продукції українським компаніям, які планують вихід на європейський ринок?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
На території Європейського Союзу є загальноприйняті директиви й регламенти, у яких прописані вимоги як до самої продукції, так і до процесу її виробництва. Про виконання директив і регламентів свідчить наявність на продукції маркування СЕ (від фр. Conformité Européenne — європейське відповідність; це спеціальний знак, що засвідчує, що виріб відповідає основним вимогам директив і гармонізованим стандартам ЄС, — прим. редактора).

Важливо звернути увагу на те, що всі елементи продукції повинні бути сертифіковані. Як правило, якщо компоненти віконної системи купуються у європейських фірм, вони вже мають відповідні сертифікати, і це спрощує весь процес.

Схема сертифікації продукції залежить від конкретного виробника і принципу поставок. Це може бути готове вікно стандартних розмірів у збірці (для великих будівельних магазинів) або домовленість про стабільне співробітництво з дистриб'ютором. В обох випадках необхідно сертифікувати і процес виробництва, і всі елементи віконної системи. Водночас раз на рік виробництво проходить перевірку на предмет відповідності вимогам європейських директив і регламентів.

У випадку з поставкою вікон на певне будівництво, проводиться сертифікація конкретної партії продукції. Практика показує, що займатися сертифікацією варто, тільки якщо замовлення досить велике (великий багатоповерховий будинок або низка приватних будинків).

В яких ситуаціях треба враховувати місцеві вимоги крім загальноприйнятих для всіх країн ЄС норм сертифікації?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
Це визначається конкретним об'єктом і його локацією. Тут потрібно розуміти, що європейські вимоги приймаються на базі одностайності всіх країн Європейського Союзу. Враховуючи ж, що країни мають різні кліматичні умови, критерії з безпеки, екології та ін., єдині затверджені для всіх норми будуть лише невеликим спільним знаменником. Залежно же від конкретного регіону до віконної продукції можуть бути висунуті додаткові вимоги. Їх наявність українським виробникам потрібно уточнювати заздалегідь.

Як Ви вважаєте, у якій часовій перспективі можливе створення українського центру сертифікації вікон для експорту в ЄС?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
Жоден український орган із сертифікації поки що не може бути нотифікованими в Брюсселі, тому що дана процедура може проводитися тільки щодо країн-членів ЄС. Можна стати органом із сертифікації й отримати акредитацію в одній із країн ЄС, але це невиправдано дорого, а ціна за послуги такого центру не буде відрізнятися від цін уже існуючих європейських органів із великим потоком замовлень.

Як зараз виглядає механізм сертифікації української віконної продукції для експорту в ЄС?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
У процесі сертифікації основну частину роботи складають лабораторні випробування. В Україні є лабораторії, атестовані з відповідно до директив щодо завершення й мають потенційні можливості для проведення необхідних випробувань. Європейські експерти із сертифікації користуються послугами таких лабораторій, коли вони присутні під час випробування продукції. Це істотно знижує ціну за послугу сертифікації, оскільки вона визначається вартістю і тривалістю роботи зарубіжного експерта, без залучення іноземних лабораторій.

Є ще кілька нюансів, про які варто знати українським компаніям, які планують постачати вікна в країни ЄС:

  • • Філії зарубіжних виробників віконних елементів, що працюють на українському ринку, можуть не декларувати, що їх продукція вже має європейську сертифікацію.
  • • Перевірка системи управління виробництва в процесі його сертифікації значно скоротиться, якщо в компанії впроваджений і налагоджений менеджмент якості за системою ISO 9001.
Загалом ж вартість сертифікації віконної продукції для європейського ринку є досить прийнятною. Середню цифру складно назвати, тому що на її формування впливає ціла низка чинників: обсяги продукції, географія виробництва, кількість необхідних випробувань та інше.

Які, на вашу думку, перспективи для українських виробників вікон на ринку ЄС?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
Потрібно відкинути ілюзії, що митний збір був єдиною перепоною виходу українських компаній на європейський ринок, і з його ослабленням нам відкриті всі дороги. У реальності конкуренція в ЄС висока, вільних ніш немає, і щоби реалізувати свою продукцію, потрібно мати хорошу репутацію виробника, високу якість продукції, гнучкість маркетингової політики і привабливу ціну.

Якщо взяти до уваги той факт, що вихідні матеріали для зарубіжних і українських виробників одні й ті ж, а їх вартість приблизно однакова, то вирішальним чинником ціноутворення залишаються витрати на виробництво. В Україні робоча сила поки ще досить не дорога за європейськими мірками, тому місцеві виробники віконних систем мають непогані шанси завоювати свою частку ринку в Європі.

Які основні перепони стоять на шляху виходу українських виробників на європейський ринок?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
Західні ринки насторожено реагують на українську продукцію. Справа в тому, що протягом 23 років незалежності Україна не відрізнялася виробництвом будь-яких високоякісних товарів в остаточному вигляді. Україна знають як добру сировинну базу, особливо в металургійній сфері. Але те, що місцеві компанії можуть виробляти якісну продукцію для кінцевого споживача, ще потрібно довести.

Фірми з Європи, які раніше розмістили тут своє виробництво, у нових ринкових умовах будуть створювати конкуренцію українським компаніям: уже маючи всі необхідні сертифікати, їм легше переорієнтувати частину своєї продукції на експорт у Європу.

Що б Ви порекомендували українським виробникам вікон?

— OKNA.ua
Уве Колодцій:
Треба попередньо аналізувати ринок і ситуацію на ньому. Займатися сертифікацією навмання або на далеку перспективу немає сенсу, краще це робити під конкретне велике замовлення або за домовленістю на тривалу співпрацю.

Але будь-який виробник уже зараз повинен розуміти, що рано чи пізно європейські вимоги до якості продукції будуть вводитися в Україні як національні. І компанії, які заздалегідь почнуть впроваджувати європейські норми в себе на виробництві, будуть мати перевагу. А система управління якістю ISO 9001 — обов'язкова основа роботи вже зараз.

І важливо розуміти, що запорука стабільного експорту на ринки країн ЄС — це точне виконання всіх запропонованих вимог і стандартів.

Довідка: TÜV Rheinland Group — міжнародний концерн, один із лідерів із надання незалежних аудиторських послуг. Штаб-квартира компанії розташована в Кельні. Компанія має майже 500 представництв у понад 60 країн світу, включно з Україною (ТОВ «ТЮФ Рейналдо Україна»), працює в 32 напрямах комерційної діяльності: перевірка обладнання, товарів і послуг, здійснення технічного нагляду за проектами й ін.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567
Алюмінієві профілі Profilco

Нове та найкраще