Закриття всіх вікон і дверей щоразу, коли ми виходимо на вулицю, домовленості з сусідами щодо нагляду за будинком під час тривалої відсутності – це важливі, але недостатні методи запобігання крадіжок зі зламом. Варто знати, що злочинцю достатньо 10-15 секунд і звичайної викрутки, щоб віджати типову віконну стулку і проникнути в приміщення. Відповідно, для більшої безпеки рекомендовано оснащувати будинок правильно підібраними системами так званого «пасивного захисту» (протизламні вікна та двері) і, за необхідності, інтегрувати їх у систему охоронної сигналізації (наприклад, спеціальних датчиків контролю відкриття вікна).
Включення до проєкту прогресивних фурнітурних систем Winkhaus підвищує стійкість до зламу конструкцій з ПВХ, дерева чи алюмінію, не впливаючи на пожежну безпеку, світлопроникнення або естетику (на відміну від раніше популярних металевих решіток). Більш того, можна підвищити зламостійкість вже встановлених вікон з фурнітурою бренду.
Вчимося пильності на чужому прикладі
Грабіжники проникають в житлові будинки не лише вночі чи під ранок, але й протягом дня, «працюють» швидше, ніж прийнято думати, і часто вкладаються в 10 хвилин, щоб знайти та вкрасти цінні речі. Про це свідчить дослідження Kantar 2019 року (з оновленням в кінці 2020-го) щодо крадіжок зі зламом, що замовлялося Verisure – другим у світі за величиною постачальником систем побутової сигналізації. У ньому взяли участь 500 жителів Німеччини, до будинків яких хоч раз проникали зловмисники. Їхній гіркий досвід вельми красномовний:
- ● В досліджених випадках 6 з 10 зламів відбулися за короткочасної відсутності господарів – менше 10 хвилин.
- ● У більшості постраждалих цінності шукали не лише у вітальні, але й у більш приватних зонах, включно зі спальнею.
- ● Якщо при зламі були присутні мешканці (23%), то в кожному четвертому випадку когось було поранено, а в 31% зафіксованих фактів пограбування зловмисник був озброєний.
- ● Основними вкраденими предметами були ювелірні вироби, готівка та електронні пристрої. Крім того, грабіжники часто завдавали збитків вандалізмом. У середньому збиток склав близько 10 000 євро за один злам (в грошовому вираженні).
- ● 93% жертв крадіжок зі зламом в Німеччині – відносно велика кількість у порівнянні з іншими країнами – звернулися за допомогою в поліцію. Лише у 28% випадків винних вдалося притягнути до відповідальності, що означає безкарність 72% викрадачів.
- ● Згодом 61% жертв зламу вжили заходів для захисту нерухомості. Однак, тільки 11% з них вибрали систему охоронної сигналізації, а більшість віддали перевагу протизламним вікнам та дверям.
Зі свого боку, щорічне дослідження німецької кримінальної поліції (Кельнське дослідження) показує, що заходи захисту від зламу ефективні в 43% випадків, оскільки спроби вторгнення присікаються на початковій стадії. Після тривалого періоду зростання кількості крадіжок зі зламом в Німеччині, цей показник знижується вже 2 роки поспіль. Важлива роль у цьому належить держпрограмі стимулювання інвестицій у системи безпеки, що отримала велику інформаційну підтримку з боку поліції і виробників віконної і дверної фурнітури. Ось чому все більше і більше домовласників і орендарів замислюються про способи кращого захисту своєї власності.
«На жаль, як в Німеччині, так і в Україні, свідомі споживачі стикаються з ризиком неодержання очікуваного захисту. Зокрема тому, що багато віконних компаній на ринку пропонують модернізовані продукти без відповідних сертифікатів випробувань, використання яких викликає сумніви. Перш за все, це стосується фурнітури, що найчастіше приймає на себе головний удар. Зловмисники вкрай рідко розбивають склопакет, оскільки це більш шумно і складно, – прокоментував ситуацію експерт компанії WINKHAUS Ukraine. – Тому для впевненості, що гроші не витрачені даремно, корисно мати справу з надійним постачальником (таким як WINKHAUS, чиї системи мають сертифікацію авторитетного інституту віконних технологій ift Rosenheim), а також розуміти основні принципи роботи протизламних вікон».
Де передусім потрібен захист від зламу?
Практика свідчить, що більшість крадіжок зі зламом відбувається через терасові (балконні) двері і низько розташовані вікна, котрі не видно з вулиці. Також в зоні ризику елітні багатоповерхівки: попри поверховість, псевдо-мийники вікон легко проникають крізь незахищені вікна, використовуючи промисловий альпінізм, що не привертає уваги оточуючих. Це значно простіше, ніж зламати двері, за якими можуть пильно стежити консьєржі та камери спостереження.
За статистикою в Україні:
- ● 80% пограбувань приватних будинків відбувається через вікна, балконні і терасові двері;
- ● кожну другу квартиру в багатоповерхівках обкрадають через вікна і балкони;
- ● кожне друге вікно не має ніяких механічних елементів захисту від зламу;
- ● в 81% випадків грабіжники проникають у приміщення шляхом віджиму віконної стулки.
При плануванні безпеки житла важливо визначити його вразливі місця, що потребують особливої уваги. У вікнах, які найбільш легкодоступні зовні, рекомендується використовувати клас захисту RC2 або RC3. Для мансардних і важкодоступних вікон зазвичай досить стандартного оснащення або фурнітури з базовим захистом (1 точка безпеки). Для вікон на 1-му поверсі, які бачать перехожі (в тому числі в багатоквартирному будинку), рекомендується клас безпеки RC1.
Знайти виробників зламостійких віконОскільки крадії найчастіше зламують вікна шляхом віджимання фурнітури, відповідальні виробники почали активну розробку механізмів її захисту. Компанія Winkhaus однією з перших запропонувала унікальне інноваційне рішення, що вже понад 10 років доводить свою незмінну ефективність на багатьох світових ринках: 8-гранну грибовидну цапфу і відповідний сталевий зачіп SBS.
Як можна підвищити зламостійкість вже існуючих поворотно-відкидних вікон?
Для тих, в кого вже встановлені ПВХ-конструкції з фурнітурою Winkhaus останнього покоління, існує можливість підвищення їх стійкості до зламу без дорогої заміни самих вікон. Для цього потрібно всього лише кілька простих модифікацій фурнітури:
- Заміна стандартних планок сталевими аналогами. Залежно від того, якого ступеню захисту від зламу треба досягти, можна замінити одну, чотири або всі. Здійснюючи цю операцію самостійно, зверніть увагу, що протизламні зачепи SBS мають відповідати віконному профілю.
- Заміна звичайної віконної ручки на сертифіковану ручку з ключем.
- Встановлення пластини для захисту від висвердлювання.
«Якщо у вас немає досвіду в сфері монтажу – краще залучити фахівців сервісної служби компанії, що встановлювала ваші вікна. Будь-яка самодіяльність у цьому питанні несе додаткові ризики», – зауважує експерт Winkhaus.