Дахове вікно, вікна з вбудованою вентиляцією

Смарт-вікна – новий комфорт для дому

Вікна, що захищають здоров’я, дім та навколишнє середовище
 8 395
Смартвікна покращують повітря в приміщенні, підвищують безпеку та економлять енергію (залежно від потреби). А їхня функціональність обмежена лише фантазією та бюджетом.

Основним завданням розумного будинку (Smart Home) є підвищення комфорту його мешканців. Це може включати покращення клімату в приміщенні, підвищення безпеки, економію енергії або будь-яку комбінацію зазначених аспектів. До кожного з них залучені smart вікна. Експерт компанії WINKHAUS Віктор Піняк наголошує, що Smart Home повинен, насамперед, відсікати несанкціоновані спроби управління ним, а вже потім забезпечувати комфорт.

Сьогодні розумні будинки можуть дозволити собі лише люди з високим рівнем доходу. Але колись і мобільні телефони були дуже дорогими, а зараз вони є майже у всіх.

Розумні вікна — це розумні менеджери енергії

На думку фахівців ift Rosenheim, смартвікна — «розумні менеджери енергії» в стіні.

Вони можуть:

  • ● забезпечити управління світлом,
  • ● захистити від сонця,
  • ● регулювати провітрювання,
  • ● бути фотоелектричною системою...

Функціональність розумного вікна залежить лише від фантазії

Не існує еталону розумного вікна. Це завжди конструкція з набором різних можливостей.

Вікно + автоматика + датчик
Вікна інтегруються з автоматикою, встановлюються віконні датчики для CO2, температури або вологи Фото: Winkhaus

Можна забезпечити контроль якості повітря. Налаштувати систему так, щоби вона автоматично регулювала вікна чи сигналізувала про необхідність ручної вентиляції. Наприклад, кейс «Мікроклімат» від фурнітурного бренду Winkhaus — це про автоматичний контроль якості повітря. У вікно з комфортним провітрюванням activPilot Comfort PADM встановлюється електропривід і датчики СО2, вологи та температури. Коли параметри якості повітря змінюються, стулка зміщується в положення провітрювання.

Голосове управління вікном регулюється за допомогою внутрішнього мікрофона. Він відкриє вікно, закриє його, опустить/підніме жалюзі.

Схематичне зображення голосового управління смартвікном
Сценарії шумів: дощ, літак, потяг, автомобіль, будівельні роботі, газонокосарка Фото: ift Rosenheim

Можна розмістити мікрофон зовні і вимірювати шумове навантаження. Наприклад, якщо над будинком пролітає літак, то система реагує й на короткий час закриває вікно, а потім відкриває його. Якщо поруч із будинком розташоване будівництво чи жвава магістраль, то вікно буде зачинене на довший час.

Смартвікно, додане до системи розумний дім, дозволяє синхронізувати вентиляцію й опалення. Як тільки вікно відкриється на провітрювання — радіатор у цій кімнаті автоматично вимкнеться. Виробник котлів Bosch в інструкції з експлуатації прямо зазначає, що під час провітрювання опалення має бути вимкненим.

Якщо встановити сенсори вологи зовні, то можна реагувати на дощ: автоматично закривати вікна під час опадів.

Можна налаштовувати затінення кімнат залежно від положення сонця. Це дозволить уникнути перегріву всередині будівлі.

Якщо мешканці тривалий час відсутні вдома, то можна автоматично включати/виключати світло, підіймати/опускати ролети для імітації присутності.

Якщо злочинець з'являється в радіусі видимості вікна, то камери на ньому негайно передають фотографію зловмисника до поліції. Winkhaus також пропонує датчик Control, що подає сигнал тривоги до поліції в перші секунди маніпуляцій із вікном.

Вікно із сенсорним покриттям може функціонувати як екран. Воно дозволяє візуалізувати зображення або фотографії на вікні. А електрохроматичне покриття здатне автоматично затемнюватися.

Скільки автоматизації має бути у вікні?

У розумному будинку можна багато чого автоматизувати. Але де межа між необхідністю та перебором? Орієнтуватися треба виключно на користувача, а також уникати відчуття, що самостійно керувати вікном чи світлом неможливо.

Технічний університет прикладних наук TH Rosenheim провів опитування щодо розумних потреб у будинку. Прості та інтуїтивно зрозумілі функції мали більший попит. Особливо популярними серед них назвали відлякування злодіїв, центральну кнопку відключення електроживлення в будинку на виході та автоматику ролет. Щодо експлуатації, то популярними виявились прості інтерфейси і кнопки, якими будь-хто зможе користуватися інтуїтивно.

Контрольний список допоможе зорієнтуватися в потребах автоматизації. Погодження з твердженням визначає вектор, куди слід рухатися з точки зору автоматизації:

  • □ Я хочу заощадити електроенергію: потрібно уникати надлишкового нагріву чи освітлення. Опалення також має вимикатися, коли вдома нікого немає або відкриті вікна.
  • □ Я хочу мати можливість вимкнути всі пристрої, виходячи з дому. Уникнення втрат енергії в режимі очікування.
  • □ Хочеться додаткової безпеки: недопущення зламів або ж відлякування злодіїв.
  • □ Автоматизація ролет/жалюзі, щоби не відволікатися на керування ними двічі на день.
  • □ Потрібне управління світлом або затіненням.
  • □ Необхідні звіти про несправності.

Для того, щоб отримати задоволення від смартвікон та автоматизації, необхідно вже на ранніх етапах визначити що саме і як автоматизувати: на стадії проєктування або ж на початку ремонту.

Робота з розумними вікнами — це шанс для компаній

Укладання системи «Розумний дім» є комплексною роботою фахівців різних галузей. І це шанс для розвитку та підвищення кваліфікації віконних компаній.

Покладаючись на власний досвід роботи з розумними продуктами, Winkhaus рекомендує співпрацювати з проєктантами та особами, які будуть виконувати роботи в приміщенні після встановлення смартвікна.

Схема вікна з розумними компонентами
Розумні елементи чи технології для управління мають розташовуватися відразу у профілях або десь поблизу Фото: ift Rosenheim

Смартвікна — складніші механізми в порівнянні зі звичайними вікнами. Вони стають потенційним джерелом додаткових загроз. Наприклад, вікна зачиняються автоматичним приводом, що не зупиниться навіть при наявності сторонніх предметів у ньому. Тому варто додатково проаналізувати наявні загрози. Це також вимагає належного обслуговування під час експлуатації. І компанії можуть запропонувати таку додаткову сервісну послугу.

На що звернути увагу виробникам смартвікон

Експерти ift Rosenheim підготували поради щодо планування, виготовлення і встановлення смартвікон. Вони рекомендують звертати увагу на наступне:

  • ● Узгодження протоколів передачі сигналу від датчика до пристрою. Усі компоненти системи мають «бачити» й «розуміти» один одного.
  • ● Напруга в системі має бути узгодженою — 24 В або 12 В (залежно від потреб системи).
  • ● Розташування розеток і електричних компонентів. Якщо кабель виходить із вікна знизу, то розетка не має бути зверху чи навпаки.
  • ● Передбачити контрольні клапани для доступності/заміни компонентів (кабелів, елементів керування, сенсорів).
  • ● Планування довжини кабелів до розеток, захисних трубок. Довжина кабелю має бути відповідною.
  • ● Прокладка кабелю без згинання, по гострих краях профілю. Під час експлуатації кабель не повинен пошкоджуватися.
  • ● Уникнення розтягування кабелю через рух.
  • ● Захист від вологи всіх електричних компонентів, щоби виключити можливість настання короткого замикання. Особливої уваги потребують зони утворення конденсату. Треба враховувати, що вікна будуть мити. І люди, які очищуватимуть їх, не знатимуть про місцезнаходження кабелів.
  • ● Планування транспортування та монтажу.

За матеріалами доповідей «Smart вікна: Нові виклики та можливості» Роланда Фішера (ift Rosenheim), «Smart Winkhaus: світлопрозорі конструкції в системах мікроклімату, опалення та захисту» Віктора Піняка (Winkhaus) та брошури «Розумний дім» від Саксонського енергетичного агентства (SAENA GmbH).

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+38 044 390 29 93+380 44 390 2993
+38 044 390 29 95+380 44 390 2995
Пов'язаний контент
Виробництво вікон Viknar`off

Нове та найкраще