Карел Хірман: Фонд енергоефективності — що ми створюємо?

Карел Хірман: Фонд енергоефективності — що ми створюємо?

Карел Хірман, експерт зі Словаччини та член робочої групи зі створення Фонду енергоефективності України — про цілі і роль Фонду ЕЕ

У своєму виступі на відкритті Міжнародної конференції «Сприяючи енергоефективності в Україні: кращі практики зі Словаччини» Карел Хірман, експерт з енергетики групи стратегічних радників при Кабінеті Міністрів України та член робочої групи зі створення Фонду енергоефективності, розповів, навіщо потрібен Фонд і які основні завдання він буде виконувати.

Навіщо створюється Фонд ЕЕ?

Ідея створення такого Фонду виникла у минулому році, пропозицію внесли колеги з ЄС та уряду Німеччини. Наявна вже кілька років держпрограма «теплих кредитів» хоч і дала старт процесу утеплення житла в Україні, не є дієвим інструментом для комплексної термомодернізації багатоквартирних будинків.
У результаті було прийнято рішення створити Фонд ЕЕ — копію аналогічних структур, що функціонують у таких європейських країнах, як Угорщина, Чехія, Польща, Словаччина.

У Словаччині така структура називається «Фонд підтримки модернізації та реконструкції житла», працює з 1996 року і приносить реальні результати.
Фонд ЕЕ в Україні буде орієнтований виключно на житловий сектор — власників індивідуальних будинків і ОСББ у багатоквартирних будинках. У випадку з багатоквартирними будинками дуже важливо вибудувати правильну систему ОСББ, дати людям зрозуміти, що на них лежить відповідальність не тільки за свою житлову площу, а й коридори, ліфти, дах, підвал і прибудинкову територію.

Які проекти буде підтримувати Фонд?

Фонд буде підтримувати проекти з комплексної модернізації: заміна вікон на енергоефективні, утеплення даху, стін, підвалів, встановлення теплопункту, заміна освітлення на енергоощадне. Проект повинен відповідати чинним нормам, щоб результатом проведених робіт стала економія енергоресурсів.

Фонд енергоефективності буде працювати за принципом донорської структури, без посередництва держави

Карел Хірман, член робочої групи зі створення
Фонду енергоефективності України

Словаччина пройшла довгий шлях проб і помилок, перш ніж виробила правильні підходи до термомодернізації. На самому початку застосування поганих матеріалів і низька якість робіт призвели до помилок в утепленні стін, у квартирах з'являлися цвіль і грибок. Люди були розчаровані.
Щоб не повторювати негативний досвід, в Україні паралельно зі створенням Фонду приймається ціла низка законів і технічних норм, виконання яких дозволить провести термомодернізацію максимально коректно і ефективно.

Фонд енергоефективності
Фото: за спеціальним дозволом ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ, Братислава, Словаччина

Сам Фонд працюватиме за принципом донорської структури, без посередництва держави. Кредит на реалізацію проекту ОСББ буде брати в банку. Окремо відповідальність покладається на муніципалітети — від місцевої влади залежить, якими програмами з енергоефективності вона буде підтримувати жителів у своїх містах. Рішення щодо розміру компенсації буде залежати від того, як зміниться клас енергоефективності будинку за результатами реалізації проекту.

Розмір компенсації буде залежати від того, як зміниться клас енергоефективності будинку за результатами реалізації проекту

Карел Хірман, член робочої групи зі створення
Фонду енергоефективності України

Досвід Словаччини та обсяги фінансової підтримки термомодернізації житлового фонду

Коли аналогічний фонд почав працювати наприкінці 90-х років у Словаччині, у країні були високі ставки по кредитах, як і зараз в Україні. Але Фонд надавав підтримку, потім почала зростати економіка, а процес комплексної термомодернізації призів до зниження споживання енергії по всій країні. Будинки після утеплення і модернізації демонструють економію енергоресурсів на рівні 30-50%. Крім того, термомодернізація — це підвищення вартості житла і якості життя.
У Словаччині на підтримку енергоефективності виділяється у середньому 200-300 млн євро на рік (при загальній чисельності населення 5,5 млн осіб).

Строки запуску Фонду ЕЕ

Фонд енергоефективності повинен бути створений до кінця 2017 року, це завдання уряду України. У 2018 році ЄС готовий надати Україні 50 млн євро на наповнення Фонду, уряд Німеччини обіцяє виділити 10 млн євро (ця сума у тому числі і на технічну допомогу), тоді планується почати приймати у роботу перші проекти.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+380 44 237 XX XX +380 44 237 2567

Нове та найкраще