Завдання перед сучасними вікнами Кривого Рогу
Кривий Ріг розташований у степовій зоні з жарким посушливим літом. Плюс над територією міста сформувався так званий «острів тепла», коли температура вище на 1,8 °C, ніж у передмісті або навіть у приватному секторі Трампарк. У такому кліматі для будинків важливий сонцезахист. І, у разі рішення купити вікна в Кривому Розі, можна звернути увагу на цю проблему.
Доведено в будівельній теплофізиці, що штори ефективно захищають від сонячного світла, але не захищають від попадання в приміщення сонячного тепла. Обмежити кількість тепла може спеціальне сонцезахисне (мультифункціональне) скло в склопакеті або зовнішні системи сонцезахисту, які застосовують для східної, південної й особливо західної орієнтації вікон. Склопакети з мультифункціональними напиленнями зменшують надходження світла й тепла в зимовий час. Найбільш ефективні вікна в поєднанні зі зовнішнім сонцезахистом:
- маркізи,
- зовнішні ролети,
- рафштори.
Ще однією важливою проблемою для жителів Кривого Рогу є забруднене повітря. У 2010 році Кривий Ріг був визнаний найбруднішим містом України, згідно з рейтингом журналу «Кореспондент», який спирався на дані Державної служби статистики за ступенем викидів в атмосферу небезпечних речовин підприємствами та транспортом. Сучасні віконні рішення забезпечують кращу герметизацію, у порівнянні з радянською столярнею, але залишається питання надходження свіжого повітря в приміщення. Згідно з ДБН В.2.6-31: 2016 «Теплова ізоляція будівель», навіть у най енергетично ефективному житловому будинку 80% об'єму повітря в приміщенні повинно оновлюватися кожну годину. Тому впускати повітря з вулиці все ж доведеться. На ринку доступні датчики якості повітря, які аналізують повітря всередині й зовні приміщення, і можуть підказати, коли краще провітрювати житло.
Як і інші великі індустріальні міста, Кривий Ріг страждає від пилу і смогу, який також осідає на склі. Тому мити вікна доводиться частіше. Для вирішення цього завдання, яке особливо актуальне для фасадного скління, було розроблене самоочищуване скло. Бруд, який осідає на поверхні, під дією сонця розкладається на розчинні складники, а потім дощова вода змиває їх.
Влада міста та області акцентують увагу на надмірному використанні ресурсів, що призводить до подорожчання продукції й посилення екологічного навантаження, тому одним із важливих пріоритетів є енергозбереження. І заміна старих світлопрозорих конструкцій на енергоефективні є одним з етапів щодо поліпшення енергозбереження для будинків.
Енергозбереження в житловому секторі міста
У Кривому Розі населення здебільшого живе в будинках, яким понад 30 років. Йдеться про забудову в таких мікрорайонах, як: Сонячний, Індустріальний, Інгулець та ін. Зовсім небагато будинків дореволюційної споруди зосереджено в Місті і вони також неефективні в плані теплоізоляції. За даними міськради, типовий будинок 70-х років споживає орієнтовно 200 кВт·ч/м2 паливно-енергетичних ресурсів у рік, 80-х років — орієнтовно 150 кВт·ч/м2 на рік, а відповідно до ДБН В.2.6-31:2016 зі зміною №1, зараз нові будівлі повинні витрачати не більш 48 кВт·ч/м2 на рік. Нові та модернізовані будівлі в 3-4 рази ефективніші в порівнянні зі старою забудовою й норми будуть посилюватися.
Тому потенціал енергоефективних заходів високий. Експерти звертають увагу, що комплексна модернізація будинку найефективніша, але через вартість її розбивають на етапи: заміну віконних блоків, утеплення стін, даху, підвалу. Якщо є можливість, краще не прив'язуватися до мінімальних вимог щодо енергоефективних матеріалів і мінімальної вартості. Найдорожчі вікна Кривого Рогу можуть не мати необхідних експлуатаційних характеристик для Дніпропетровської області: ні тепло-, ні звукоізоляції, ні довговічності.
Програми з підвищення термоізоляції будинків
Оскільки в комплексну модернізацію старого будинку потрібно вкласти значні кошти, влада розробила низку програм для стимулювання населення. Вони побудовані за принципом компенсації частини кредиту, взятого на придбання матеріалів або послуг.
Приватним особам можна взяти участь у загальноукраїнських програмах «Теплі кредити» і «IQ Energy» щодо компенсації кредиту на покупку, наприклад, вікон, а в разі «IQ Energy» — й укосів, відливів, підвіконь, монтажних матеріалів. У програми «IQ Energy» від ЄБРР стоїть завдання поліпшити енергоефективність житла мінімум на 20%, тому, компенсацію можна отримати на всі складники, які вплинули на показник ефективності. Якщо розглянути на прикладі покупки пластикових вікон, то компенсувати можна вартість зовнішньої сонцезахисту (маркізи, зовнішні ролети), якщо вона йде в одному рахунку з віконною конструкцією. А ось штори або москітні сітки впливають тільки на комфорт, тому не компенсуються.
Для ОСББ повернути частину кредиту можна з допомогою «Теплих кредитів» і взяти участь у конкурсі мініпроектів з енергоефективності та енергозбереження. На початку року представники ОСББ або об'єднання співвласників подають проект на участь у конкурсі й міськрада обирає переможців, які фінансуються з обласного бюджету. Обов'язкова умова: 20% від вартості проекту оплачують мешканці. Конкурс — частина програми сприяння громадянської активності в розвитку територій на 2012-2021 роки.
Енергоефективні вікна
Енергоефективні віконні блоки — конструкції зі склопакетом із низькоемісійним покриттям (i-скло), яке обмежує втрати тепла з приміщення. Але одного i-скла не достатньо, щоби задовольняти вимоги щодо ефективності.
Дніпропетровська область належить до першої температурної зоні, згідно з ДБН, і коефіцієнт опору теплопередачі вікна повинен бути не менше 0,75 м2·К/Вт. Цей показник перевищують металопластикові вікна Кривого Рогу з монтажною шириною ПВХ-профілю 70 мм і ще більшою для алюмінієвих і дерев'яних профілів і двокамерним склопакетом шириною не менше 40 мм із двома енергоефективними покриттями й заповнений інертним газом.
OKNA.ua звертає увагу, що це мінімальні вимоги до віконних конструкцій. Рекомендуємо міняти на конструкції з коефіцієнтом 0,9-1,0 м2·К/Вт. Виробництво виробів із такими показниками поширене і вони широко доступні на ринку.
OKNA.ua для пошуку віконних рішень
Для пошуку віконної компанії можна скористатися каталогом OKNA.ua, де зібрана найбільша база фірм. Платформа працює з 1999 року.
Компанії-учасники розміщують контактну інформацію, опис своїх можливостей і переваги. Для полегшення пошуку передбачені фільтри, у тому числі: сортування компаній, які працюють із державною програмою.
Ще одна перевага для користувачів OKNA.ua — можливість ознайомитися з різними пропозиціями одночасно від різних компаній. У середньому на вікна Кривого Рогу ціни будуть такими ж, як і Україною, але фірми можуть оптимізувати свої пропозиції, наприклад, здійснювати безплатний замір і доставку. Також, можуть діяти спеціальні пропозиції та акції.