Злочинець з ломом за вікном

Протизламна класифікація вікон

Як мають бути укомплектовані вікна з підвищеною стійкістю до зламу
 6 585
Тему боротьби зі зламом слід починати з уточнення самого поняття «протизламність». Це розмовний термін, який у буквальному розумінні може означати повну стійкість вікна до будь-якої спроби його зламу. Правда ж полягає в тому, що навіть броньовані двері можна зламати – для цього потрібні тільки правильні інструменти, навички і час. У цьому контексті точніше буде звучати термін «вікна з підвищеною стійкістю до зламу».

Зламостійкі вікна передбачають конструкції з відповідними функціями захисту, що перешкоджають вторгненню у будинок зловмисників і збільшують час, необхідний для цього. Вони поділяються на класи стійкості до зламу, що вказують на тривалість та види інструментів, необхідних для проникнення через такі вікна або двері всередину.

Відповідно до чинного зараз стандарту EN 1627:2011 (ДСТУ EN 1627:2014), клас опору вікон та дверей до зламу позначається RC (абревіатура з англійської Resistance Class). Існує 6 класів, але для житлових будинків рекомендується RC1, RC2 і RC3.

  • RC1: Вікно зі звичайним склопакетом забезпечує стійкість до застосування фізичної сили (удари кулаком, плечем тощо).
  • RC2 N/RC2: Вікно зі звичайним або безпечним склопакетом (P4A). Мінімальний час опору до зламу із застосуванням простих інструментів (викрутки, клини, плоскогубці, розвідний ключ) – 3 хвилини.
  • RC3: Вікно з безпечним склопакетом (P5A). Мінімальний час опору до зламу із застосуванням додатково до інструментів для RC2 лому, легкого молотка, ручного дриля – 5 хвилин.

Максимальний час опору до зламу може досягати 15 хвилин для класу RC2 і 20 хвилин для RC3. Однак, не кожне вікно у будинку потребує однакового рівня протизламності. Варто підбирати тип захисту в залежності від ступеня вразливості даної конструкції: чим вищий ризик пограбування – тим вищий має бути клас зламостійкості вікна.

Комплектація вікна з підвищеною стійкістю до зламу

Зламостійкість вікна визначається такими елементами його конструкції, як: фурнітура, скло, профіль і ручка. Також дуже важливими є правильне кріплення елементів і установка. Вимоги стандарту EN 1627-1630 з практичної точки зору означають наявність у вікон з підвищеною стійкістю до зламу наступних компонентів:

Елементи фурнітури Winkhaus: цапфа, кутова передача, відповідна планка
Для забезпечення класу стійкості RC2 усі зачепи повинні бути протизламними (до 12 на балконних дверях) Фото: Winkhaus
  1. Фурнітура з відповідною кількістю протизламних елементів – цапф і відповідних планок.

Ці елементи, встановлені на віконній рамі і стулці, взаємодіючи між собою, забезпечують міцне зчеплення стулки з рамою і, як наслідок, високу стійкість до спроб зламу (це так звана «безпечна точка»). В цілому, чим більше таких точок – тим надійніше вікно і вище його стійкість до зламу. Число таких точок залежить, зокрема, від розміру конструкції, але відстань між ними не повинна бути більшою 650 мм. Рекомендована кількість протизламних пар (цапфа + зачіп) для вікна класу RC1 – 4 (по одному в кожному кутку), RC2 – усі зачепи повинні бути протизламними (до 12 на балконних дверях). У протизламних моделях більш високого рівня фурнітурні елементи розташовуються практично по всьому периметру, з особливим акцентом на популярні зони атаки крадіїв (нижня частина і кути).

«Якщо говорити про фурнітуру activPilot, то її запатентовані протизламні цапфи мають грибовидну форму, що сприяє ще більш сильному зчепленню зі сталевими зачепами. Останні, на відміну від литих аналогів, є більш надійними. Сьогодні Winkhaus єдина в Україні фурнітурна компанія з протизламними елементами у кожному вікні. Компанія видає ліцензію для виготовлення зламостійких конструкцій класу RC2, що є частою умовою у разі експорту вікон до Європи», – підкреслив експерт Winkhaus.
Сталева планка на рамі
Відповідні планки необхідно кріпити відповідально. Саме вони отримують найбільше навантаження під час спроби підваження віконної стулки Фото: Winkhaus
  1. Правильні кріплення фурнітури.

Для зламостійких вікон неприпустимі хисткі елементи кріплення сумнівного виробництва. Особливо це стосується відповідних планок, на які в процесі зламу спрямовуються основні зусилля. У разі ПВХ вікон 1-2 саморізи кріплять протизламну планку до пластику, а два інших мають обов'язково заходити у сталеве армування рами та імпосту.

Відхилена віконна стулка з ручкою із замком
Такий тип віконних ручок використовується для підвищення зламостійкості та дитячої безпеки Фото: Winkhaus
  1. Запатентована ручка з ключем.

Механізм замикання повинен захищати від несанкціонованої спроби встановити ручку як при відкритому положенні вікна (наприклад, через отвір, зроблений в склопакеті). Цей клас ручок також стійкий до скручування і відриву. Так, ручки з технологією Secu100 можуть витримувати силу до 100 Нм, що відповідає вимозі стандарту зламостійкості.

Віконний замок з ручкою, який видно через вирізаний ПВХ профіль
Округла сталева пластина на приводі заважає висвердлювати віконну ручку Фото: Winkhaus
  1. Пластина від висвердлювання.

Якщо зловмисникам не вдалося віджати стулку, то вони, зазвичай, намагаються дістатися до віконної ручки. Одним із прийомів є буріння дрилем в зоні розетки. Щоб цього уникнути, із зовнішнього боку до основного запору планки кріпиться пластина з високоякісної сталі, що захищатиме штифт віконної ручки від висвердлювання.

Схема однокамерного склопакету з триплексом
Безпечне ламіноване скло (триплекс) складається з двох листів склеєних за допомогою плівки Фото: Winkhaus
  1. Безпечний склопакет (вимога стосується вікон класу RC2 і вище).

Безпечне скло призначене для тимчасового захисту від зламу і має затримати зловмисника зовні максимально довго. Для цього в зовнішній панелі використовується загартоване або ламіноване скло. Протизламні склопакети також повинні мати певний клас стійкості.

Вікна ПВХ з підвищеною стійкістю до зламу, окрім протизламної фурнітури, безпечного скла і сертифікованих ручок з ключем, повинні виготовлятися з профілю, посиленого сталевим армуванням, і монтуватися відповідно до інструкцій виробника. Важливо розуміти, що кожен елемент сприяє остаточному ефекту і досягненню того класу безпеки, що гарантується даними вікном. Невідповідність хоча б одного з них зводить нанівець всі зусилля кожного конкретного виробника, докладені до протизламності. Економія в цьому питанні загрожує незворотними наслідками.

Безпека нашого помешкання залежить від нас

Етикетка клас безпеки вікна
Приклад етикетки зламостійкості вікна рівня RC2 для партнерів Winkhaus Фото: OKNA.ua

Розмірковуючи про скління будинку пам'ятайте, що вікно може бути довільного кольору, з будь-якого матеріалу (пластикове, дерев'яне, алюмінієве), відкриватися стандартно або нестандартно, розсуватися чи розкриватися. Головне – щоб воно було захищене, і цей захист має бути підтверджений ліцензією після випробовувань у німецькому інституті Ift Rosenheim. Відсутність такого документу ставить під сумнів протизламні можливості віконної конструкції. Покупець не повинен бути експертом – детальна інформація з цього приводу має бути надана продавцем при покупці виробу. Таку гарантію можуть дати сертифіковані партнери компанії WINKHAUS, що має ліцензію інституту ift Rosenheim на виробництво вікон з підвищеною стійкістю до зламу.

Знайти виробників вікон з класом зламостійкості до RC2

Ми не можемо передбачити, коли грабіжникам спаде на думку зазіхнути на нашу власність. Ось чому наш будинок повинен бути обладнаний охоронними пристроями, що працюють 24 години на добу, 7 днів на тиждень. При цьому ми особисто маємо тримати все під контролем. Наші дії і звички є основою ефективності встановлених захисних пристроїв: навіть найкраща сигналізація не відлякає грабіжника, якщо ми не активуємо її перед виходом з дому, а найстійкіша фурнітура виявиться бездіяльною, якщо залишити стулку у відкидному положенні. Для таких випадків компанією Winkhaus розроблені інтелектуальні системи контролю положення вікон.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через OKNA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.
+38 044 390 29 93+380 44 390 2993
+38 044 390 29 95+380 44 390 2995
Пов'язаний контент

Нове та найкраще