Засновнику та CEO платформи OKNA.ua Андрію Лесьо була надана честь виступити з доповіддю «Енергоефективні вікна: як контролювати процес?» на відкритті Міжнародної конференції «Сприяючи енергоефективності в Україні: кращі практики зі Словаччини», організованої за фінансової підтримки USAID.
Конференція була спрямована на те, щоб експерти з питань енергоефективності поділилися з мерами малих міст досвідом та нюансами у проведенні комплексних заходів з термомодернізації.
Платформа OKNA.ua висловлює вдячність партнерам зі Словаччини, зокрема Карелу Хірману, експерту з енергетики групи стратегічних радників при Кабінеті Міністрів України, Словацькій асоціації зовнішньої політики (Братислава), Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» (Київ), Асоціації енергоефективних міст України, USAID та представникам міської влади Чернігова за можливість взяти участь у конференції.
Енергоефективність будівлі на 20–40% залежить від вікон[1]. При утепленні вся оболонка будинку — стіни, дах, підлога, підвали і вікна — повинна утворювати замкнутий контур. І якщо зі стінами та іншими елементами процес утеплення
З часу появи перших металопластикових вікон у 1993 році в Україні встановлено понад 90 млн вікон. Погана новина — енергоефективних вікон з них менше ніж 1%. Добра новина — за останні 1,5–2 роки цей відсоток почав стрімко зростати через увагу держави та Європи до теми енергоефективності і швидкий розвиток та доступність енергоощадних технологій.
Новий ДБН не змінив норму, якою вимірюється енергоефективність вікна — опір теплопередачі
Свіже дослідження від Glass for Europe демонструє рівень європейських норм для віконних конструкцій. Словаччина знаходиться у топі списку, Польща теж прагне до
Ми вважаємо, що в Україні також треба ставити за мету
Проблема у вікнах полягає у тому, що енергоефективні вікна і погані вікна зовні майже нічим не відрізняються, і замовники не можуть адекватно оцінити, яке вікно збереже енергію, а яке — ні.
Ще у 1970 році Джордж Акерлоф, який отримав за своє дослідження Нобелівську премію, з’ясував, що на асиметричних ринках, коли люди отримують про продукцію неповну інформацію, конкуренція призводить до погіршення якості продукції (докладно про це можна почитати у статті Асиметричний ринок вікон: проблема прихованої складності продукту). Протягом перших
Ми в OKNA.ua (платформа OKNA.ua об’єднує 9 000 компаній віконного ринку) думали, яким чином виправити ситуацію, і три роки тому надали ринкові інструмент — енергокалькулятор OKNA.ua, верифікований державним інститутом ДП «Український
Енергокалькулятор корисний як для віконних компаній, так і як для кінцевих споживачів. Його можна використовувати, не маючи спеціальних знань чи навичок, він інтуїтивно зрозумілий і простий у використанні. За його допомогою за 1 хвилину можна відрізнити якісне енергоефективне вікно від поганого.
Найголовніше це те, що енергокалькулятор не залежить від конкретного виробника. Він базується на чинних ДБН та ДСТУ, охоплює понад 300 профільних систем, більшість склопакетів, які використовуються в Україні, та розраховує енергоефективність вікна за кліматичними зонами, архітектурою, розмірами вікна, а також орієнтацією щодо сторін світу та іншими параметрами.
У калькуляторі можна міняти тарифні плани, але головне, що енергоефективність вікна змінюється залежно від його розмірів та архітектури, як це видно на прикладі розрахунків 1 і 2. Також на енергоефективність вікна впливає заповнення камер склопакету інертним газом (див. розрахунок 3).
Раніше відповідність вікна нормам і стандартам можна було перевірити лише шляхом проведення експертизи. Але тестування проходила одна конкретна конструкція, яку надавав виробник. Однак у разі зміни розмірів вікна з тих самих компонентів змінюється і коефіцієнт опору теплопередачі! У наведеному розрахунку 1 різниця у енергоефективності вікна складає понад 10%.
Додали один імпост, і вікно вже не відповідає вимогам (розрахунок 2).
У голові неможливо провести ці розрахунки, жоден менеджер не міг цього зробити під час консультування клієнта, навіть якщо б мав відповідну кваліфікацію (наявність якої, до речі, досі є рідкістю). За допомогою ж енергокалькулятора різницю двох різних віконних конструкцій можна порахувати у віконному салоні за хвилину під час консультування клієнта. Наприклад, продемонструвати різницю у енергоефективності вікна з аргоном і без (розрахунок 3).
Енергокалькулятор OKNA.ua може використовуватись для попереднього аудиту, для розробки тендерної документації, перевірки вже встановлених вікон, а також для розрахунку варіантів заміни склопакетів.
Звертаємо увагу голів ОСББ та представників місцевої влади: використання енергокалькулятора OKNA.ua допоможе вибрати дійсно енергоефективні якісні вікна під час проведення комплексної термомодернізації будівель. І на багато років вперед громада отримає економію коштів внаслідок зменшення тепловтрат у приміщеннях взимку та витрат енергії на кондиціонуванні влітку.