Перші склопакети в Україні почали продавати у 1993 році. Приблизно до 2013 року основною продукцією були однокамерні і двокамерні склопакети товщиною 24 мм без енергоефективного шару («енергії»). Рідше застосовувалися однокамерні склопакети з однією енергією.
Жодні вікна з такими склопакетами не відповідають нормам для енергозберігаючої віконної конструкції як для більшої території України (І кліматична зона, згідно з нормами, коефіцієнт опору теплопередачі вікна повинен бути R=0,75 м²·K/Вт), так і для південних регіонов (ІІ кліматична зона, R=0,6 м²·K/Вт).
Склопакет товщиною 24 мм навіть з енергозберігаючим склом без наповнення інертним газом у більшості випадків не дозволяє зробити вікно, що відповідає навіть мінімальним нормам (R=0,6 м²·K/Вт).
Що ж робити з тими металопластиковими вікнами, які вже були встановлені за два попередніх десятиліття у квартирах і будинках українських сімей? Одне з економних рішень — замінити тільки склопакет.
У яких вікнах можна замінити тільки склопакет?
Якщо вікна не якісні, а таких було встановлено чимало, то єдиний вихід — повна заміна вікна на енергоефективне. Але якщо вікна виготовлені досить якісно, з хорошою фурнітурою і правильним монтажем, то шкода займатися демонтажем, міняти укоси і відновлювати прорізи. У такому випадку можна замінити сам склопакет. Це дозволить за порівняно невелику суму отримати вікно, яке буде відповідати хоча б мінімальним нормам енергоефективності і тим самим скоротить витрати на опалення, а також підвищить комфорт у приміщенні.
Що на що міняти?
Наведемо приклади стандартних варіантів заміни склопакета. Щоб розуміти, на який склопакет міняти, виміряйте товщину наявного склопакета.
Для цього міряємо окремо ширину стулки і глибину посадки склопакета у стулку (з внутрішньої і зовнішньої сторони). Товщина склопакета обчислюється за формулою: [Товщина склопакета] = [ширина рами] - [глибина посадки зовні] - [глибина посадки зсередини]. Наочний приклад проілюстровано на фото нижче.
Поширені товщини склопакета — 24 мм і 32 мм, рідше — 28 мм і 30 мм.
Приклади заміни:
При склопакеті товщиною 24 мм найкраще придбати однокамерний склопакет із заповненням газом аргоном і однією енергією. Такий склопакет матиме формулу
4-16Ar-4i . Більш дорогий варіант — склопакет з такою ж формулою, але з якісною теплою рамкою.ПВХ-теплі рамки краще не застосовувати.При склопакеті товщиною 32 мм необхідно придбати двокамерний склопакет із заповненням камер газом криптоном (або на крайній випадок аргоном) і двома енергіями:
4i-10Kr-4-10Kr-4i . Тут теж бажано використання тільки якісних теплих рамок.
Детально про те, як читати формулу склопакета — у статті Формула склопакета: просто про незрозуміле.
Замінити склопакет самостійно або звернутися до фахівців?
Заміна склопакета — не дуже проста операція, і бажано доручити її фахівцю. Але при необхідності його можна замінити самостійно.
I етап. Визначте точний розмір і товщину склопакета. Детальна інструкція, як розрахувати товщину, наведена вище.
II етап. Визначте оптимальну формулу нового склопакета: розрахуйте коефіцієнт опору теплопередачі R усього вікна з певним склопакетом в енергокалькуляторі OKNA.ua.
У результатах розрахунку відобразиться, чи відповідає вікно обраної вами комплектації нормам з енергоефективності.
III етап. Замовлення склопакета. В Україні діють програми енергоефективності, за умовами яких можна отримати компенсацію у розмірі 35% за утеплення житла для фізосіб, зокрема, за встановлення енергозберігаючих вікон чи склопакетів: державна програма енергоефективності «Теплі кредити» та програма IQ energy від ЄБРР. Замовити склопакет можна у каталозі постачальників склопакетів.
IV етап. Заміна склопакета. Нижче наведені схеми установки клинів під склопакети у вікнах різної конфігурації та два відео — приклад демонтажу склопакета та установки нового.